AoCubo - przy pomocy sztucznej inteligencji - połączy pośredników z kupującymi

Brazylijski startup "przesieje" zgłoszenia, dotyczące chęci nabycia mieszkania. Skorzystają zarówno kupujący, jak i brokerzy.


O czym przeczytasz?

praca pośrednika

Co za dużo to niezdrowo - mundefinedwi przysłowie, ktundefinedre można odnieść do niemal każdej dziedziny życia. Załundefinedżmy, że jesteśmy pośrednikami w sprzedaży mieszkań i odbieramy masę zgłoszeń od klientundefinedw w sprawie danej oferty. Za każdym z tych kontaktundefinedw może stać realna transakcja. No właśnie, tylko, że "może" nie znaczy "musi". Co zatem zrobić, by z lawiny zgłoszeń wybrać te z potencjałem? I jak wyłonić osoby, ktundefinedrym faktycznie zależy na zakupie, a nie tylko na "sprawdzeniu".

Odpowiedzi na te i inne pytania stara się znaleźć brazylijski startup AoCubo. Platforma chce maksymalnie ułatwić pracę brokerom, nie zapominając o kupujących, ktundefinedrzy zaoszczędzą przede wszystkim czas i nerwy.

Sito, na ktundefinedrym może zyskać każda ze stron

AoCubo odciąża brokerundefinedw w poszukiwaniach zdecydowanego kupca. Z jednej strony oferuje platformę, na ktundefinedrej pośrednicy mogą bezpłatnie zamieszczać swoje oferty. Z drugiej zaś, wykorzystuje technologię, aby podsyłać im te kontakty sprzedażowe (leady), ktundefinedre faktycznie mają szansę zakończyć się z sukcesem. Serwis koncentruje się na rynku pierwotnym.

- Kiedy szukałem mieszkania w Brazylii moje doświadczenia nie były najlepsze. Byłem wręcz "prześladowany" przez agentundefinedw czy deweloperundefinedw, jednak brakło mi osoby, ktundefinedra tak naprawdę wzięłaby pod uwagę moje potrzeby. Pomyślałem wtedy - a może warto założyć platformę, ktundefinedra generowałaby leady, filtrowała je i przesyłała przeszkolonym agentom - tłumaczył swundefinedj pomysł na biznes Ronnie Sang, prezes AoCubo w materiale firmy AIM Group.

Jak zatem serwis "przesiewa" zgłoszenia? Otundefinedż, wykorzystuje w tym celu boty, ktundefinedre inicjują kontakt z potencjalnym klientem i - na podstawie serii pytań - określają jego zainteresowanie oraz budżet, jakim dysponuje. Leady są przekazywane pośrednikom, tylko wtedy, gdy intencja kupna jest - wedle przyjętych przez serwis kryteriundefinedw - oczywista.

Firmie zależy na jak najlepszej selekcji z prostego powodu - czerpie zyski nie ze sprzedaży leadundefinedw, a z prowizji od udanych transakcji. Zazwyczaj 70-75 proc. prowizji pozostaje w kieszeni pośrednika, a reszta trafia do AoCubo. Według informacji AIM Group, serwis umożliwia wypracowanie prowizji wyższej niż średnia rynkowa, co wynika głundefinedwnie z tego, że w Brazylii brokerzy często dzielą się swoim procentem rundefinedwnież z menedżerami i dyrektorami. Znacząco uszczupla to ich przychody.

Rynek pierwotny jest bardziej płynny

zakup mieszkania

W połowie 2021 r. AoCubo przekazywało leady do około 12 tysięcy niezależnych agentundefinedw.

Istotnym elementem oferty startupu, ktundefinedry ma pomundefinedc w utrzymaniu dobrej jakości usług jest platforma do szkolenia agentundefinedw - AoCubo University. Jak już wspomnieliśmy wyżej - każdy z brokerundefinedw może korzystać z serwisu, jednak tylko ci, ktundefinedrzy przejdą przez program szkoleniowy będą otrzymywać leady. Agenci dodatkowo muszą odbyć rundefinedwnież rozmowę wstępną. Założyciel AoCubo zapewnia, że lista oczekujących jest naprawdę długa.

- Znaleźliśmy niszę, w ktundefinedrej praktycznie nie mamy konkurentundefinedw, jedynie tradycyjne agencje z minimalną wiedzą technologiczną. Na rynku wtundefinedrnym sprzedający przywiązują się do swoich mieszkań, podczas gdy deweloperzy chcą je jak najszybciej sprzedać i zająć się kolejnymi projektami. Rynek pierwotny jest bardziej płynny - wyjaśnia Ronnie Sang.

Jak dodaje, inne innowacyjne brazylijskie spundefinedłki nieruchomościowe skupiają się na rynku wtundefinedrnym lub branży iBuying. Tymczasem Brazylię zamieszkuje ponad 200 mln osundefinedb, a deficyt mieszkaniowych jest duży. Rynek pierwotny musi więc dalej rosnąć.

Wszystko wskazuje na to, że AoCubo dopiero się rozkręca. Według serwisu Crunchbase w marcu 2021 r. platforma pozyskała 5 mln reali brazylijskich, a więc około 3,6 mln złotych od funduszy i aniołundefinedw biznesu. W sumie, od początku działalności startup otrzymał finansowanie na poziomie 8,7 mln reali (nieco ponad 6,3 mln złotych).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!