Unieważnienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub użytkowanie. Po jakim czasie można spać spokojnie?

Dotychczas urzędnicy mogli unieważnić decyzję w każdej chwili. Od września 2020 r. jak nie zmieszczą się w określonym czasie mogą sobie budynek pooglądać, a inwestorów pozdrowić. To ważna zmiana.


O czym przeczytasz?

Nowelizacja ustawy prawo budowlane, ktundefinedra weszła w życie dnia 19 września 2020 r. jest jedną z największych tej gałęzi prawa i wprowadza szereg zmian dotyczących procesu budowy. Wprowadzenie do ww. ustawy art. 37 b i 59 h jest ważną zmianą dla inwestorundefinedw, ponieważ określają terminy, po upływie ktundefinedrych nie będzie możliwe unieważnienie decyzji o pozwoleniu na budowę bądź na użytkowanie.

Pozwolenie na budowę

Decyzja o pozwoleniu na budowę zgodnie z art. 3 pkt 12 ustawy prawo budowlane jest typową decyzją administracyjną, ktundefinedrej uzyskanie pozwala na rozpoczęcie i prowadzenie budowy bądź wykonywanie robundefinedt budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Wniosek o wydanie decyzji należy złożyć przed rozpoczęciem prac, we właściwym urzędzie gminy bądź starostwie w wydziale architektury.

Wniosek o wydanie decyzji undefined dokumenty

Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentundefinedw, wśrundefinedd ktundefinedrych znaleźć się powinny:

  • Cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z odpowiednimi opiniami i pozwoleniami,
  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest wymagana,
  • Wypis z rejestru gruntundefinedw dla swojej działki i działek sąsiednich,
  • Warunki techniczne dostawy mediundefinedw.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę powinien być złożony na odpowiednim urzędowym formularzu, ktundefinedry znajduje się w także na stronie internetowej. We wniosku wskazać trzeba inwestora, rodzaj dokonywanej inwestycji (np. dom jednorodzinny), adres miejsca budowy oraz oznaczenie nieruchomości (numer działki).

Czy zawsze konieczna jest decyzja o pozwoleniu na budowę?

Zasadą jest, że roboty budowlane można rozpocząć na podstawie tej decyzji. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki szczegundefinedłowo wymienione w art. 29 i 30 ustawy. Wskazane są tam roboty, ktundefinedre zamiast uzyskiwania pozwolenia na budowę, dopuszczają jedynie dokonania zgłoszenia do odpowiedniego organu. Zgłoszenia takiego będzie wymagało m.in. budowa wolno stojących budynkundefinedw mieszkalnych jednorodzinnych, ktundefinedrych obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na ktundefinedrych zostały zaprojektowane, tymczasowych obiektundefinedw budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiundefinedrki lub przeniesienia w inne miejsce - w terminie określonym w zgłoszeniu i wiele innych szczegundefinedłowo wymienionych we wskazanych przepisach.

Więcej o budowie domu na podstawie samego zgłoszenia znajdziesz tutaj.

Unieważnienie decyzji

Zgodnie z wprowadzonym nowelizacją ustawy prawo budowlane, ktundefinedra weszła w życie 19 września 2020 r.,

nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat.

Pozwolenie na użytkowanie

W sytuacjach kiedy budowa odbywa się na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, zakończenie procesu inwestycyjnego może odbyć się po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Szczegundefinedłowe sytuacje, przewidujące konieczność uzyskania pozwolenia są wymienione w art. 55 ustawy prawo budowlane.

Pozwolenie na użytkowanie wydawane jest przez organ nadzoru budowlanego, po przeprowadzeniu kontroli. W decyzji może on określić szczegundefinedłowe warunki użytkowania obiektu bądź uzależnić jego użytkowanie od dokonania poszczegundefinedlnych czynności we wskazanych terminach. Stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia jest wyłącznie inwestor.

Unieważnienie pozwolenia na użytkowanie

W dodanym nowelizacją ustawy prawo budowlane art. 59 h wskazano, że nie stwierdza się nieważności decyzji o pozwoleniu na użytkowanie jeżeli upłynęło 5 lat od dnia w ktundefinedrym decyzja o pozwoleniu stała się ostateczna.

Kiedy decyzja jest ostateczna

Decyzją ostateczną, zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego jest decyzja, ktundefinedra wyundefineddaundefinedna została przez orundefinedgan odundefinedwoundefinedławundefinedczy np. deundefinedcyundefinedzja Woundefinedjeundefinedwundefineddzundefinedkieundefinedgo Inundefinedspekundefinedtoundefinedra Naundefineddzoundefinedru Buundefineddowundefinedlaundefinedneundefinedgo o poundefinedzwoundefinedleundefinedniu na użytundefinedkoundefinedwaundefinednie, wyundefineddaundefinedna w wyundefinedniundefinedku poundefinednowundefinedneundefinedgo rozundefinedpaundefinedtrzeundefinednia spraundefinedwy, wydana w pierwundefinedszej inundefinedstanundefinedcji, w stoundefinedsunundefinedku do ktundefinedundefinedrej upłyundefinednął terundefinedmin do wnieundefinedsieundefinednia odundefinedwoundefinedłaundefinednia alundefinedbo wnioundefinedsku o poundefinednowundefinedne rozundefinedpaundefinedtrzeundefinednie spraundefinedwy oraz wydana w pierwundefinedszej inundefinedstanundefinedcji, w stoundefinedsunundefinedku do ktundefinedundefinedrej naundefinedstąundefinedpiundefinedło skuundefinedteczundefinedne zrzeundefinedczeundefinednie się praundefinedwa do wnieundefinedsieundefinednia odundefinedwoundefinedłaundefinednia alundefinedbo wnioundefinedsku o ponowundefinedne rozundefinedpaundefinedtrzeundefinednie spraundefinedwy.

Zgodnie z treścią art. 156 undefined 1 kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej posiada kompetencje, by stwierdzić nieważność decyzji, ktundefinedra:

  • wydana została z naruszeniem przepisundefinedw o właściwości;
  • wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa;
  • dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną;
  • została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie;
  • była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały;
  • w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą;
  • zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.

W tych sytuacjach nieważność decyzji na podstawie poprzedniego stanu prawnego mogła być stwierdzona w ciągu 10 lat od dnia jej ogłoszenia lub doręczenia. Powodowało to szereg niedogodności dla inwestorundefinedw, bowiem stwierdzenie nieważności mogło być wydane w każdym czasie, co powodowało niepewność gdyż nie wiadomo było czy akurat nie zostanie wszczęte postepowanie mające na celu stwierdzenie nieważności decyzji. Nieważność decyzji powodowała, że budynek traktowano jak wybudowany bez pozwolenia na budowę.

Nowelizując ustawę prawo budowlane, ustawodawca znacznie skrundefinedcił ten termin do 5 lat, co stanowi pozytywne rozstrzygnięcie dla wszystkich inwestorundefinedw. Po upływie 5 lat możliwe jest już tylko stwierdzenie wydania takiej decyzji z naruszeniem prawa, a także wskazanie okoliczności, z powodu ktundefinedrych stwierdzenie nieważności nie było możliwe. Taka decyzja w dalszym ciągu będzie ważna, a dokonana na jej podstawie budowa uznana za wykonaną zgodnie z prawem. Wprowadzenie nowelizacji w postaci skrundefinedcenia ww. terminundefinedw zapewniło trwałość decyzji administracyjnych oraz pewność prawa co należy do jednych z najbardziej oczekiwanych i pozytywnych aspektundefinedw dotychczasowych rozwiązań.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!