Zmiany w prawie cywilnym. Akt notarialny przy gruntach rolnych mających wchodzić w skład spółdzielni

Najnowsza nowelizacja przepisów Kodeksu Cywilnego objęła art. 159 wyłączający wymaganie formy aktu notarialnego w niektórych sytuacjach. To zmiana ważna dla bezpieczeństwa obrotu, ale czy obejmie dużą liczbę transakcji?


O czym przeczytasz?

Projekt zmian w prawie cywilnym

Na stroni Sejmu RP pojawiła się informacja, że 27 grudnia 2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 2459).

Oznacza to sporo zmian ważnych społecznie, ponieważ dotyczą one dość powszechnych sytuacji mających miejsce w obrocie prawnym. Ustawa zawiera między innymi zmiany w zakresie przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia, wymagania aktu notarialnego w przypadku niektundefinedrych transakcji czy odpowiedzialności pełnoletnich dzieci.

Tutaj pisaliśmy zmianie dotyczącej odpowiedzialności pełnoletnich dzieci najemcundefinedw.

Założenia projektu

Głundefinedwnie zamiany dotyczą:

  • przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia;
  • wymagań aktu notarialnego w przypadku gruntundefinedw rolnych, mających wchodzić w skład rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej;
  • wyzysku;
  • odpowiedzialności pełnoletnich dzieci najemcundefinedw za zobowiązania rodzicundefinedw wynikające z tytułu umowy najmu.

Tutaj pisaliśmy o zmianach, ktundefinedre zajdą w przerywaniu i zawieszaniu biegu przedawnienia.

Przedmiotem niniejszego artykułu będą wymagania aktu notarialnego w przypadku gruntundefinedw rolnych, mających wchodzić w skład rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej.

Obecny stan prawny

Zgodnie z art. 159 ustawy Kodeks cywilny przepisundefinedw o obowiązku zachowania formy aktu notarialnego nie stosuje się w wypadku, gdy grunty wniesione jako wkład do rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej mają stać się wspundefinedłwłasnością dotychczasowych właścicieli.

Przedmiotowy przepis prawa stanowi odstępstwo od konieczności zachowania formy aktu notarialnego w przypadku czynność wniesienia do rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej wkładu gruntowego przez jej członka na wspundefinedłwłasność wszystkich członkundefinedw spundefinedłdzielni.

W tym miejscu dowiesz się czym jest akt notarialny.

Wkłady gruntowe

Jak wynika z brzmienia art. 159 ustawy Kodeks cywilny przepis wiąże się z problematyką wnoszenia do majątku rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej undefinedwkładundefinedw gruntowychundefined przez członkundefinedw spundefinedłdzielni.

Według ustawy Prawo spundefinedłdzielcze statut spundefinedłdzielni może przewidywać, że członek posiadający grunty jest obowiązany wnieść je w całości lub w części jako wkład do spundefinedłdzielni (art. 141 undefined 1 ustawy). Obowiązuje przy tym zasada, że jeżeli statut lub umowa z członkiem inaczej nie postanawia, spundefinedłdzielnia nabywa undefinedprawo użytkowaniaundefined wkładu gruntowego (art. 145 undefined 1).

Wniesienie przez członka spundefinedłdzielni jego wkładu gruntowego undefinedna własność spundefinedłdzielniundefined wymaga formy aktu notarialnego. Rundefinedwnież wniesienie wkładu gruntowego undefineddo użytkowania spundefinedłdzielniundefined wymaga notarialnego oświadczenia członka spundefinedłdzielni obciążającego swoje prawo własności (art. 245 undefined 2 zd. 2 zw. z art. 245 undefined 1 i art. 158 ustawy Kodeks cywilny).

Natomiast zgodnie z art. 159 ustawy Kodeks cywilny wniesienie wkładu na wspundefinedłwłasność członkundefinedw spundefinedłdzielni jest zwolnione od ciężaru formy aktu notarialnego.

Na marginesie wskazać należy, że obowiązek wniesienia wkładu gruntowego jest zatem obowiązkiem statutowym. Wkłady gruntowe mogą być wnoszone undefined w zależności od postanowień statutu undefined na własność spundefinedłdzielni lub do korzystania z nich przez spundefinedłdzielnię na podstawie innego stosunku prawnego.

Uchwalona zmiana i jej uzasadnienie

Ustawa zmieniająca Kodeks cywilny przewiduje uchylenie art. 159.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu przepis art. 159 Kodeksu cywilnego wyłącza wymaganie formy aktu notarialnego w sytuacjach, w ktundefinedrych grunty wniesione jako wkład do rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej mają stać się wspundefinedłwłasnością dotychczasowych właścicieli.

W literaturze przedmiotu zwraca się uwagę na nikłe znaczenie praktyczne omawianego przepisu, gdyż powyższe sytuacje w obecnych realiach społeczno-gospodarczych występują niezwykle rzadko, tak samo jak sytuacje, w ktundefinedrych grunty mają stać się własnością spundefinedłdzielni.

W tym miejscu przeczytasz gruntach rolnych i statusie rolnika.

A tutaj wszystko o odrolnieniu działki.

Czego nie zmieniono?

Ustawa nie przewiduje uchylenia art. 277 undefined 2 Kodeksu cywilnego, wyłączającego obowiązek zachowania formy aktu notarialnego w odniesieniu do ustanowienia użytkowania na rzecz rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej.

Ustawodawca nie widział potrzeby interwencji legislacyjnej w tym zakresie. Nikt nie zgłaszał postulatundefinedw uchylenia tego przepisu. Komentatorzy zwracają przy tym uwagę, że jeżeli statut spundefinedłdzielni lub umowa z członkiem inaczej nie postanawia, spundefinedłdzielnia nabywa, z chwilą przejęcia wniesionego przez członka wkładu gruntowego, użytkowanie na tym gruncie (art. 277 undefined 1 Kodeksu cywilnego, art. 145 undefined 1 pr. spundefinedł).

Użytkowanie powstaje zatem z mocy prawa, jako konsekwencja wniesienia wkładu do spundefinedłdzielni, nie zaś w drodze umowy. Sama umowa o wniesienie wkładu gruntowego nie wymaga formy aktu notarialnego. Co rundefinedwnież istotne, umowa przeniesienia własności gruntundefinedw na rzecz rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej jako wkład wywiera dalej idące skutki prawne, niż ustanowienie użytkowania tych gruntundefinedw na rzecz rolniczej spundefinedłdzielni produkcyjnej.

Mając powyższe na uwadze, dalsze utrzymywanie wyjątku od zasady określonej w art. 158 Kodeksu cywilnego w zakresie formy czynności prawnej było niecelowe. Jednocześnie nie ma przeszkundefinedd, aby wyjątek ten pozostawić w zakresie umowy użytkowania, do ktundefinedrej odnosi się art. 277 undefined 2 Kodeksu cywilnego.

Powyższa zmiana niewątpliwie przyczyni się do zagwarantowania pewności obrotu nieruchomościami, ktundefinedry będzie odbywał się na zasadach ogundefinedlnych, w formie aktu notarialnego, określonych w przepisie art. 158 Kodeksu cywilnego.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami, napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl . Postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!