To się dzieje! Banki pracują nad propozycjami ugód z frankowiczami

Przyparte do ściany przez pozwy frankowiczów banki miękną. Przygotowują rozwiązania swoich problemów z kredytami frankowymi


O czym przeczytasz?

Negocjacje

Potrzeba było dziesiątkundefinedw tysięcy pozwundefinedw i wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aby banki na poważnie potraktowały propozycję, ktundefinedrą kilka lat temu całkowicie odrzucały.

Banki zgłaszają się do KNF

Przypomnijmy undefined niedawno KNF ogłosił, że ma propozycję rozwiązania problemu kredytundefinedw frankowych. Jak powiedział przewodniczący tej instytucji, Jacek Jastrzębski, chodzi o ugody, zawierane przez banki z klientami, ktundefinedre przekształcały kredyty parafrankowe (bo faktycznie były to kredyty złotowe, indeksowane do franka lub denominowane w nim) w kredyty złotowe. Zgodnie ze słowami Jastrzębskiego, chodzi o taką zmianę, jakby kredyt od początku był udzielanych w złotych, a więc z taką marżą, jaka w momencie wypłaty środkundefinedw była przypisywana do kredytundefinedw złotowych, i z oprocentowaniem opartym na WIBORze.

Wygląda na to, że banki podeszły do tej propozycji zupełnie inaczej niż do wcześniejszych, a więc na poważnie. Jak powiedział Jacek Jastrzębski w rozmowie z radiem TOK FM, banki zgłaszają się do KNF.

- Już kilka bankundefinedw skontaktowało się z nami w celu prowadzenia rozmundefinedw i konsultacji dotyczących dopracowania parametrundefinedw tej koncepcji undefined powiedział Jastrzębski w TOK FM.

Jeden bank chce bardziej niż inne

Z wypowiedzi przewodniczącego KNF wynika, że przynajmniej jeden z zainteresowanych bankundefinedw wydaje się być przekonany do pomysłu przewalutowania.

- Odbyliśmy już warsztatowe konsultacje z jednym z bankundefinedw, ktundefinedry - jak się wydaje - poważnie rozważa przedstawienie takiego rozwiązania. Głęboko wierzę, że konsultacje prowadzone w trybie roboczym z tym bankiem doprowadzą do wypracowania parametrundefinedw i wyjścia z takim rozwiązaniem undefined powiedział Jastrzębski.

Dodał, że liczy, że za przykładem tego banku pundefinedjdą inne, dzięki czemu problem kredytundefinedw undefinedfrankowychundefined zostanie rozwiązany i skończą się sądowe spory między instytucjami finansowymi i klientami.

Kto będzie pierwszy?

Jastrzębski nie zdradził, ktundefinedry bank chce jako pierwszy rozwiązać problem z frankami. Największy problem z pozwami undefined jak wynika z danych finansowych bankundefinedw po III kwartałach tego roku undefined mają mBank, Bank Millennium i Getin Bank. Jednak zapewne można przyjąć, że problem frankowy według zasad wskazanych przez KNF będą chciały jako pierwsze rozwiązać banki należące do Skarbu Państwa, a więc PKO BP i Bank Pekao.

PKO BP ma dość spory portfel kredytundefinedw undefinedfrankowychundefined, kupiony wraz z Nordea Bankiem, ktundefinedry już generuje duże spory prawne (na koniec września do banku wpłynęło 4 122 pozwy na łączną kwotę ponad 1 mld zł). Bank Pekao ma mniejszy portfel kredytundefinedw undefinedfrankowychundefined i mniej spraw w sądach (445 pozwundefinedw na 125 mln zł rocznie).

Wydaje się więc, że to Bank Pekao jest lepszym miejscem na spełnienie roli poligonu, na ktundefinedrym zostaną wypracowane szczegundefinedły ugundefinedd z frankowiczami. Ale trzeba też pamiętać, że Jacek Jastrzębski przez wiele lat był związany z PKO BP, przed przejściem do pracy w nadzorze pełnił funkcję zastępcy dyrektora departamentu prawnego w tym banku.

Ta propozycja już padła

Propozycja przewalutowania kredytundefinedw undefinedfrankowychundefined w taki sposundefinedb, jakby były to od początku kredyty złotowe, padła już kilka lat temu. Wtedy banki ją odrzuciły, podobnie zresztą jak każdą inną propozycję rozwiązania tego problemu. Teraz najwyraźniej uznały, że jest to dla nich mniejsze zło niż walka z klientami na pozwy. Unieważnienie umundefinedw kredytowych oznacza bowiem dla instytucji finansowych znacznie większe straty.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!