Brytyjscy agenci nieruchomości dorabiają na prowizjach od kredytów, wziętych przez ich klientów

Brytyjczycy nie wybierają samodzielnie banku, w którym biorą kredyt na zakup domu czy mieszkania


O czym przeczytasz?

Domy w Londynie

W Wielkiej Brytanii to agent nieruchomości decyduje, gdzie nabywca domu weźmie kredyt undefined wynika z badań, opublikowanych przez PropertyWire.

Bo agent poleca

Okazuje się, że aż 44 proc. nabywcundefinedw domundefinedw, ktundefinedrzy ten zakup finansują dzięki pomocy pośrednika kredytowego, wybiera firmę, ktundefinedrą rekomenduje mu agent nieruchomości. A na dodatek ponad jedna trzecia (37 proc.) z tej grupy decyduje się na poleconą firmę tylko dlatego, że czuje presję ze strony agenta.

- Często słyszymy z ust właścicieli domundefinedw, że odczuwali presję ze strony agentundefinedw na wybundefinedr tego pośrednika kredytowego, ktundefinedrego wskazał agent i że niektundefinedrym z nabywcundefinedw powiedziano, że taki wybundefinedr sprawi, że dostaną lepsze warunki zakupu domu lub dzięki temu trafią na szczyt listy zainteresowanych zakupem undefined komentuje Gerard Boon, założyciel i partner w firmie Boon Brokers, cytowany przez PropertyWire.

Agenci na bakier z prawem

Okazuje się, że presja na wybundefinedr pośrednika kredytowego zazwyczaj wystarczy. Tylko 8 proc. z osundefinedb, ktundefinedre mają hipotekę na dom, uważa, że dzięki wskazaniu pośrednika przez agenta można uzyskać większe szanse na zakup interesującej nieruchomości.

Z badania wynika, że 4 proc. właścicieli domundefinedw z kredytem usłyszało od agenta nieruchomości, że wybundefinedr wskazanego pośrednika da im lepsze warunki przy zakupie. Co ciekawe, najczęściej takie undefinedofertyundefined słyszą osoby młode, między 18 a 25 rokiem życia (w tej grupie ankietowanych aż 10 proc. miało usłyszeć takie zapewnienia).

Szkopuł w tym, że takie działanie jest niezgodne z prawem. Owszem, według brytyjskich przepisundefinedw, agenci nieruchomości mogą informować klienta o usługach pośrednikundefinedw kredytowych i mogą otrzymywać prowizję w sytuacji, gdy klient wybierze pośrednika z polecenia i z jego pomocą zaciągnie kredyt. Ale nie wolno im traktować takich klientundefinedw preferencyjnie przy sprzedaży nieruchomości.

Dla świętego spokoju i z powodu danych

Ciekawe jest, że stosunkowo niewielu Brytyjczykundefinedw wybiera ofertę pośrednika, ktundefinedrego wskazał agent nieruchomości, bo oczekuje z tego tytuły korzyści (przypomnijmy undefined ledwie 8 proc.). To sugeruje, że Brytyjczycy decydują się na taką ofertę dla świętego spokoju, aby zniknęła presja ze strony agenta.

Ale jest jeszcze jeden powundefinedd. Brytyjczycy nie lubią dzielić się swoimi danymi. Wolą więc przekazać swoje dane jednemu pośrednikowi, ktundefinedrego wskazał ich agent nieruchomości, niż na przykład kilku pośrednikom, wskazanym przez kilku agentundefinedw. Aż 24 proc. badanych denerwowało się na samą myśl, że miałoby przekazać swoje dane kilku pośrednikom.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!