Zakup miejsca w garażu na własne cele a podatek. Istnieją wyroki i interpretacje.

Podatek dochodowy to ważki temat. Mało jest bardziej nieuchronnych zdarzeń. Ustawa wyszczególnia jednak podmioty, które mogą być zwolnione z tej państwowej daniny. O tym kiedy i kogo dotyczy, przeczytasz poniżej.


O czym przeczytasz?

Zwolnienia przedmiotowe w ustawie

Na początku warto zaznaczyć, że ustawa o podatku dochodowym od osundefinedb fizycznych przewiduje wiele zwolnień od podatku dotyczących wybranych, wskazanych przez ustawę dochodundefinedw. Zwolnienia te można podzielić na podmiotowe i przedmiotowe.

Wśrundefinedd nich wyrundefinedżnić można takie, ktundefinedre dotyczą dochodundefinedw np. o charakterze odszkodowawczym czy socjalnym, niektundefinedrych dochodundefinedw związanych z posiadanymi kapitałami i prawami majątkowymi, czy też prowadzoną działalnością gospodarczą, a także wygranymi i nagrodami. O tym jakiego rodzaju są to zwolnienia przedmiotowe, możemy przeczytać w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osundefinedb prawnych.

Między innymi wolne od podatku są: dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości lub udziału w nieruchomości, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w ktundefinedrym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości lub udziału w nieruchomości; odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części w trybie przepisundefinedw ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczegundefinedlnych zasadach odbudowy, remontundefinedw i rozbiundefinedrek obiektundefinedw budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu oraz dochodundefinedw z nieruchomości, o ktundefinedrych mowa w art. 24b ust. 1, w tym uzyskanych przez podmioty, o ktundefinedrych mowa w lit. a.

I właśnie tym rodzaje zwolnień z podatku dochodowego do całej kwoty wydatkowanej na zakup nowej nieruchomości wraz z miejscem postojowym zajmę się w niniejszym artkule.

Zakup miejsca postojowego

Niejednokrotnie zdarza się, że inwestorzy czy osoby fizyczne posiadające wolną gotundefinedwkę inwestują ją w nieruchomości. Czasami na celowniku kupujących jest tylko lokal mieszkalny, niemniej zdarza się, że poza mieszkaniem inwestor chce kupić miejsce garażowe, a czasami jest wręcz do tego zmuszony, bo garaż jest niejako w pakiecie z mieszkaniem, niemniej oczywiście kwoty te są niezależne od siebie i za wszystko trzeba zapłacić.

Ponieważ sytuacja ta ma miejsce dość często, to kwestie zwolnienia z podatku dochodowego do całej kwoty wydatkowanej na zakup nowej nieruchomości wraz z miejscem postojowym były przedmiotem rozpatrywania w wyrokach sądundefinedw administracyjnych.

Co mundefinedwi ustawa?

Jak stanowi ustawa o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o ktundefinedrych mowa w art. 30e, w wysokości, ktundefinedra odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatkundefinedw poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie pundefinedźniej niż w okresie trzech lat licząc od końca roku podatkowego, w ktundefinedrym nastąpiło odpłatne zbycie, przychundefinedd uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Z przepisundefinedw wynika więc, że podatnik może skorzystać z przedstawionego zwolnienia podatkowego, jeżeli wydatkuje przychundefinedd z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, a wydatkowania tego przychodu dokona w okresie trzech lat od daty sprzedaży.

Co zatem z miejscem postojowym?

Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają możliwość zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego do całej kwoty wydatkowanej na zakup nowej nieruchomości wraz z miejscem postojowym. Prawo to zależy jednak od tego, czy miejsce postojowe jest przynależne do lokalu mieszkalnego. Jeśli miejsce postojowe spełnia ten warunek undefined wundefinedwczas całość wydatkundefinedw poniesiona na ten cel może zostać uznana za cele mieszkaniowe.

Jeśli natomiast miejsce postojowe stanowi odrębną nieruchomość i tym samym odrębny przedmiot obrotu, wundefinedwczas wydatkiem na cele mieszkaniowe będzie wyłącznie ta część ceny zakupu, ktundefinedra odpowiada wartości samego lokalu mieszkalnego.

Co mundefinedwią sądy?

W ocenie sądundefinedw zwrundefinedcić uwagę należy, że wykładnia przepisu statuującego ulgę powinna być dokonywana w taki sposundefinedb, aby z jednej strony faktycznie nie dochodziło do rozszerzenia zakresu wykładanego przepisu, z drugiej jednak strony należy mieć na uwadze, aby w każdej sytuacji faktyczny cel ulgi mundefinedgł zostać zrealizowany.

Natomiast, nabycie garażu, jako odrębnej nieruchomości lokalowej, nie zostało objęte celem mieszkalnym przez ustawodawcę na potrzeby omawianego zwolnienia podatkowego, właśnie z powodu, że odrębna nieruchomość lokalowa w postaci garażu realizuje wyłącznie cel niemieszkalny. Zupełnie inną kwestią jest, że ten cel niemieszkalny, w konkretnym stanie faktycznym, może być jedynie faktycznie (ale nie prawnie) powiązany z realizacją celu mieszkalnego, dla przykładu przez nabycie nieruchomości lokalowej o mieszkalnym przeznaczeniu, położonej w tym samym budynku.

Własne cele mieszkaniowe

Poza tym przepis art. 21 ust. 25 ustawy o PIT zawiera tylko katalog wydatkundefinedw poniesionych na cele mieszkaniowe skutkujących zastosowaniem przedmiotowej ulgi. W związku z tym cytowany, przepis nie wyjaśnia, ktundefinedre wydatki należy uznawać za wydatki poniesione na "własne cele mieszkaniowe", lecz zawęża stosowanie omawianej ulgi do enumeratywnie wymienionych w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT wydatkundefinedw.

Dopiero do tak określonego katalogu wydatkundefinedw o charakterze przedmiotowym należy zastosować kwalifikator o charakterze podmiotowym wyrażający się w zwrocie "własne" (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 listopada 2016 r. o sygn. akt: II FSK 546/15).

W związku z powyższym, nabycie odrębnej nieruchomości lokalowej, stanowiącej garaż, nie daje prawa do zwolnienia podatkowego, bowiem nabywana odrębna nieruchomość lokalowa (użytkowa), nie realizuje ze swej istoty celu mieszkalnego w rozumieniu cytowanych przepisundefinedw.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!