Kolejny zakaz palenia w kominkach. Tym razem w Małopolsce

Kolejne województwo wprowadza zakaz palenia w kominkach w dni o złej jakości powietrza. W Małopolsce nie będzie można cieszyć się ogniem w kominku, jeśli stężenie pyłu PM 10 w powietrzu przekroczy poziom informowania, czyli 100 µg/m3


O czym przeczytasz?

Ogień w kominku tylko przy dobrym powietrzuKolejne województwo uchwaliło program ochrony powietrza. Jego celem jest oczywiście redukcja zanieczyszczeń, unoszących się w powietrzu. Podobnie jak w przypadku Mazowsza, jednym z elementów małopolskiego programu jest zakaz palenia w kominkach, jeśli stan powietrza będzie zły.

Zakaz używania kominków przy dużym stężeniu pyłu w powietrzu

Na szczęście dla mieszkańców Małopolski, radni sejmiki okazali się bardziej łagodni niż ci z Mazowsza. Zgodnie z uchwałą, w razie ryzyka przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM 10 w powietrzu – czyli 50 µg/m3 – jedynym działaniem ma być kontrola prewencyjna spalania paliw i odpadów.

Jeśli jednak stężenie PM 10 w powietrzu przekroczy tzw. poziom informowania, czyli 100 µg/m3, wówczas wejdzie w życie kilka zakazów. Wśród nich zakaz stosowania dmuchaw do liści, zakaz aktywności dzieci na powietrzu oraz zakaz palenia w kominkach czy w „miejscowych ogrzewaczach na paliwo stałe”, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ciepła.

Przy stanie alarmowym budowy staną

Zakaz palenia w kominkach będzie oczywiście utrzymany przy przekroczeniu poziomu alarmowego, który wynosi 150 µg/m3. Co ciekawe, wtedy wejdzie także w życie zakaz ogrzewania się kotłami na paliwo stałe, czyli na węgiel lub biomasę, jeśli istnieje alternatywna możliwość ogrzewania się. Nie do końca jest jasne, na czym ta alternatywa miałaby polegać.

Dodatkowo, podobnie jak w przypadku Mazowsza, po ogłoszeniu stanu alarmowego wstrzymane miałyby być prace budowlane, związane z emisją pyłu, choć tylko na obszarach zabudowanych. Warto dodać także, że w razie ogłoszenia stanu alarmowego, wprowadzany będzie zakaz wjazdu pojazdów powyżej 3,5 tony do centrów Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.

Stare kominki do wymiany

Obostrzenia przy użytkowaniu kominków to jedno, ale przed posiadaczami starszych typów tych instalacji stoi jeszcze jedno wyzwanie. Na mocy decyzji wielu województw – nie tylko małopolskiego, ale też mazowieckiego i innych – trzeba będzie część tych instalacji wymienić. Po 2022 roku nie będzie można używać kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu, czyli mają zbyt niską sprawność energetyczną i zbyt dużą emisję cząstek stałych.

Ale to i tak nic w porównaniu z planami województwa małopolskiego. Chce ono, aby domy, które będą powstawać po 2030 roku, były ogrzewane wyłącznie przy użyciu odnawialnych źródeł energii. A więc nie tylko węgiel, ale i gaz mają wtedy zniknąć z listy dozwolonych paliw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat