Nie brakuje kupujących, brakuje mieszkań / oNieruchomościach #3

Nawet ekonomistów zaskakuje ostatnio dynamika odbudowy gospodarki. Przekłada się ona też na potężny popyt na mieszkania, który zderza się z niedostateczną liczbą mieszkań wystawionych na sprzedaż. Efektem są rosnące ceny.

Pierwsze urodziny rekordowo niskich stóp procentowych już za nami. Są one niemal zerowe, przez co mamy niemal nieoprocentowane lokaty i najniżej oprocentowane kredyty w historii. Przy prawie 5-proc. inflacji utrzymywanie takiej sytuacji budzi wśród wielu osób spore kontrowersje (link). Przy tym wszystkim obserwujemy bardzo szybką poprawę w gospodarce i coraz lepsze nastroje rodaków. Szybko rośnie produkcja przemysłowa, sprzedaż detalicznej, inwestycje czy pensje Polaków (link).

Efekt? Pieniądze z lokat odpływają (link), popyt na hipoteki wyznacza kolejne historyczne rekordy (link), a deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań w historii (link). Chętnych do zakupu mieszkań nie brakuje. Robią to zarówno osoby, które finansują transakcje gotówką, jak i Ci, którzy potrzebują kredytów. Mieszkania kupujemy zarówno na własne potrzeby, jak i w celach inwestycyjnych. Do tego dochodzą jeszcze inwestorzy instytucjonalni – czyli duże często zagraniczne fundusze, które skupują całe bloki czy osiedla z i tak już bardzo wykupionego rynku. To tylko potęguje problem, z którym mamy do czynienia w mieszkaniówce, a więc niedostateczną liczbę mieszkań na sprzedaż. Deweloperzy starają się przy tym zaspokoić potrzeby kupujących budując najwięcej w historii, ale wymaga to czasu (link).

Sporo komentarzy pojawia się też w kontekście ogłoszonego przez rząd Polskiego Ładu. Jego elementem jest program gwarancji kredytowych dla osób w wieku do 40 lat, które będą chciały kupić relatywnie tanie, pierwsze mieszkanie. Jest to rozwiązanie, które nawet kilkudziesięciu tysiącom rodaków rocznie może pozwolić na zakup własnego „M”. Pozytywnie powinny przyjąć to przede wszystkim osoby które dotychczas – ze względu na brak wkładu własnego – nie mogły myśleć o własnych czterech kątach (link). Dla wielu młodych zapowiedziany program wsparcia może skrócić drogę do własnego „M” o wiele lat (link).

#oNieruchomościach to seria w której raz na dwa tygodnie zbieramy najważniejsze informacje z rynku mieszkaniowego, ale też otoczenia tego sektora. Chcemy przybliżać Państwu na bieżąco rozwój wydarzeń w tym obszarze. Stosujemy formę możliwie krótką, w tekście znajdziecie Państwo odniesienia do materiałów, które szerzej traktują o wspomnianych zjawiskach.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat