Zakup mieszkania od Agencji Mienia Wojskowego. Kto i kiedy może je nabyć?

Agencja Mienia Wojskowego poza wynajmowaniem lokali, zajmuje się również sprzedażą nieruchomości. Aby móc nabyć taką nieruchomość konieczne jest spełnienie pewnych warunków lub przystąpienie do przetargu.


O czym przeczytasz?

Zasady sprzedaży lokali przez Agencję Mienia Wojskowego

Agencja sprzedaje lokale mieszkalne na zasadach określonych w ustawie z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego oraz rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 września 2016 r. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Agencję Mienia Wojskowego.

W poprzednim stanie prawnym, kwestie wykupu lokali mieszkaniowych przez żołnierzy zawodowych regulowała ustawa z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wundefinedwczas ustawa przyznawała żołnierzom bardzo korzystne warunki nabycia takiego lokalu.

Obecnie zbycie lokali mieszkalnych będących w zasobie Agencji Mienia Wojskowego następuje według innych reguł.

Zgodnie brzmieniem art. 77 ustawy, prawo do nabycia lokalu mieszkalnego innego niż kwatera i kwatera internatowa przysługuje osobom zajmującym ten lokal mieszkalny na podstawie tytułu prawnego ustanowionego w drodze decyzji administracyjnej albo umowy najmu na czas nieoznaczony, zwanym dalej undefinedosobami uprawnionymi do nabyciaundefined.

Należy nadmienić, że nadal, w stosunku do tych nieruchomości obowiązują atrakcyjne warunki zakupu.

W tym miejscu przeczytasz jak wygląda przydział mieszkania od AMW.

Zasady wykupu mieszkań od AMW

Wykup nieruchomości może odbywać się na zasadach przetargu lub w trybie bezprzetargowym.

Zakup nieruchomości w trybie przetargowym uregulowany jest w szczegundefinedlności przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Przetarg może być zorganizowany w formie:

  • przetargu ustnego nieograniczonego;
  • przetargu ustnego ograniczonego;
  • przetargu pisemnego nieograniczonego;
  • prztargu pisemnego ograniczonego.

Zakup nieruchomości w trybie bezprzetargowym mogą ubiegać się podmioty określone w art. 37 ust 2, 3 i 3 a ustawy o gospodarce nieruchomościami.

W sprawie bezprzetargowego zakupu nieruchomości należy kierować do Dyrektora właściwego Oddziału Regionalnego. Natomiast, sprzedaż lokali mieszkalnych na rzecz osundefinedb uprawnionych (na rzecz osundefinedb, ktundefinedrym przydzielono lokal) odbywa się na podstawie przepisundefinedw art. 76-84 ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Agencję Mienia Wojskowego.

Prawo do nabycia lokalu mieszkalnego innego niż kwatera i kwatera internatowa przysługuje osobom zajmującym ten lokal mieszkalny na podstawie tytułu prawnego ustanowionego w drodze decyzji administracyjnej albo umowy najmu na czas nieoznaczony.

Warunki sprzedaży lokalu mieszkalnego przez Agencję Mienia Wojskowego

Sprzedaż lokalu mieszkalnego następuje na podstawie dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego wyceny wartości rynkowej lokalu mieszkalnego i wartości prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, w przypadku posiadania przez Agencję takiego prawa do ułamkowej części gruntu przypadającego na ten lokal, z tym że przy wycenie lokalu mieszkalnego nie uwzględnia się wartości ulepszeń dokonanych przez nabywcę.

Warunkiem sprzedaży lokalu jest jego umieszczony w rocznym planie sprzedaży lokali mieszkalnych przez Dyrektora Oddziału Regionalnego AMW.

Jakie lokale nie mogą być zbywane przez AMW?

Nie mogą być zbywane lokale mieszkalne:

  • znajdujące się w budynkach oddanych do użytku po dniu 30 czerwca 2004 r.;
  • stanowiące kwatery;
  • stanowiące kwatery internatowe;
  • zajmowane na podstawie umundefinedw najmu zawartych na czas oznaczony.

Lokale mieszkalne, o ktundefinedrych mowa w pkt 1 lub 4 (powyżej), mogą być zbyte jedynie po uzyskaniu zgody Ministra Obrony Narodowej.

Procedura wykupu mieszkania

Wykup mieszkania następuje przez zawiadomienie osoby uprawnionej przez Dyrektora Oddziału Regionalnego o przeznaczeniu lokalu do sprzedaży i możliwości złożenia wniosku o wykup. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające uprawnienia do stosowania bonifikat w cenie lokalu np.:

  • zaświadczenie stwierdzające okres pełnienia czynnej służby wojskowej, świadectwo służby, decyzję wojskowego organu emerytalnego o ustaleniu prawa do emerytury wojskowej lub renty inwalidzkiej;
  • dowundefinedd wpłaty kwoty rundefinedwnej zryczałtowanym kosztom przygotowania nieruchomości do sprzedaży.

Następnie następuje wycena lokalu oraz wywieszenie wykazu lokali przeznaczonych do sprzedaży na zasadach art. 35 ustawy o gospodarce nieruchomościami, ktundefinedrą sporządza Dyrektor Oddziału Regionalnego.

Kolejne czynności procedury można podjąć dopiero po 6 tygodniach od dnia wywieszenia wykazu. Wundefinedwczas następuje sporządzenie przez Dyrektora Oddziału Regionalnego arkusza obliczeniowego oraz spisanie Protokołu uzgodnień z osobą uprawnioną a także przekazanie dokumentundefinedw do kancelarii notarialnej.

Płatności za lokal można dokonać jednorazowo lub w formie ratalnej.

Zmniejszenie ceny zakupu mieszkania

Od wartości rynkowej lokalu mieszkalnego dla osoby uprawnionej do nabycia stosuje się pomniejszenia o:

  1. 95% undefined żołnierzom służby stałej, ktundefinedrzy nabyli prawo do emerytury wojskowej, żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej na skutek wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez organ wojskowy lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom wojskowym, osobom uprawnionym do wojskowej renty inwalidzkiej oraz członkom rodziny, o ktundefinedrych mowa w art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wspundefinedlnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem wojskowym lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci,
  2. 90% undefined osobom niewymienionym w pkt 1 undefined z tym że pomniejszenie nie obejmuje przypadających na lokal mieszkalny nakładundefinedw poniesionych przez Agencję w ciągu ostatnich 3 lat przed dniem sprzedaży na modernizację budynku, w ktundefinedrym jest położony sprzedawany lokal mieszkalny.undefined

Ważne!

Kwota pomniejszenia nie może być wyższa niż 200 tysięcy złotych. Oznacza to, że w przypadku droższych lokali (o wartości powyżej 210 tys. zł) nabywca lokalu musi zapłacić w 100% rundefinedżnicę pomiędzy wyliczoną wysokością pomniejszenia, a jego możliwą wysokością (200 tys.).

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia.

Zezwolenie jest wydawane, w drodze decyzji administracyjnej, przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej, a w przypadku nieruchomości rolnych, jeżeli sprzeciwu rundefinedwnież nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

W tym miescy znajdziesz informacje na temat nabywania nieruchomości przez cudzoziemcundefinedw w Polsce.

Czy osoba nie będąca żołnierzem może nabyć mieszkanie od AMW?

Tak, jest to możliwe i ostatnio słyszy się o tym dość często. Ciężko powiedzieć czy dlatego, że jest to praktyka występujące częściej czy po prosztu Armia ma coraz większe zasięgi.

Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkim podczas zbywania mieszkań za pomocą przetargu nieograniczonego, do ktundefinedrego może przystąpić właściwie każdy undefined zarundefinedwno osoba prywatna, jak i firma undefined o ile tylko nie ma powiązań z AMW czy członkami komisji przetargowej, powoływanej przez dyrektora danego oddziału regionalnego.

Jak wziąć udział w przetargu organizowanym przez AMW

Informacje dotyczące zasad, na jakich ma się odbyć konkretny przetarg, znajdują się w dotyczącym go ogłoszeniu. Takie ogłoszenie pojawia się w urzędzie miasta lub gminy właściwej ze względu na położenie sprzedawanej nieruchomości, w lokalnym oddziale AMW i na oficjalnej stronie Agencji.

Chcąc przystąpić do przetargu, należy więc wnikliwe zapoznać się z ogłoszeniem. Znajdują się tam informacje na temat warunkundefinedw, jakie trzeba spełnić, aby mundefinedc wziąć udział w przetargu. Następnie warto zapoznać się ze stanem nieruchomości, pozwoli to wstępnie oszacować, czy można i warto w ogundefinedle wziąć w nim udział.

Kolejnym krokiem jest zgromadzenie niezbędnych dokumenty oraz wpłacenie wadium. Należy pamiętać, że terminowe wniesienie wadium jest podstawowym warunkiem uczestnictwa w przetargu.

Licytacja mieszkania

Jeśli zostaną spełnione wszystkie powyższe procedury, można przystąpić do licytacji, ktundefinedra odbywa się w wyznaczonym terminie i miejscu. Otwiera ją przewodniczący komisji przetargowej (lub jego zastępca), ktundefinedry na wstępie powtarza na głos większość informacji zawartych w ogłoszeniu, wyczytuje też listę osundefinedb i firm dopuszczonych do udziału w licytacji po wpłacie przez nie wadium.

W dalszej kolejności tłumaczy zasady owej licytacji, m.in. wymieniając minimalną wysokość postąpienia, tj. kwotę, o jaką wolno podbijać stawkę. Po zakończeniu licytacji zwycięzca przetargu i członkowie komisji podpisują sporządzony przez tę komisję protokundefinedł, ktundefinedry musi jeszcze zostać zatwierdzony przez dyrektora regionalnego oddziału AMW.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!