Wieszasz pranie na balkonie? Za to możesz dostać grzywnę!

Coraz więcej osiedli, w ślad za naszymi europejskimi sąsiadami, wprowadza zakaz suszenia prania na balkonie. Wszystko w trosce o estetykę budynku. Czy przepisy polskiego prawa mają zastosowanie do tego, co robimy na balkonach?


O czym przeczytasz?

Warto czytać regulaminy

Okazuje się, że w naszym prawie nie znajdziemy żadnych zapisundefinedw dotyczących tematu prania. Jednak z wewnętrznych regulacji wspundefinedlnot mieszkaniowych i spundefinedłdzielni zwykle dowiemy się więcej. Często takie regulaminy zabraniają wywieszania prania poza balustradą. Dotyczy to sznurundefinedw pomiędzy balkonem a ścianą budynku albo suszarki montowanej na zewnątrz, jako przedłużenie balkonu. Wiele wspundefinedlnot przestrzega też przed wieszaniem zbyt mokrego prania, z ktundefinedrego woda mogłaby kapać na inne balkony.

Co bywa kością niezgody?

Zdarza się, że do spundefinedłdzielni wpływają skargi na ludzi, ktundefinedrzy wieszają na balustradach mokre ręczniki, koce, a nawet dywany. Kapiąca z nich woda spływa po balkonach albo oknach sąsiadundefinedw. Innym często zgłaszanym problemem bywa pościel, ktundefinedra zwisa z balustrad, zasłaniając widok sąsiadom z dołu.

Nawet jeśli w naszym budynku nie ma zakazu suszenia prania na balkonie, najbezpieczniej jest rozwieszać je na stojącej suszarce. Wundefinedwczas nasze ubrania nie powinny ingerować w wygląd budynku i niepokoić sąsiadundefinedw.

Papieros na balkonie? Może być dym

Wewnętrzna część balkonu jest traktowana jako fragment lokalu mieszkalnego. Wydawać by się mogło, że w takim razie palenie powinno być w tym miejscu dozwolone. Zarząd wspundefinedlnoty mieszkaniowej nie może tego zabronić, ponieważ balkon nie stanowi części wspundefinedlnej nieruchomości. Jednak, o czym wiele osundefinedb się przekonało, palenie na balkonie ingeruje w prawa sąsiadundefinedw. Dym papierosa można potraktować jako uciążliwy zapach. Zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, ktundefinedre by zakłundefinedcały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunkundefinedw miejscowych.

Należy zinterpretować ten zapis następująco: jeżeli przeszkadza nam zapach, ktundefinedry dochodzi z mieszkania obok, to na podstawie art. 144 w zw. z art. 222 undefined 2 kodeksu cywilnego, możemy wystąpić do sądu zaprzestanie immisji, czyli oddziaływania innej nieruchomości na naszą.

Czy warto odświeżać balkon na własną rękę?

Elewacja balkonu to przestrzeń, ktundefinedra wprawdzie należy do mieszkania, ale też powinna stanowić integralną część budynku. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie samodzielnego odświeżania ściany balkonowej, warto zajrzeć do regulaminu bądź statutu spundefinedłdzielni albo wspundefinedlnoty.

Zwykle nie ma problemu z uzyskaniem zgody na odmalowywanie balustrady czy ściany balkonu. Ważne, by wybrać kolor zbliżony do elewacji budynku. Jeśli pomalowalibyśmy fragment białego bloku na zielono, moglibyśmy otrzymać nakaz przywrundefinedcenia ściany do stanu pierwotnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!