Zaskarżenie przez sąsiadów decyzji o warunkach zabudowy. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Odwołanie od decyzji ustalającej warunki zabudowy może wnieść każda strona postępowania. Także sąsiad, który nie wyraził zgody na lokalizację określonej inwestycji? Jak w takiej sytuacji wygląda postępowanie i co może zrobić inwestor? Podpowiadamy.


O czym przeczytasz?

Decyzja o warunkach zabudowy i odwołanie undefined podstawowe kwestie

Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest w sytuacji, gdy na obszarze, na ktundefinedrym planowana jest inwestycja budowlana nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Decyzja ta poprzedza uzyskanie pozwolenia na budowę i co do zasady ustala, co można wybudować na danej nieruchomości.

W rzeczywistości bardzo często można spotkać się z sytuacją, w ktundefinedrej decyzja o warunkach zabudowy jest kwestionowana przez strony postępowania, w tym przede wszystkim przez sąsiadundefinedw, ktundefinedrzy nie wyrażają zgody na lokalizację określonego zamierzenia budowlanego. W takiej sytuacji powstaje zagrożenie realizacji inwestycji.

Uchylenie decyzji o warunkach zabudowy lub stwierdzenie nieważności decyzji może nastąpić zarundefinedwno przed organami administracji (w takiej sytuacji inwestor nie może rozpocząć budowy, bowiem nie dysponuje pozwoleniem na budowę), jak i po stwierdzeniu prawomocności decyzji o pozwoleniu na budowę.

Więcej informacji na temat planu zagospodarowania przestrzennego znajduje się pod tym linkiem.

Tutaj przeczytasz o tym, co zrobić, kiedy brak jest MPZP i co to jest decyzja o warunkach zabudowy.

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, a sąsiad złożył odwołanie od decyzji o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy, ustalona przez organ drugiej instancji jest ostateczna i powoduje, że inwestor może podjąć kroki w zakresie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Może zdarzyć się jednak, że w okresie między wydaniem decyzji o warunkach zabudowy, a podjęciem przez inwestora działań w zakresie otrzymania pozwolenia, sąsiad, ktundefinedry nie wyraził zgody na lokalizację określonej inwestycji zaskarży decyzję o warunkach zabudowy do sądu administracyjnego.

O ile termin na złożenie odwołania wynosi 14 dni, tak czas na jego rozpoznanie nie jest określony i termin rozpoznania sprawy przez sąd administracyjny może wynieść nawet kilka miesięcy.

W tym czasie inwestor może już nawet rozpocząć pierwsze prace budowlane. Gdy następnie po rozpoznaniu odwołania, sąd administracyjny uchyli lub stwierdzi nieważność decyzji o warunkach zabudowy, powstaje sytuacja, w ktundefinedrej z jednej strony inwestor posiada aktualną decyzję o pozwoleniu na budowę, a z drugiej nie posiada decyzji o warunkach zabudowy. Co to oznacza dla inwestora?

Decyzja zaskarżona, co teraz? Wyrok WSA.

Zaskarżenie przez stronę postępowania decyzji o warunkach zabudowy do Wojewundefineddzkiego Sądu Administracyjnego nie wstrzymuje wykonalności decyzji o warunkach zabudowy.

Stanowisko to zostało potwierdzone przez liczne orzecznictwo. Tak na przykład Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 27 maja 2016 r. (sygn. akt: II SA/Kr 397/16) wskazał, że undefinedwstrzymanie wykonalności decyzji o ustaleniu warunkundefinedw zabudowy jest bezprzedmiotowe, gdyż nie wynika z niej żadne prawo albo obowiązek, ktundefinedre dałoby się wykonać, tak by spełnione zostały przesłanki z art. 152 undefined 1 k.p.a.undefined.

Takie stanowisko Wojewundefineddzkich Sądundefinedw Administracyjnych jest istotne dla inwestora, bowiem oznacza, że decyzja o warunkach zabudowy będzie rodzić skutki co najmniej aż do prawomocnego rozpoznania sprawy przed sądami administracyjnymi.

Tu przeczytasz w jakich sytuacjach decyzja o warunkach zabudowy może wygasnąć.

Postępowanie przed sądem administracyjnym undefined konsekwencje wydania orzeczenia

Konsekwencją złożenia odwołania od decyzji o warunkach zabudowy jest przeprowadzenie postępowania przez sąd administracyjny, ktundefinedry rozstrzygając sprawę wyda odpowiednie orzeczenie. Sprawa jest prosta w sytuacji, gdy sąd oddali skargę i utrzyma w mocy decyzję o warunkach zabudowy.

Utrudnienia powstają w przypadku, gdy decyzja o warunkach zabudowy zostanie uchylona, bądź też sąd stwierdzi jej nieważność. Takie rozstrzygnięcie nie podważa decyzji o pozwoleniu na budowę, jednakże stanowi podstawę do wznowienia postępowania w sprawie o pozwolenie na budowę.

Wznowienie pierwotnego postępowania administracyjnego

Wznowienie postępowania administracyjnego stanowi nadzwyczajny tryb postępowania. W czasie tego postępowania organ ustala czy decyzja była dotknięta kwalifikowanymi wadami i czy wady te mają wpływ na treść weryfikowanej decyzji ostatecznej.

W toku sprawy, organ przeprowadzający postępowania bada czy w sprawie możliwe jest wydanie decyzji tożsamej do dotychczasowej. Organ zmierza więc do usunięcia wad poprzedniego postępowania i wydania poprawnego rozstrzygnięcia. Postępowanie w sprawie wznowienia ma charakter dwuinstancyjny, co oznacza, że trwa ono najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy.

Bardzo często zdarza się, że po zakończeniu postępowanie o wznowienie, organ wydaje decyzję podobną lub tożsamą do poprzedniej.

Wznowienie postępowania administracyjnego o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę

Organ wszczynający postępowanie o wznowienie w sprawie wydania pozwolenia na budowę rundefinedwnocześnie zawiesza to postępowanie. Organ czeka bowiem na ponowne wydanie decyzji o warunkach zabudowy (wcześniej uchylonej przez sąd administracyjny).

Zawieszenie postępowania jest niezbędne, z uwagi na fakt, iż brak decyzji o pozwoleniu na budowę powoduje niemożność rozpoznana wniosku inwestora. Po uchyleniu nowej decyzji o warunkach zabudowy i złożeniu jej do akt sprawy, postępowanie o wznowienie jest kontynuowane.

W toku tego postępowania ryzkiem dla inwestora jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), bowiem może okazać się, że jego treść znacząco odbiera od przyjmowanych dotychczas założeń. Tak na przykład MPZP może wskazywać na inne przeznaczenie terenu, niż to ktundefinedre zakładał inwestor.

W takiej sytuacji inwestycja będzie praktycznie niemożliwa. Sprzeczność przeznaczenia terenu określonego w MPZP z dotychczasową decyzją o pozwoleniu na budowę powodowałby konieczność uchylenia tej decyzji. W konsekwencji, wniosek inwestora musiałaby zostać oddalony.

Wstrzymanie wykonalności decyzji o pozwoleniu na budowę

Dla inwestora planującego rozpoczęcie budowy niekorzystne jest rundefinedwnież to, by w postępowaniu o wznowienie wstrzymana została wykonalność dotychczasowej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Tego rodzaju sytuacja jest jednak możliwa w oparciu o treść art. 152 undefined 1 k.p.a., zgodnie z ktundefinedrym organ administracji publicznej właściwy w sprawie wznowienia postępowania wstrzyma z urzędu lub na żądanie strony wykonanie decyzji, jeżeli okoliczności sprawy wskazują na prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania. Jeżeli okoliczności takie nie występują, to organ nie wstrzyma wykonalności dotychczasowej decyzji o pozwoleniu na budowę.

W rzeczywistości najczęściej zdarza się, że postępowanie o pozwolenie na budowę wznawiane jest na wniosek strony, a nie z urzędu. Wynika to z faktu, iż organy obawiają się roszczeń odszkodowawczych inwestorundefinedw, w sytuacji, gdyby doszło do uchylenia uprzednio wydanego pozwalania na budowę.

Okolicznością korzystniejszą dla inwestorundefinedw jest to, że liczba stron w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę jest znacznie mniejsza niż w sprawie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Nie każda zatem osoba skarżąca do sądu decyzję o warunkach zabudowy może następnie złożyć wniosek o wznowienie postępowania o pozwolenie na budowę.

Ponadto postępowanie o wznowienie jest dwuinstancyjne, co powoduje znaczne jego wydłużenie. Nawet w toku już wznowionego postępowania, organ zmierza do tego, aby pierwotne pozwolenie na budowę nie zostało uchylone.

Postępowanie po złożeniu odwołania od decyzji o warunkach zabudowy a konsekwencje dla inwestora

W sytuacji, gdy w wyniku przeprowadzonego postępowania, decyzja o warunkach zabudowy zostanie uchylona, to mimo wszystko inwestor przez co najmniej kilka miesięcy dysponuje prawomocną decyzją o pozwoleniu na budowę, ktundefinedra uprawnia go do wszczęcia i prowadzenia budowy przez cały czas trwania postępowania, aż do momentu rozstrzygnięcia.

Takie działanie jest zgodne z prawem, chociaż może spowodować pewne konsekwencje dla inwestora. Jak wskazano jednak undefined ryzyko konsekwencji jest niewielkie, bowiem co do zasady organy zmierzają do tego, aby wydane dotychczas decyzje utrzymano w mocy.

Dopiero uchylenie decyzji o warunkach zabudowy może ostatecznie doprowadzić do wstrzymania robundefinedt budowlanych. Tego rodzaju sytuacja, o ile w ogundefinedle będzie miała miejsce, nastąpi najczęściej po upływie kilku, bądź kilkunastu miesięcy od momentu wszczęcia postępowania.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!