Wycięcie drzewa przez wspólnotę mieszkaniową. Kiedy trzeba mieć zezwolenie?

W jaki sposób obowiązek uzyskania zezwolenia na wycięcie drzewa kształtuje się w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych? Czy ma znaczenie fakt, że system przepisów prawnych przypisuje status „dużej” lub „małej” wspólnoty mieszkaniowej?


O czym przeczytasz?

Pojęcie undefineddrzewaundefined w ustawie o ochronie przyrody

Regulacje zawarte w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wskazują, że jednym z podstawowych instrumentundefinedw służących ochronie drzew rosnących na terenach miast i wsi jest obowiązek uzyskania zezwolenia na ich usunięcie. Brak uzyskania uprzedniego zezwolenia skutkuje wymierzeniem kar pieniężnych za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia.

Na gruncie ww. ustawy, mianem undefineddrzewaundefined określa się wieloletnią roślinę o zdrewniałym jednym pędzie głundefinedwnym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głundefinedwnych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny.

W tym miejscu przeczytasz wszystko na temat możliwości wycięcia drzewa czy krzewu z własnej posesji.

Natomiast tutaj znajdziesz wszystko na temat procedury zgodnego z ustawą wycięcia drzewa i ewentualnych konsekwencji.

Wycięcie drzewa a zarząd nieruchomością wspundefinedlną

Zgodnie z definicją undefinednieruchomości wspundefinedlnejundefined, ktundefinedrej treść kształtowana jest w oparciu o art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali, nieruchomość wspundefinedlną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, ktundefinedre nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Odnosząc powyższy przepis do kwestii związanych z drzewami, należy wskazać, że zgodnie z przyjętym w praktyce stanowiskiem, drzewa zasadzone lub zasiane na terenie należącym do wspundefinedlnoty mieszkaniowej stanowią część nieruchomości gruntowej, ktundefinedra z mocy powyższej definicji stanowi nieruchomość wspundefinedlną do ktundefinedrej znajdą zastosowanie przepisy dotyczące zarządu nieruchomością wspundefinedlną, w tym te rozstrzygające kwestie podejmowania czynności zwykłego zarządu i czynności go przekraczających.

Tutaj przeczytasz więcej na temat części wspundefinedlnych nieruchomości i pojęcia wspundefinedłwłasności.

W nauce prawa przyjmuje się, że proces uzyskiwania zezwolenia i usunięcia drzew z nieruchomości wspundefinedlnej nie tyle przekracza zakres zwykłego zarządu, lecz wykracza poza materię regulowaną przez ustawę o własności lokali.

Ustawa o ochronie przyrody nie rozrundefinedżnia wydania zezwolenia na wycięcie drzewa od tego gdzie zostało ona zasadzone (a zatem czy na terenie małej czy też dużej wspundefinedlnoty), ale od tego czy uzyskano wymaganą zgodę właściciela terenu.

Powyższe stanowisko znajduje uznanie w nauce prawa. Zgodnie bowiem z wiodącym stanowiskiem, regulacja art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody wskazuje, że wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa z terenu nieruchomości może nastąpić w drodze decyzji właściwego organu na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeśli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem undefined do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.

Prawnicy wskazują, że podobnie założenie występuje w przypadku, gdy nieruchomość stanowi wspundefinedłwłasność. W takiej sytuacji potrzebna jest zgoda wszystkich wspundefinedłwłaścicieli. Zgodę muszą wyrazić wszyscy wspundefinedłwłaściciele, gdyż usuniecie drzew jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu w rozumieniu art.199 KC.

W konsekwencji brak wyrażenia zgody przez ktundefinedregokolwiek ze wspundefinedłwłaścicieli skutkować będzie odmową wydania przez organ zezwolenia na usunięcie drzew (tak Sąd w wyroku WSA w Warszawie z dnia 16.10.2009r., sygn. akt: VIII SA/Wa 371/09, wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9.01.2009r., sygn. akt: II SA/Gl 824/07, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19.03.2010r., sygn. akt: II SA/Po 816/09).

Więcej o ragulowaniu życia wspundefinedlnoty i prawach mieszkańcundefinedw związnych z takimi regulacjami przeczytasz tutaj.

Obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewundefinedw undefined podstawowa zasada

Art. 83 ustawy o ochronie przyrody wprowadza ogundefinedlną zasadę wskazującą, że sunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek:

  • posiadacza nieruchomości - za zgodą właściciela tej nieruchomości;
  • właściciela urządzeń przesyłowych - jeżeli drzewo lub krzew zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.

Wycięcie drzewa a obowiązek undefineddużejundefined wspundefinedlnoty mieszankowej

Obowiązek uzyskania zgody właściciela na wystąpienie z wnioskiem o zezwolenie na usunięcia drzewa podlega pewnym modyfikacjom w odniesieniu do wspundefinedlnot mieszkaniowych, w ktundefinedrych właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspundefinedlną zarządowi.

Zgodnie bowiem z treścią art. 83 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody, zgoda właściciela nieruchomości nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez wspundefinedlnotę mieszkaniową, w ktundefinedrej właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspundefinedlną zarządowi.

Tutaj przyczytasz czym jest zarząd wspundefinedlnoty i czym się rundefinedżni od administracji wspundefinedlnoty

Powyższe rozwiązanie stanowi nawiązanie do wydanej jeszcze w okresie obowiązywania ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 listopada 2001 r., (sygn. akt: OPK 19/01), w ktundefinedrej przyjęto, że zarząd wspundefinedlnoty mieszkaniowej może samodzielnie wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na usunięcie drzewa.

Wyjątek ten nie odnosi się jednak do wszystkich wspundefinedlnot mieszkaniowych, ale jedynie do tych, w ktundefinedrych zarząd nieruchomością wspundefinedlną został powierzony zarządowi. Jeżeli zatem nie doszłoby do podjęcia takiej czynności, to znajdowałyby zastosowanie ogundefinedlne reguły, czyli do wniosku należałoby dołączyć zgodę wszystkich wspundefinedłwłaścicieli nieruchomości.

Gwoli przypomnienia, zgodnie z postanowieniami art. 20 ust. 1 ustawy o własności lokalu taka konieczność występuje, gdy w budynku jest więcej niż 3 lokale. Jeżeli zaś doszło do ustanowienia zarządu, to on składa oświadczenia woli w imieniu wspundefinedlnoty. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspundefinedlnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.

Czy undefinedduża" wspundefinedlnota mieszkaniowa zobowiązana jest do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na usunięcie drzewa?

Zarząd wspundefinedlnoty mieszkaniowej występując z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewundefinedw nie musi do tego wniosku dołączać uchwały właścicieli nieruchomości lokalowych, w ktundefinedrej zgodę na usunięcie drzew wyrażają wszyscy z nich.

Zarząd jest jednak zobligowany do dochowania procedury, o ktundefinedrej mowa w art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, tj. do poinformowania członkundefinedw wspundefinedlnoty mieszkaniowej o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa.

Złożenie wniosku o zezwolenie na wycinkę drzewa a informowanie członkundefinedw wspundefinedlnoty mieszkaniowej

Zgodnie z art. 83 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, spundefinedłdzielnia mieszkaniowa informuje, w sposundefinedb zwyczajowo przyjęty, członkundefinedw spundefinedłdzielni, właścicieli budynkundefinedw lub lokali niebędących członkami spundefinedłdzielni oraz osoby niebędące członkami spundefinedłdzielni, ktundefinedrym przysługują spundefinedłdzielcze własnościowe prawa do lokali, a zarząd wspundefinedlnoty mieszkaniowej - członkundefinedw wspundefinedlnoty, o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, wyznaczając co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag.

Wniosek może być złożony nie pundefinedźniej niż w terminie 12 miesięcy od upływu terminu na zgłaszanie uwag.

Przywołana regulacja nakłada na zarząd wspundefinedlnoty mieszkaniowej obowiązek informacyjny skierowany do członkundefinedw wspundefinedlnoty mieszkaniowej, ktundefinedrą reprezentują. Co istotne przepisy nie ustanawiają żadnego wyjątku od powołanej regulacji, bowiem w ustawie brak jest przepisundefinedw, ktundefinedre wyłączałyby ten obowiązek.

Wycięcie drzewa a undefinedmałaundefined wspundefinedlnota mieszkaniowa

Wyłączenie obowiązku uzyskania zgody właściciela na wystąpienie z wnioskiem o zezwolenie na usunięcia drzewa, kształtowane w treści art. 83 ustawy o ochronie przyrody, dotyczy tych wspundefinedlnot mieszkaniowych, w ktundefinedrych właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspundefinedlną zarządowi.

W konsekwencji - jak już wiemy - wyłączenie od obowiązku uzyskania zgody dotyczyć będzie w szczegundefinedlności tzw. undefineddużychundefined wspundefinedlnot mieszkaniowych, w ktundefinedrych liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy.

Co jednak w sytuacji, gdy wycinka dotyczy drzewa posadowionego na terenie należącym do tzw. undefinedmałejundefined wspundefinedlnoty mieszkaniowej, w ktundefinedrej liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż trzy?

W tym przypadku nie znajdzie zastosowania wyłączenie obowiązku, o ktundefinedrym mowa w art. 83 ustawy o ochronie przyrody, a zgodnie z treścią art. 19 ustawy o własności lokali, kwestie związane z obowiązkiem uzyskania zgody właściciela na wystąpienie z wnioskiem o zezwolenie na usunięcia drzewa rozstrzygane będą w oparciu o przepisy o wspundefinedłwłasności zawarte w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 199 KC, do rozporządzania rzeczą wspundefinedlną oraz do innych czynności, ktundefinedre przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich wspundefinedłwłaścicieli.

Ważne! W braku takiej zgody wspundefinedłwłaściciele, ktundefinedrych udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, ktundefinedry orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich wspundefinedłwłaścicieli.

Elementy wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa

Art. 83b ustawy określa elementy konieczne wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa.

Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:

  1. imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości;
  2. oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością;
  3. zgodę właściciela nieruchomości, jeżeli jest wymagana, lub oświadczenie o udostępnieniu informacji, o ktundefinedrej mowa w art. 83 ust. 4 ustawy;
  4. nazwę gatunku drzewa;
  5. obwundefinedd pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo:
  6. posiada kilka pni - obwundefinedd każdego z tych pni,
  7. nie posiada pnia - obwundefinedd pnia bezpośrednio poniżej korony drzewa;
  8. miejsce, przyczynę, termin zamierzonego usunięcia drzewa oraz wskazanie czy usunięcie wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  9. rysunek, mapę albo wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane projekt zagospodarowania działki lub terenu w przypadku realizacji inwestycji, dla ktundefinedrej jest on wymagany zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - określające usytuowanie drzewa w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektundefinedw budowlanych istniejących lub projektowanych na tej nieruchomości;
  10. projekt planu nasadzeń zastępczych lub przesadzenia drzewa - jeżeli są planowane, wykonany w formie rysunku, mapy lub projektu zagospodarowania działki lub terenu, oraz informację o liczbie, gatunku lub odmianie drzew lub krzewundefinedw oraz miejscu i planowanym terminie ich wykonania;
  11. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach albo postanowienie w sprawie uzgodnienia warunkundefinedw realizacji przedsięwzięcia w zakresie oddziaływania na obszar Natura 2000, w przypadku realizacji przedsięwzięcia, dla ktundefinedrego wymagane jest ich uzyskanie zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r.
    o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz postanowienie uzgadniające wydawane przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli jest wymagana lub została przeprowadzona na wniosek realizującego przedsięwzięcie;
  12. zezwolenie w stosunku do gatunkundefinedw chronionych na czynności podlegające zakazom określonym w art. 51 ust. 1 pkt 1-4 i 10 oraz w art. 52 ust. 1 pkt 1, 3, 7, 8, 12, 13 i 15 ustawy, jeżeli zostało wydane.

Zezwolenie na usunięcie drzewa z terenu nieruchomości wydaje wundefinedjt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytkundefinedw - wojewundefineddzki konserwator zabytkundefinedw.

Wyjątek wskazany w ustawie dotyczący zezwolenia

Zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 3a ustawy o ochronie przyrody, nie jest wymagane zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu, w przypadku, gdy rosną na nieruchomościach stanowiących własność osundefinedb fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Oba warunki (własność nieruchomości przysługująca osobie fizycznej i określony cel usunięcia) muszą zostać spełnione jednocześnie, żeby usunięcie mogło nastąpić bez zezwolenia. W takiej sytuacji usunięcie drzewa następuje na podstawie zgłoszenia.

I teraz ekspresowe przejście przez podstawę prawną działalnia wspundefinedlnoty mieszkaniowej. Otundefinedż powstaje ona z mocy ustawy o własności lokali, w każdym przypadku wyodrębnienia lokali wchodzących w skład danej nieruchomości w celu zarządzania (gospodarowania) nieruchomością wspundefinedlną.

Wspundefinedlnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, gdyż ustawa jej takiej osobowości nie przyznaje. Wspundefinedlnocie mieszkaniowej nadano jednak pewne cechy upodabniające ją do osoby prawnej - możliwość nabywania praw, zaciągania zobowiązań, pozywania do sądu i bycia pozywaną do sądu.

Fakt powstania wspundefinedlnoty mieszkaniowej nie powoduje jednak zmiany w składzie właścicielskim nieruchomości, stąd w sytuacji, gdy członkami wspundefinedlnoty mieszkaniowej są wyłącznie osoby fizyczne i jednocześnie usunięcie drzewa (krzewu) następuje na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wyjątek z art. 83f ust 1 pkt 3a ustawy o ochronie przyrody (usunięcie jedynie na podstawie zgłoszenia) ma rundefinedwnież zastosowanie.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!