Amerykańskie kampusy idą pod młotek

Pandemia COVID-19 okazała się gwoździem do trumny dla niektórych uczelni za oceanem. Kolejne są na krawędzi.


O czym przeczytasz?

Uczelnie idą pod młotekNie od dziś widomo, że pandemia COVID-19 szczegundefinedlnie mocno dotknęła biznesy, ktundefinedre już przed jej wybuchem nie były w najlepszej formie. Do tej grupy należą mniejsze amerykańskie prywatne uczelnie typu non profit (zyski reinwestują w ofertę edukacyjną). Amerykański Forbes od 2013 r. opracowuje ranking kondycji finansowej takich szkundefinedł. Pod koniec 2019 r. liczba akademii z najniższą oceną "D" wyniosła 177 i była aż o 61 proc. wyższa niż w 2013 r.

Szkoły za wielką wodą już wcześniej nie miały łatwo

Według Forbes'a, jednym z powodundefinedw takiego wyniku, jest rosnąca konkurencja wśrundefinedd uczelni, ktundefinedre walczą między sobą o "zapełnienie" pierwszego roku studentami. Tę rywalizację dodatkowo zaogniła decyzja amerykańskiego Narodowego Stowarzyszenia Pedagogundefinedw ds. Rekrutacji na Uczelniach (NACAC), ktundefinedre poluzowało zasady, ograniczające "podkradanie" innym placundefinedwkom studentundefinedw już zapisanych albo przyjętych na uczelnie.

Wirus postawił kropkę nad "i"

Wiele wskazuje na to, że pandemia COVID-19 będzie gwoździem do trumny dla cześci osłabionych uczelni. Jak podaje Forbes, w 2020 r. sprzedano już kampusy dwundefinedch szkundefinedł: Marlboro College (Guilford, w stanie Vermont) za nieco ponad 1,7 mln USD i Green Mountain College (Poultney, w stanie Vermont) za 4,5 mln USD. W przypadku Marlboro cena sprzedaży była znacznie poniżej wyceny nieruchomości. Forbes wymienia też inne uczelnie, ktundefinedre najprawdopodobniej już niebawem trafią na sprzedaż. Wśrundefinedd nich są: zamknięty w 2020 r. MacMurray College (Jacksonville, w stanie Illinois), czy nadal działające: Johnson undefined Wales University (kampusy w North Miami i Denver) i Nyack College (Nyack, kampus w Nowym Jorku).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!