13 trików do zastosowania na małym metrażu

Prezentujemy rozwiązania, które warto wykorzystać w mieszkaniach, aby zaoszczędzić przestrzeń.


O czym przeczytasz?

Polskie mieszkania należą do najbardziej przeludnionych w Europie - wynika z danych Eurostatu. W 2019 roku 37,6 proc. naszych rodaków żyło w ścisku. Tymczasem średnia dla Unii Europejskiej to zaledwie 17,2 proc. W tych okolicznościach odpowiednie wykorzystanie każdego metra kwadratowego ma wagę złota. Poniżej prezentujemy triki, jakie warto zastosować na małej powierzchni, aby zwiększyć komfort jej użytkowania. 

Alternatywa dla szafki nocnej

Czytasz przed snem? Ustawiasz budzik w telefonie? Zarówno książkę, jak i sprzęt elektroniczny trzeba gdzieś odłożyć. Jeśli jednak brakuje Ci miejsca na szafkę nocną, możesz skorzystać z innego praktycznego rozwiązania, jakim jest materiałowa kieszeń, mocowana na ramie łóżka. W serwisie Amazon.com tego typu produkt kupisz za około 15 dolarów. Kieszeń możesz też spróbować uszyć samodzielnie.

łóżko w sypialni

Fot. Bored Panda

Kuchenna ściana: design i użyteczność w jednym

Jeśli uwielbiasz gotować, ale najzwyczajniej w świecie brakuje Ci miejsca do przechowywania garnków i innych akcesoriów kuchennych, możesz spróbować zastosować trik z poniższego zdjęcia. Ciekawa kompozycja naczyń i sprzętów sprawi, że kuchnia stanie się nie tylko praktyczna, ale i inspirująca. 

kuchnia

Fot. Bored Panda

Schody, pełne skarbów

Każdy schodek to przestrzeń, którą można wykorzystać jako półkę na książki albo pojemnik do przechowywania - butów, zabawek czy też sprzętu do majsterkowania.

schody

Fot. reddit.com

Jeden mebel, trzy zastosowania

Podnoszony blat stolika kawowego może sprawić, że zyska on dwie dodatkowe funkcje: biurka oraz pojemnej szuflady. Na stronie Homary.com mebel można kupić w cenie 590 dolarów.

Trzy zastosowania jednego mebla

Fot. Homary.com

Otwierasz szafkę, zyskujesz biurko

Niepozorną, drewnianą szafkę ze zdjęcia bez problemu przekształcisz w biurko. Wystarczy ją po prostu otworzyć.

półka i biurko w jednym

Fot. Bored Panda

Meblowy kalejdoskop

Mebel z poniższego zdjęcia zmienia się w zależności od Twoich potrzeb. Może być półką, ale jeśli potrzebujesz popracować, bez problemu zamienisz go w biurko. Mebel bardzo łatwo przekształcisz także w łóżko. 

dodatkowe łóżko

Fot. Bored Panda

Zagłówek na książki i bibeloty

Zagłówek łóżka możesz wykorzystać jako półkę na książki czy bibeloty. Ciekawym rozwiązaniem są półki wysuwane z zagłówka, dzięki którym stworzysz sobie bogatą, sekretną biblioteczkę. 

zagłówek

Fot. Bored Panda

Na górze sypialnia, na dole salon

Bez wątpienia jest to jedno z rozwiązań najlepiej wykorzystujących przestrzeń. Na "parterze" obejrzysz film i przyjmiesz gości. "Piętro" to z kolei wygodna sypialnia. Konstrukcję tego typu zamówisz na stronie Amazon.com.

Sypialnia i salon w jednym

Fot. Amazon.com

Wspólny pokój dziecięcy z dużą dozą prywaty

Własny pokój to marzenie chyba każdego dziecka. Nawet jeśli Twoje pociechy mają dzielić między sobą pomieszczenie, możesz sprawić, że będą się czuły jak w odrębnych pokojach. Poniżej pokazujemy, jak wiele zależy od wyboru łóżka - niby wspólnego, a jednak prywatnego.

pokój dziecięcy

Fot. Instagram_@redwagonteam.raleigh

Praktyczna sypialnia trójki pociech

Łóżko 3 w 1? To rozwiązanie dla trójki dzieci w pokoju, ale też dobra opcja dla jednej pociechy, która - na wypadek pyjama party - będzie miała gdzie przenocować swoich gości. Mebel z poniższego zdjęcia można kupić na stronie Wayfair w cenie 5 099 dolarów. Z pewnością znacznie mniej zapłacisz za taką konstrukcję w Polsce. Skonsultuj to ze stolarzem.

pokój dziecięcy

Fot. Wayfair

Praktyczny organizer na akcesoria

Brakuje Ci miejsca na kosmetyki i akcesoria? Wykorzystaj wolną przestrzeń na drzwiach do łazienki, montując na nich praktyczny organizer. Produkt z poniższego zdjęcia znajduje się w ofercie firmy The Container Store.

Organizer na akcesoria

Fot. The Container Store

Łóżko w pionie albo poziomie - w zależności od Twoich potrzeb

Jeśli w tym samym pomieszczeniu śpisz, pracujesz, przyjmujesz gości i nieustannie narzekasz na brak miejsca, przejrzyj ofertę tzw. wall beds, a więc łóżek, które - w zależności od potrzeb - ustawisz w pionie albo w poziomie. Model przedstawiony na zdjęciu oferuje firma Resource Furniture,

Pionowe łóżko

Fot. Resource Furniture

Magiczny wyciąg zmieni charakter Twojego pokoju

Na koniec sypialnia, którą błyskawicznie przekształcisz w pokój dzienny. Wszystko dzięki zawieszonemu łóżku, które podnosisz i opuszczasz w zależności od pory dnia.

sypialnio salon

Fot. Bored Panda

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement