Wielka Brytania przygotowuje się na ujemne stopy procentowe

Brytyjczycy muszą się przygotować, że zaczną płacić bankom za to, że trzymają z nich oszczędności


O czym przeczytasz?

Londyn

Ujemne stopy procentowe w niektórych krajach, choćby w strefie euro, nie są nowością. Ale wygląda na to, że wkrótce państw z oprocentowaniem poniżej zera zacznie przybywać.

Brytyjskie banki muszą się przygotować

Podczas ostatniego posiedzenia Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie zmienił stóp procentowych. Jeszcze nie. Dał za to sygnał bankom brytyjskim, aby przygotowały się, że ujemne stopy procentowe mogą zostać wprowadzone w ciągu 6 miesięcy – informuje serwis propertywire.com.

Wprawdzie szefowie angielskiego banku centralnego stwierdzili, że to nie musi oznaczać, że ujemne oprocentowanie zacznie obowiązywać, ale angielscy ciułacze wpadli w popłoch.

Minimalne zyski z lokat

Obecnie główna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii wynosi 0,1 proc. W efekcie odsetki, jakie banki płacą oszczędzającym są rekordowo niskie.

Oszczędzający już teraz bardzo źle znoszą to, że zyski z lokat są bardzo niskie. Myśl o tym, żeby płacić bankowi za przechowywanie oszczędności, jest dla nich nie do zniesienia – mówi Sarah Coles, analityk finansów osobistych w Hargreaves Lansdown, cytowana przez propertywire.com.

Cała nadzieja oszczędzających w inflacji – jej wzrost może sprawić, że Bank Anglii nie zdecyduje się na sprowadzenie stóp procentowych poniżej zera.

W Polsce banki też płacą mało

Także w Polsce oprocentowanie lokat jest rekordowo niskie. U nas również pojawiały się głosy, że konieczna może się okazać obniżka stóp procentowych, co mogłoby doprowadzić na ich spadku poniżej zera. Na szczęście ostatnio słychać coraz więcej opinii, że obniżka nie będzie potrzebna.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować