Mieszkanie własnościowe – co to znaczy i jakie są rodzaje własności?

W ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań często pojawia się słowo „własnościowe”. Co to dokładnie oznacza i z jakimi obowiązkami się wiąże?


O czym przeczytasz?

Są dwa rodzaje mieszkań własnościowychSprzedawcy często akcentują to, że mieszkanie jest „własnościowe”, ale zawsze trzeba się dokładnie przyjrzeć kwestii statusu prawnego lokalu. Bo czasem mieszkanie „własnościowe” wcale nie oznacza mieszkania na własność.

Ułamki własności mają znaczenie

Według prawa, aby coś nazwać mieszkaniem czy też lokalem mieszkalnym, musi być to „wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych”. Aby takie mieszkanie zostało stanowiło odrębną własność, musi być do niego przypisana ułamkowa własność części wspólnych (korytarzy czy klatek schodowych) oraz ułamkowa własność gruntu pod budynkiem. Takie mieszkanie musi mieć także księgę wieczystą, gdzie informacje o prawach do części gruntu i elementów wspólnych zostały zapisane. W przypadku mieszkań nowych konieczne jest upewnienie się, że istnieje możliwość wyodrębnienia własności mieszkania z księgi wieczystej inwestycji.

Takie mieszkania mogą być dziedziczone, darowane, można pod nie zaciągać długi hipoteczne. Teoretycznie nie ma także ograniczeń w wykorzystywaniu mieszkania, ale ze względu na inne przepisy trzeba istnieją inne ograniczenia. Można więc takie mieszkanie przeznaczyć na wynajem,  prowadzić w nim nieuciążliwy biznes. Jednak jeśli np. zmienimy nasze mieszkanie w miejsce prób dla naszego zespołu albo będziemy chcieli w nim otworzyć warsztat ślusarski, musimy liczyć się ze sprzeciwem innych mieszkańców.

Trzeba pamiętać, że posiadanie mieszkania własnościowego w budynkach wielorodzinnych wiąże się z członkostwem we wspólnocie mieszkaniowej. To zgromadzenie właścicieli zarządza budynkiem i gruntem przynależnym, decyduje o remontach i nakładach na nie. Faktycznie więc to wspólnota ustala koszty, związane z posiadaniem mieszkania własnościowego.

Prawo do własnościowego mieszkania w spółdzielni nie jest prawem własności

Na rynku spotyka się jednak inny typ mieszkania „własnościowego”. Chodzi o spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Dla takiego lokalu można założyć księgę wieczystą, można go dziedziczyć, wynajmować, itd. Jednak tak naprawdę prawo do spółdzielczego mieszkania własnościowego nie jest prawem własności, tylko ograniczonym prawem rzeczowym do nieruchomości. Można się o tym przekonać w księdze wieczystej, bo tam jako właściciel lokalu widnieje spółdzielnia, której jesteśmy członkiem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome