Banki zaczynają zawierać ugody z frakowiczami. Na razie pilotażowo

Sprawa konwersji kredytów frankowych na złotowe szybko postępuje naprzód. Banki zaczynają zawierać pilotażowe ugody ze swoimi klientami


O czym przeczytasz?

Klientka w banku

Ledwie NBP ogłosił, że jest gotów wesprzeć banki przy przewalutowaniu kredytów frankowych na złotowe, a PKO BP już przystąpił do zawierania ugód z klientami.

Na razie kilkadziesiąt ugód

Jak informuje Bankier.pl, bank chce dogadać się z kilkudziesięcioma klientami.

Jesteśmy w trakcie pilotażu, w ramach którego planujemy przystąpić do ugody z grupą kilkudziesięciu klientów. Zależy nam na tym, aby w trakcie pilotażu nabrać pewności, że proces zawierania ugód został dobrze przygotowany i będzie przebiegał sprawnie - podało biuro prasowe PKO BP.

Wyniki pilotażu mają pozwolić akcjonariuszom banku na podjęcie decyzji o kontynuowaniu operacji. Zapewne będzie ona pozytywna, bo bank jest kontrolowany przez Skarb Państwa.

PKO BP już zawarł jedną ugodę z klientem, spłacającym kredyt we frankach, niestety, nie ujawnił jej warunków.

Inne banki też pracują nad frankami

Wkrótce także inne banki mogą pójść w ślady PKO BP. Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, powiedział w radiu TOK FM, że inne banki wkrótce też zaczną zawierać pilotażowe ugody z klientami.

Dodał, że nad kwestią franków pracuje obecnie większość banków, posiadająca takie kredyty w portfelach. Według Jastrzębskiego, część banków zrobiła już wstępne rozeznanie wśród klientów i okazało się, że nawet 70 proc. z nich jest skłonna do przewalutowania swojego kredytu.

Jastrzębski powiedział w TOK FM także, że wkrótce zarządy banków zaczną podejmować decyzje o przystąpieniu do przewalutowania kredytów, spłacanych przez ich klientów.

Na czym to ma polegać?

Przypomnijmy, że przewalutowanie kredytów frankowych ma polegać na zamianie ich na kredyty złotowe na takich warunkach, jakby od początku były one udzielane w złotych, na warunkach takich, jakie obowiązywały w momencie podpisywania umowy kredytowej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat