10 najciekawszych domowych bibliotek

Prawdziwy raj dla miłośników książek.


O czym przeczytasz?

Choć wydawać by się mogło, że w dobie e-booków i audiobooków posiadanie domowej biblioteki stanie się passe, do niczego takiego nie doszło. Papier broni się naprawdę skutecznie, a miłośnicy dobrej lektury wiedzą, że sam szelest przerzucanych stron wprawia w magiczny nastrój. 

Dlatego domowe kąciki czytelnicze nie wychodzą z mody, a dzięki nowym możliwościom aranżacyjnym prywatną bibliotekę zbudujesz nawet na niewielkim metrażu.

Czytelnia z widokiem, który zniewala

Amerykańska projektantka Sally Sirkin Lewis remontowała kiedyś okazały dom w Carmel Valley w Kalifornii. Zaplanowała w nim m.in. bibliotekę z niezwykłym widokiem. W pomieszczeniu zastosowano francuskie drzwi i duże okna, przez które widać malownicze tereny zielone. Są tu także fotele marki Grand Confort, zaprojektowane przez Charlesa-Édouarda Jeannereta, znanego jako Le Corbusier. Architekt szwajcarsko-francuskiego pochodzenia był jednym z pionierów tego, co obecnie uważa się za nowoczesną architekturę. Projektował nie tylko wyposażenie wnętrz, ale i budynki na całym świecie. W 2016 r. aż siedemnaście projektów Le Corbusiera w siedmiu krajach zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Projekt Sally Sirkin Lewis

Fot. Architectural Digest

Pomieszczenie, które "kipi" wiedzą

Ta biblioteka to projekt urodzonej w Irlandii projektantki Gillian Lawlee, właścicielki instagramowego profilu "my.life.in.colour". Gillian jest miłośniczką kolorów i wierzy, że mają one moc zmieniania i łagodzenia nastrojów. Na swoim koncie chętnie pokazuje nie tylko własny, nasycony kolorami dom, ale i inne "żywiołowe" wnętrza, nad którymi miała okazję pracować.

biblioteka z widokiem

Fot. Instagram_@my.life.in.colour

Okno na 300-letni jawor 

Wnętrze tego domu to efekt pracy dwóch amerykańskich projektantek - Margaret Griffin i Elyse Grinstein. Rezydencja, którą miały okazję odnawiać znajduje się w dzielnicy West Side w Los Angeles i jest otoczona bujną roślinnością. Jest tu nawet 300-letni jawor, którego - po modernizacji domu i zamianie ceglanej ściany na taflę szkła - można podziwiać z biblioteki. 

biblioteczka z kominkiem

Fot. Architectural Digest

Wynik współpracy architekta i... malarza samochodowego

Gdy architekt Vincente Wolf urządzał bibliotekę w pewnym nowojorskim apartamencie postanowił skorzystać z pomocy malarza samochodowego, aby ten pokrył wybrane elementy metalicznym turkusem. Chodziło o to, by pomieszczenie nawiązywało wyglądem do ruchu artystycznego Finish Fetish, który rozwinął się w Kalifornii w latach 60. i 70. XX wieku. Dzieła, powstałe w tym okresie miały często błyszczące i gładkie wykończenie oraz abstrakcyjny wzór na dwu- lub trójwymiarowej powierzchni, wykonanej z włókna szklanego albo żywicy. 

Nowojorski apartament

Fot. Architectural Digest

Czytelnia z półki premium 

Biblioteka z poniższego obrazka znajduje się w Hongkongu i należy do projektantki toreb i innych akcesoriów - Fiony Kotur. To bez wątpienia luksusowe pomieszczenie, wypełnione meblami i dodatkami francuskich artystów i architektów. Fotele zaprojektował Christian Liaigre, a stolik kawowy - Yves Klein. Wykonaną na zamówienie sofę oraz poduszki pokrywają natomiast tkaniny Manuela Canovasa. 

mieszkanie w Hongkongu

Fot. Architectural Digest

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome