Mieszkaniami komunalnymi można się zamieniać

Wynajmuję mieszkanie komunalne. Ostatnio powiększyła się nam rodzina, ale niestety, nie mam odpowiednich dochodów, aby kupić lokal na kredyt. Zastanawiam się więc, czy można byłoby dokonać zamiany mojego mieszkania komunalnego na większe?


O czym przeczytasz?

Jak zamienić mieszkanie komunalne na większe?Zasady korzystania z mieszkań znajdujących się w zasobach komunalnych regulowane są przez poszczegundefinedlne samorządy. One także decydują, czy istnieje możliwość zamiany mieszkań w ramach tego zasobu i jakie te zasady są. Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczna byłaby informacja, jakiego konkretnie miasta czy też samorządu sprawa dotyczy.

Samorządowe wyszukiwarki mieszkań

Generalnie jednak samorządy nie mają nic przeciwko zamianie mieszkań. Większość z nich wręcz to ułatwia, choćby poprzez tworzenie wyszukiwarek lokali do zamiany albo przynajmniej list. Zwykle są na nich lokale komunalne, obciążone długiem, niektundefinedre nawet z tytułami eksmisji lokatorundefinedw. Właśnie spłata długundefinedw czynszowych jest jednym z powodundefinedw, dla ktundefinedrych samorządy są przychylne zamianom. Chodzi o to, aby osoba, ktundefinedra z rundefinedżnych powodundefinedw nie jest w stanie opłacić czynszu większego lokalu, przenosiła się do mniejszego, gdzie opłaty są niższe. Nie ma mowy o zamianie w drugą stronę undefined gdy zadłużony najemca przenosi się do większego mieszkania, bo to z punktu widzenia miasta oznaczałoby wyłącznie długi.

Osoba, ktundefinedra wchodzi w posiadanie większego lokalu, musi spłacić długi. Warto się dowiedzieć w danym samorządzie, czy taka spłata należności daje na przykład prawo do obniżenia na jakiś czas czynszu.

Zbyt małe mieszkania nie wchodzą w grę

Innym warunkiem, często spotykanym, jest zakaz ubiegania się o pomoc przez osoby, ktundefinedre wskutek takiej zamiany trafiłyby do zbyt małego mieszkania, ktundefinedrego metraż jest poniżej limitundefinedw wynikających z przepisundefinedw. Chodzi o uniknięcie sytuacji, kiedy po zamianie osoba jeszcze niedawno zadłużona natychmiast zaczyna starać się o przydział większego mieszkania. Wyjątkiem jest zwykle sytuacja, kiedy wskutek takiej zamiany ktoś przenosi się z mieszkania mniejszego do większego, mimo że nadal jest ono poniżej standardundefinedw lokalowych.

Wzory umundefinedw i potrzebne informacje można znaleźć na stronach samorządundefinedw ewentualnie zarządcundefinedw budynkundefinedw komunalnych danego miasta czy dzielnicy.

Trzeba mieć środki na spłatę długu

Warto jeszcze dodać, że takie zamiany mogą odbywać się miedzy najemcami mieszkań komunalnych. Możliwa jest zamiana mieszkania komunalnego na inne, rundefinedwnież czynszowe, ale także spundefinedłdzielcze czy własnościowe. Ważne jest, aby osoba obejmująca większy lokal nie miała zaległości czynszowych i posiadała środki konieczne do spłaty długu oraz undefined oczywiście undefined aby miała prawo do lokalu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!