Mieszkanie własnościowe – co to znaczy i jakie są rodzaje własności?

W ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań często pojawia się słowo „własnościowe”. Co to dokładnie oznacza i z jakimi obowiązkami się wiąże?


O czym przeczytasz?

Są dwa rodzaje mieszkań własnościowychSprzedawcy często akcentują to, że mieszkanie jest undefinedwłasnościoweundefined, ale zawsze trzeba się dokładnie przyjrzeć kwestii statusu prawnego lokalu. Bo czasem mieszkanie undefinedwłasnościoweundefined wcale nie oznacza mieszkania na własność.

Ułamki własności mają znaczenie

Według prawa, aby coś nazwać mieszkaniem czy też lokalem mieszkalnym, musi być to undefinedwydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespundefinedł izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, ktundefinedre wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowychundefined. Aby takie mieszkanie zostało stanowiło odrębną własność, musi być do niego przypisana ułamkowa własność części wspundefinedlnych (korytarzy czy klatek schodowych) oraz ułamkowa własność gruntu pod budynkiem. Takie mieszkanie musi mieć także księgę wieczystą, gdzie informacje o prawach do części gruntu i elementundefinedw wspundefinedlnych zostały zapisane. W przypadku mieszkań nowych konieczne jest upewnienie się, że istnieje możliwość wyodrębnienia własności mieszkania z księgi wieczystej inwestycji.

Takie mieszkania mogą być dziedziczone, darowane, można pod nie zaciągać długi hipoteczne. Teoretycznie nie ma także ograniczeń w wykorzystywaniu mieszkania, ale ze względu na inne przepisy trzeba istnieją inne ograniczenia. Można więc takie mieszkanie przeznaczyć na wynajem, prowadzić w nim nieuciążliwy biznes. Jednak jeśli np. zmienimy nasze mieszkanie w miejsce prundefinedb dla naszego zespołu albo będziemy chcieli w nim otworzyć warsztat ślusarski, musimy liczyć się ze sprzeciwem innych mieszkańcundefinedw.

Trzeba pamiętać, że posiadanie mieszkania własnościowego w budynkach wielorodzinnych wiąże się z członkostwem we wspundefinedlnocie mieszkaniowej. To zgromadzenie właścicieli zarządza budynkiem i gruntem przynależnym, decyduje o remontach i nakładach na nie. Faktycznie więc to wspundefinedlnota ustala koszty, związane z posiadaniem mieszkania własnościowego.

Prawo do własnościowego mieszkania w spundefinedłdzielni nie jest prawem własności

Na rynku spotyka się jednak inny typ mieszkania undefinedwłasnościowegoundefined. Chodzi o spundefinedłdzielcze mieszkanie własnościowe. Dla takiego lokalu można założyć księgę wieczystą, można go dziedziczyć, wynajmować, itd. Jednak tak naprawdę prawo do spundefinedłdzielczego mieszkania własnościowego nie jest prawem własności, tylko ograniczonym prawem rzeczowym do nieruchomości. Można się o tym przekonać w księdze wieczystej, bo tam jako właściciel lokalu widnieje spundefinedłdzielnia, ktundefinedrej jesteśmy członkiem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!