Mieszkaniami komunalnymi można się zamieniać

Wynajmuję mieszkanie komunalne. Ostatnio powiększyła się nam rodzina, ale niestety, nie mam odpowiednich dochodów, aby kupić lokal na kredyt. Zastanawiam się więc, czy można byłoby dokonać zamiany mojego mieszkania komunalnego na większe?


O czym przeczytasz?

Jak zamienić mieszkanie komunalne na większe?Zasady korzystania z mieszkań znajdujących się w zasobach komunalnych regulowane są przez poszczególne samorządy. One także decydują, czy istnieje możliwość zamiany mieszkań w ramach tego zasobu i jakie te zasady są. Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczna byłaby informacja, jakiego konkretnie miasta czy też samorządu sprawa dotyczy.

Samorządowe wyszukiwarki mieszkań

Generalnie jednak samorządy nie mają nic przeciwko zamianie mieszkań. Większość z nich wręcz to ułatwia, choćby poprzez tworzenie wyszukiwarek lokali do zamiany albo przynajmniej list. Zwykle są na nich lokale komunalne, obciążone długiem, niektóre nawet z tytułami eksmisji lokatorów. Właśnie spłata długów czynszowych jest jednym z powodów, dla których samorządy są przychylne zamianom. Chodzi o to, aby osoba, która z różnych powodów nie jest w stanie opłacić czynszu większego lokalu, przenosiła się do mniejszego, gdzie opłaty są niższe. Nie ma mowy o zamianie w drugą stronę – gdy zadłużony najemca przenosi się do większego mieszkania, bo to z punktu widzenia miasta oznaczałoby wyłącznie długi.

Osoba, która wchodzi w posiadanie większego lokalu, musi spłacić długi. Warto się dowiedzieć w danym samorządzie, czy taka spłata należności daje na przykład prawo do obniżenia na jakiś czas czynszu.

Zbyt małe mieszkania nie wchodzą w grę

Innym warunkiem, często spotykanym, jest zakaz ubiegania się o pomoc przez osoby, które wskutek takiej zamiany trafiłyby do zbyt małego mieszkania, którego metraż jest poniżej limitów wynikających z przepisów. Chodzi o uniknięcie sytuacji, kiedy po zamianie osoba jeszcze niedawno zadłużona natychmiast zaczyna starać się o przydział większego mieszkania. Wyjątkiem jest zwykle sytuacja, kiedy wskutek takiej zamiany ktoś przenosi się z mieszkania mniejszego do większego, mimo że nadal jest ono poniżej standardów lokalowych.

Wzory umów i potrzebne informacje można znaleźć na stronach samorządów ewentualnie zarządców budynków komunalnych danego miasta czy dzielnicy.

Trzeba mieć środki na spłatę długu

Warto jeszcze dodać, że takie zamiany mogą odbywać się miedzy najemcami mieszkań komunalnych. Możliwa jest zamiana mieszkania komunalnego na inne, również czynszowe, ale także spółdzielcze czy własnościowe. Ważne jest, aby osoba obejmująca większy lokal nie miała zaległości czynszowych i posiadała środki konieczne do spłaty długu oraz – oczywiście – aby miała prawo do lokalu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat