Wyrównywanie i nadsypywanie terenu własnej działki. Na co zwrócić uwagę?

Właściciele nieruchomości chcą zapewnić właściwy poziom terenu na swoich działkach. Nierzadko decydują się na podjęcie działań w zakresie równania terenu. W jaki sposób zrobić to leganie? Podpowiadamy.


O czym przeczytasz?

Niwelacja terenu undefined podstawowe kwestie

Niwelacja terenu oznacza dwie rundefinedżne czynności w języku geodetundefinedw i budownictwie.

Według geodetundefinedw niwelacja terenu polega na wyznaczeniu rundefinedżnic pomiędzy poszczegundefinedlnymi punktami znajdującymi się na działce budowlanej. Proces niwelacji polega na wyznaczeniu rundefinedżnicy między dwoma lub wieloma punktami. Za pomocą rundefinedżnych metod i narzędzi uzyskuje się właściwy pomiar.

Wyznaczenie wysokości gruntundefinedw oraz poziomych i pochyłych powierzchni w terenie przed pracami budowlanymi, sporządzenie przebiegu warstwic na mapach, dostarczenie informacji o profilu budowanym stanowią głundefinedwne cele procesu niwelacji. Geodeta jest odpowiedzialny za stworzenie siatki wysokościowej terenu, ktundefinedra umożliwi ustalenie w jaki sposundefinedb kształtuje się dany teren oraz jaka jest jego wysokości względem sąsiadujących obiektundefinedw.

Niwelowanie terenu przez geodetundefinedw stanowi podstawę do prowadzenia robundefinedt ziemnych pod budowę domu. Plantowanie terenu nie zawsze jednak oznacza usuwanie nadmiaru ziemi. Czasami roboty ziemne, jakie należy wykonać, dotyczą przywiezienia dodatkowego gruntu, żeby przy jego pomocy zasypać wszelkie doły i zagłębienia, a czasem nawet podwyższyć teren.

W definicji geodezyjnej niwelacja terenu nie odnosi się do prac budowlanych i nie trzeba mieć na nią zezwolenia.

Niwelacja a Prawo budowlane

W odniesieniu do prawa budowlanego niwelacja terenu nie stanowi robundefinedt budowlanych, a w konsekwencji undefined z założenia nie wymaga uzyskania pozwolenia.

Innym przypadkiem jest jednak sytuacja, w ktundefinedrej proces niwelacji stanowi jeden z etapundefinedw przygotowania do rozpoczęcia budowy (art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane). W takiej sytuacji konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę.

Podejścia do pojęcia niwelacji terenu rundefinedżnią się w zależności od celu prac. Warto pamiętać, że modyfikowanie terenu nie jest dowolną czynnością, mimo że możemy to przeprowadzić samodzielnie i bez zezwolenia, np. na własnej działce budowlanej.

Samowola budowlana w terenie

Zgodnie z regulacjami zawartymi w prawie budowlanym, niwelacja terenu polegająca na poziomowaniu gruntu zalicza się do robundefinedt przygotowawczych.

W konsekwencji, podjęcie działań zmierzających do wyrundefinedwnania terenu przez uzyskaniem pozwolenia na budowę lub przed dokonaniem właściwego zgłoszenia może zostać potraktowane jako tzw. samowola budowlana, ktundefinedrej realizacja daje podstawy do obciążenia właściciela działki karą grzywny.

W tym miejscu dowiesz sie czym jest samowola budowlana.

Jak przeprowadzić niwelację terenu?

Dokonanie niwelacji terenu jawi się jako czynność stosunkowo prosta do wykonania. Niemniej jednak, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Podejmując działania związane z niwelacją terenu należy w pierwszej kolejności wykonać spadek terenu idący od budynku mieszkalnego, w kierunku granicy działki.

Ponadto należy ocenić, czy konieczne jest pozbycie się nadmiaru humusu, czy może jednak trzeba będzie zamundefinedwić wywrotkę ziemi. Plantowanie należy zacząć od pozbycia się wszystkich drzew, krzewundefinedw i innych roślin, ktundefinedre przeszkadzają w zagospodarowaniu terenu. Następnie należy pozbyć się niepotrzebnego humusu lub też wypełnić wszelkie doły i zagłębienia nawiezioną ziemią.

Bardzo często niwelacja terenu we własnym zakresie wykonywana jest pod zakładany trawnik. Poziomowanie gruntu będzie zdecydowanie łatwiejsze. Dobrym pomysłem będzie wynajęcie niwelatora, ktundefinedry pomoże ustalić poziom terenu, ktundefinedry właściciel chce zagospodarować.

Poziom gruntu, do ktundefinedrego właściciel zamierza wykonać nowelizację najlepiej zaznaczyć przy pomocy desek i sznurka. Następnie należy uzupełnić wszelkie braki ziemi lub pozbyć się jej nadmiaru.

Nie zapomnij o Prawie wodnym!

Podejmując działania zmierzające do wyrundefinedwnania lub nadsypania terenu należy pamiętać o konieczności przestrzegania ustalonych przez prawo wodne zakazundefinedw dotyczących działań właściciela gruntu.

Zgodnie z art. 234 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. undefined Prawo wodne, właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wundefinedd opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wundefinedd ze źrundefineddeł - ze szkodą dla gruntundefinedw sąsiednich.

Zapis ten oznacza, że nie ma możliwości jakiegokolwiek działania związanego z niwelowaniem terenu działki, ktundefinedre mogłoby spowodować zatrzymanie, zakłundefinedcenie spływu wundefinedd i szkodę dla gruntundefinedw sąsiednich.

W tym miescu przeczytasz o zrzucie wody z terenu działki sąsiedniej. Kiedy jest to nielegalne i co można z tym zrobić.

Wyrundefinedwnywanie i nadsypywanie terenu i kwestia odpadundefinedw

Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach przepisundefinedw ustawy nie stosuje się do nie zanieczyszczonej gleby i innych materiałundefinedw występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robundefinedt budowlanych, pod warunkiem, że materiał ten zostanie wykorzystany do celundefinedw budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na ktundefinedrym został wydobyty.

Oznacza to, że materiał nie pochodzący z terenu działki, na ktundefinedrej jest składowany jest odpadem. Tym sposobem wymagane jest uprzednie uzyskanie odpowiednich pozwoleń na jego składowanie.

Jednocześnie odpowiednim ograniczeniom podlega rodzaj oraz ilość wykorzystywanego materiału na działce. Ograniczenia te wprowadza Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajundefinedw odpadundefinedw, ktundefinedre osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku.

Dokument ten wskazuje, że maksymalna ilość odpadundefinedw to 0,2 mg/m2 utwardzonej powierzchni.

Jest to niewielka ilość materiału (maksymalnie kilkanaście centymetrundefinedw), ktundefinedra mogłaby służyć do przeprowadzenia małej niwelacji terenu działki. Rozporządzenie wskazuje tez dopuszczalne metody odzysku odpadu, ale warunkiem koniecznym jest zachowanie przepisundefinedw odrębnych, w szczegundefinedlności prawa wodnego oraz prawa budowlanego.

Kwestia podniesienia terenu działki

Nawiezienie ziemi na teren działki podczas prowadzonych prac budowlanych może skutkować podniesieniem terenu. Każde tego typu samowolne działanie traktowane jest przez prawo budowlane jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego (art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane) i wymaga podjęcia odpowiednich działań na gruncie formalnym, z uwagi na fakt, iż podniesienie terenu może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla sąsiednich działek oraz nieruchomości na nich zlokalizowanych np. spływ wundefinedd opadowych.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegundefinedłowego zakresu i formy projektu budowlanego określa, że część opisowa projektu zagospodarowania działki lub terenu powinna określać ukształtowanie terenu (undefined 14 pkt 3 lit. f rozporządzenia).

W praktyce oznacza to, że projekty domundefinedw muszą zawierać nie tylko informacje na temat wymiarundefinedw obiektu czy jego odniesienia względem gruntu, ale także samego poziomu terenu posiadanej działki budowlanej.

Tak więc każda zmiana w tym zakresie jest ważnym odstępstwem od ustalonego projektu inwestycji i wymaga zatwierdzenia przez odpowiedni organ nadzorujący.

Przepisy prawne przy wyrundefinedwnywaniu i nadsypywaniu terenu undefined podsumowanie

Właściciel działki podejmując się działań z zakresu wyrundefinedwnania i nadsypywania terenu powinien przede wszystkim przestrzegać przepisundefinedw rangi ustawowej, tj. przepisundefinedw ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane, ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. undefined Prawo wodne oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Właściciel w zakresie wyrundefinedwnania i nadsypywania terenu powinien także respektować zasady kształtowane przez akty wykonawcze, wydawane w celu wykonania ustawy, do ktundefinedrych należą m.in. rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajundefinedw odpadundefinedw, ktundefinedre osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegundefinedłowego zakresu i formy projektu budowlanego.

W zakresie przysługujących mu uprawnień, właściciel działki powinien także przestrzegać przepisundefinedw ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. undefined Kodeks cywilny.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!