Chaos w interpretacji nowych przepisów prawa budowlanego dotyczących fotowoltaiki.

Nowa ustawa nie wyjaśnia przede wszystkim na czym ma polegać dokonanie uzgodnień z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.


O czym przeczytasz?

Zmiany w prawie w budowlanym

W dniu 19 września 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy prawa budowlanego oraz niektundefinedrych innych ustaw, ktundefinedra wprowadziła nowe obowiązki dotyczące montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy większej niż 6,5 kW. Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ochronę instalacji fotowoltaicznych przed skutkami pożaru.

Art. 56 ust. 1a Prawa budowlanego wprowadził obowiązek:

  • uzgodnienia projektu urządzeń fotowoltaicznych pod względem ochrony przeciwpożarowej
  • zawiadomienia organundefinedw Państwowej Straży Pożarnej(PSP) o zakończeniu wykonania instalacji fotowoltaicznej i informacji o planowanym przystąpieniu do jej użytkowania

Montaż instalacji o mocy elektrycznej powyżej 6,5 kW - nowe obowiązki

Osoba, ktundefinedra chce założyć instalację fotowoltaiczną o mocy powyżej 6,5 kW musi sporządzić projekt, następnie uzgodnić go z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej w dalszej kolejności zgłosić o zainstalowaniu fotowoltaiki do Państwowej Straży Pożarnej (Komendant miejski lub powiatowy).

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z nowym art. 29 Prawa budowlanego, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia wykonywania robundefinedt budowlanych polegających na instalowaniu:

  • urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW
  • do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organundefinedw Państwowej Straży Pożarnej.

Ważne! dla instalacji fotowoltaicznych o mocy wyższej niż 50 kW, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a także obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organundefinedw Państwowej Straży Pożarnej.

Chaos oraz wątpliwości w interpretacji przepisundefinedw

Na chaos w interpretacji przepisundefinedw ma wpływ ustanowienie granicy uzgadniania z przepisami przeciwpożarowymi i zgłaszania instalacji do Państwowej Straży Pożarnej, powyżej mocy 6,5 kW. Na podstawie tej samej ustawy w przypadku mocy do 50 kW mamy nadal do czynienia z mikroinstalacją, ktundefinedra nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Nowe przepisy prawa budowlanego wprowadzają wiele wątpliwości

  • Ustawa nie wyjaśnia na czym ma polegać dokonanie uzgodnień z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
  • Brakuje rundefinedwnież wytycznych jakie kryteria powinna spełniać instalacja, by mogła zostać zaakceptowana przez rzeczoznawcę.
  • Ustawa nie wskazuje także wzorca systemu zabezpieczeń.
  • Nowelizacja nie wprowadziła żadnych zasad zgłaszania instalacji do Państwowej Straży Pożarnej. Ustawa pozwoliła na całkowitą dowolność zawiadamiającym co może przyczynić się do trudności weryfikacji zgłoszenia przez organ.
  • Kolejna nieścisłość to brak wytycznych dotyczących ochrony mikroinstalacji o mocy poniżej 6,5 kW.

Nowe przepisy mogą sprawiać wiele kłopotundefinedw osobom, ktundefinedre zamierzają zainstalować instalacje fotowoltaiczne o mocy większej niż 6,5 kW, ponieważ wiąże się to dla nich nie tylko z nieścisłościami w zakresie interpretacji zapisundefinedw, jak rundefinedwnież z dodatkowymi formalnościami.

Bezpieczeństwo

Każda instalacja fotowoltaiczna bez względu na swoją moc powinna zostać zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej ze względundefinedw na bezpieczeństwo. Obowiązek zgłoszenia projektu instalacji znacznie ułatwi straży w razie pożaru prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej, ponieważ strażacy będą mieli dostęp do informacji o rozmieszczeniu np. przewodundefinedw.

Ustawodawca wprowadził zmiany w zakresie instalacji fotowoltaicznych, gdyż zamiarem jego było wzmocnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Czy w pełni się to udało? Czas pokaże.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!