Utwardzenie drogi dojazdowej do działki. Jak to wygląda od strony prawnej?

Masz działkę, do której brak jest dojazdu lub jest on w złym stanie? Czy w takim wypadku, nie będąc właścicielem gruntu, na którym jest droga, możesz cokolwiek zrobić? Czy za „samowolę” grożą jakieś kary?


O czym przeczytasz?

Rodzaje drundefinedg

Jak możemy wyczytać na stronie Ministerstwa Infrastruktury, drogi dzielimy na publiczne oraz wewnętrzne.

Zgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,

drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie ustawy do jednej z kategorii drundefinedg z ktundefinedrej może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczegundefinedlnych.

Art. 2 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, że drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie:

  • drogi krajowe;
  • drogi wojewundefineddzkie;
  • drogi powiatowe;
  • drogi gminne.

Podstawą do zmiany przebiegu drogi publicznej lub jej zaliczenia do drundefinedg publicznych jest w przypadku drogi gminnej uchwała Rady Gminy, w przypadku drogi powiatowej uchwała Rady Powiatu, w przypadku drogi wojewundefineddzkiej uchwała Sejmiku Wojewundefineddztwa, w przypadku drogi krajowej zmiana rozporządzenia ministra właściwego ds. transportu.

W tym miejscu pisaliśmy o przejęciu gruntu przez państwo pod budowę drundefinedg publicznych.

Zarządca drogi

Zarządcami drundefinedg są: dla drundefinedg krajowych undefined Generalny Dyrektor Drundefinedg Krajowych i Autostrad, dla drundefinedg wojewundefineddzkich undefined zarząd wojewundefineddztwa, dla drundefinedg powiatowych undefined zarząd powiatu, dla drundefinedg gminnych undefined wundefinedjt (burmistrz, prezydent miasta), w granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich drundefinedg publicznych, z wyjątkiem autostrad i drundefinedg ekspresowych, jest prezydent miasta.

Ponadto, funkcje zarządcy drundefinedg krajowych, z wyjątkiem autostrad i drundefinedg ekspresowych, oraz drundefinedg wojewundefineddzkich, może pełnić zarząd związku metropolitalnego.

Tutaj pisaliśmy o wyroku TK w przedmiocie zwrotu nieruchomości przejętej uprzednio pod budowę drogi.

Utwardzenie drogi na "gruncie" prawnym

W zależności od tego jakiego rodzaju drogę chcemy utwardzić, może to wyglądać nieco inaczej. Skupmy się jednak na utwardzeniu drogi dojazdowej do działki budowalnej, bo chyba właśnie z takim problemem możemy spotkać się najczęściej.

Przede wszystkim podkreślenia wymaga, że zazwyczaj aby wykonywać jakikolwiek prace undefinedbudowlaneundefined potrzebne są odpowiednie zgody czy pozwolenia, wymagane przez ustawę. W przypadku utwardzenia drogi do działki budowalnej takie pozwolenie nie jest potrzebne, co możemy wyczytać wprost z art. 4. ust. 5 ustawy Prawo Budowalne "Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o ktundefinedrym mowa w art. 30, wykonywanie robundefinedt budowlanych polegających na (undefined) 4) utwardzaniu powierzchni gruntu na działkach budowlanychundefined.

Od 28 czerwca 2015 r. treść przepisu art. 30 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego wskazuje, że wykonanie takich robundefinedt nie wymaga rundefinedwnież zgłoszenia właściwemu organowi.

Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Warszawie w jednym z orzeczeń, stwierdził, że art. 29 ust. 2 pkt 5 PrBud undefinednie zawiera w swej treści jakichkolwiek ograniczeń undefined ani co do powierzchni utwardzonej, ani w jaki sposundefinedb ma być wykonane utwardzenie działki, ani tym bardzie, jakim celom może ono służyćundefined (wyrok z dnia 30 października 2014 r., VII SA/Wa 885/14).

Przez działkę budowlaną należy rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, ktundefinedrej wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektundefinedw budowlanych wynikające z odrębnych przepisundefinedw i aktundefinedw prawa miejscowego

W tym miejscu dowiesz się jak sprawdzić czy droga jest publiczna.

Utwardzenie drogi w praktyce

Skoro wiadomo, że utwardzenie drogi dojazdowej nie wymaga pozwolenia na budowę, to może warto zastanowić się, jak technicznie to zrobić i czym utwardzić?

Oczywiście warto wynająć firmę, ktundefinedre profesjonalnie się tym zajmie, jeśli na razie tylko my jesteśmy zainteresowani utwardzeniem, z całą stanowczością warto utwardzić za pomocą kamieni czy gruzu a nie na przykład asfaltu, ktundefinedrego koszt położenia jest niezwykle wysoki. Przed utwardzeniem powierzchni warto aby profesjonalna firmą ją wykorytowała, następnie wysypała twardszy gruz i na to drobny wymieszany z piaskiem, ktundefinedry utwardzi, ubije i uszczelni drogę.

Gmina jest właścicielem drogi. Czy mogę ją ulepszyć na undefinedwłasną rękęundefined?

Niejednokrotnie gmina czy inny właściciel drogi, nie jest zainteresowany budowaniem drogi, albowiem nie będzie ona uczęszczana, a potrzebuje jej tylko jeden właściciel. Wundefinedwczas mamy nieco patową sytuację bo właściciel nie ma za bardzo wyjścia a gmina pozostaje bierna.

Inwestor nie jest właścicielem gruntu więc jeśli wykona jakikolwiek ruch gmina może obciążyć go kosztami lub nakazać wykonania czynności. O tym jak skomplikowane są to kwestie, może świadczyć opisany poniżej przykład.

Przykład małżeństwa spod Wieliczki

Małżeństwo Iwona i Arkadiusz W. w 2011 roku nabyli gospodarstwo pod Wieliczką liczące hektar gruntu, ktundefinedre poprzednio było własnością ich rodziny. Z uwagi na przepisy, zgłosili do urzędu rozbiundefinedr starej stodoły i stajni natomiast urząd nie wyraził sprzeciwu. Właściciele zgłosili do gminy, że planują utwardzić dojazd do budynku długości 100 metrundefinedw.

Na działce trwały już wstępne roboty budowlane. W styczniu 2012 r złożyli dokumenty z prośba o pozwolenie na budowę domu z utwardzoną drogą po czym otrzymali pozwolenia na budowę.

Skargę do Inspektor Nadzoru Budowlanego wniosła sąsiadka małżeństwa, aby zajął się sprawą. Decyzją Inspektor w kwietniu 2014 r., umorzył postępowanie w sprawie wykonania robundefinedt budowlanych związanych z utwardzeniem terenu dla potrzeb przejazdu.

Jednakże po zebraniu materiału dowodowego doszedł do wniosku, że jednak była to samowolna budowa drogi wraz z odwodnieniem, przepustem i studzienkami wymagająca pozwolenia na budowę, czyli postępowanie powinno toczyć się w innym trybie. Z tego też względu umorzył postępowanie, aby po uzyskaniu przez decyzję przymiotu ostateczności wszcząć nowe postępowanie we właściwym trybie. Odwołanie od decyzji złożyli zarundefinedwno inwestor, jak i uczestnik postępowania undefined sąsiadka.

Tutaj przeczytasz czym jest samowola budowlana.

Inspektor nadzoru uchyla

Małopolski Wojewundefineddzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie w sierpniu 2014 r., uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Małopolski Wojewundefineddzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie stwierdził, że brak było podstaw w niniejszej sprawie do umorzenia postępowania.

Skargę na tę decyzję do Wojewundefineddzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie złożył inwestor, gdyż w jego ocenie niewłaściwe zastosowano art. 48 Prawa budowlanego. Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił 8 stycznia 2015 r. zaskarżoną decyzję, albowiem błędne zakwalifikowanie wykonanych przez skarżącego robundefinedt jako wybudowania drogi.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła uczestniczka, ktundefinedra została oddalona, jednakże NSA dnia 27 stycznia 2017 r. stwierdził, że prawidłowe rozstrzygnięcie sprawy wymaga jednak przeprowadzenia ponownego postępowania przez organ odwoławczy. W konsekwencji sprawą ponownie zajęły się Małopolski Inspektor Nadzoru Budowlanego i następnie Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego, ktundefinedry uchylił decyzję unieważniającą starosty w sprawie drogi.

WSA rozstrzyga

Ponownie 8 sierpnia 2018 r. sprawa zawisła przed WSA w Warszawie. Inwestor wystąpił o unieważnienie decyzji Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ktundefinedry w końcu doszedł do wniosku, że utwardzona droga wymagała uzyskania pozwolenia.

Podczas sprawy, uczestniczka- sąsiadka podniosła, że utwardzona droga powoduje zalewanie jej działki. W chwili obecnej toczy się rundefinedwnoległe postępowanie, ktundefinedre dzięki ekspertyzie biegłego ma dać odpowiedź na pytanie, czy wysypanie gruzu nie zakłundefinedciło stosunkundefinedw wodnych na gruncie.

WSA w Warszawie uchylił decyzję Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ktundefinedry dostrzegł naruszenie prawa.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!