Banki: dwa lata tanich kredytów i słabych lokat

Posiadacze kredytów hipotecznych w złotych mają powody do zadowolenia. Niskie raty będą płacić przez co najmniej dwa lata


O czym przeczytasz?

Podwyżek stóp nie będzie

Banki właśnie prezentują swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał 2020 roku. Część z nich do danych o swoich zyskach dołączyła prognozy gospodarcze. Wśród nich są przewidywania dotyczące stóp procentowych.

Rok 2021 bez podwyżek stóp

Niektóre, tak jak Alior Bank, w swoich prognozach sięgnęły jedynie roku przyszłego. W 2021 roku nie spodziewają się zmian stóp NBP. Tak, jak obecnie, ma ona wynosić 0,1 proc.

Podobną prognozę na rok przyszły ma mBank. Wg jego ekonomistów, stopa procentowa w banku centralnym utrzyma się na poziomie 0,1 proc.

To dobra wiadomość dla osób, które spłacają kredyty w złotych, bo oznacza, że nie należy się spodziewać większych zmian stawki WIBOR 3M, a więc oprocentowania, po jakim banki pożyczają między sobą pieniądze na okres 3 miesięcy. Ta stawka wynosi obecnie 0,22 proc. i to dzięki niej oprocentowanie kredytów hipotecznych, a tym samym raty kredytów są najniższe w historii.

Odsetki nie uchronią przed inflacją

Mniej powodów do zadowolenia mają osoby, poszukujące lokat, które uchroniłyby ich oszczędności przed utratą realnej wartości. Wg Alior Banku inflacja wprawdzie spadnie i wyniesie 2 proc. na koniec przyszłego roku. Jednak przy przeciętnym oprocentowaniu nowych lokat rocznych na poziomie 0,16 proc. trudno mówić o ochronie wartości ciężko zarobionych  pieniędzy.

Jeszcze gorzej pod tym względem wygląda prognoza mBanku, który oczekuje wzrostu inflacji do 3,1 proc. na koniec przyszłego roku. Aby ochronić oszczędności przed taką inflacją, potrzeba lokaty z oprocentowaniem przekraczającym 3,8 proc., co obecnie na rynku bankowym jest nieosiągalne.

Bez zmian stóp procentowych także w 2022

Nieco dłuższy horyzont ma prognoza PKO BP, bo obejmuje również rok 2022. Ale jej wydźwięk, jeśli idzie o stopy procentowe, jest podobny – ani w przyszłym, ani w 2022 roku podwyżki stóp procentowych nie będzie. Bank przewiduje nie tylko, że stopa procentowa NBP wyniesie 0,1 proc. w tym okresie, pokazał także swoje prognozy WIBOR 3M. Zarówno na koniec przyszłego roku, jak i 2022 ma być to 0,25 proc.Jak pisaliśmy, obecnie jest to 0,22 proc.

Jeśli idzie o inflację, to w przyszłym roku ma ona – wg PKO BP – wynieść 2 proc., a w kolejnym – 2,3 proc. A wiec również w 2022 roku nie będzie łatwo o lokatę, która uchroni pieniądze oszczędzających przed utratą wartości.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować