Umowa najmu miejsca garażowego. Na co zwrócić uwagę? Wzór do pobrania.

Najem miejsca garażowego może być skutecznym sposobem na zysk. Zwłaszcza, gdy z uwagi na najbliższą okolicę, problem z parkowaniem staje się coraz większy. Podpowiadamy jak skutecznie wynająć miejsce garażowe.


O czym przeczytasz?

Najem miejsca garażowego undefined podstawowe kwestie

Mianem najmu miejsca garażowego określa się stosunek prawny, w ktundefinedrym wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy miejsce garażowe do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umundefinedwiony czynsz.

Umowa najmu miejsca garażowego undefined podstawowe elementy

Umowa najmu miejsca garażowego kształtuje po stronie najemcy uprawnienie do parkowania pojazdu na konkretnym miejscu w garażu, obciążając go jednocześnie obowiązkiem uiszczania czynszu z tego tytułu.

Umowa ta, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych umundefinedw pisemnych, powinna zawierać następujące elementy:

  • datę oraz miejsce sporządzenia umowy;
  • oznaczenie stron umowy;
  • określenie przedmiotu umowy;
  • określenie wysokości i zasad płatności czynszu;
  • termin obowiązywania umowy;
  • podpisy stron.

Umowa najmu miejsca garażowego może zawierać także dodatkowe postanowienia dotyczące m.in. szczegundefinedłowych obowiązkundefinedw najemcy i wynajmującego, okresu wypowiedzenia, zasad związanych z podnajmem (lub przekazaniem do bezpłatnego użytkowania) wynajętego miejsca oraz kaucją.

Ponadto informację o tym, że w zakresie nieuregulowanym umową, zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego.

Postanowienia umowy najmu miejsca garażowego

Umowa najmu miejsca garażowego powinna zawierać określenie daty oraz miejsca sporządzenia umowy (np. Warszawa, dnia 20 czerwca 2021 r.).

Oznaczenie stron powinno zawierać takie informacje, ktundefinedre bez trudu umożliwią identyfikację najemcy oraz wynajmującego. Wynajmującym jest właściciel miejsca garażowego, natomiast najemca undefined osobą, ktundefinedra będzie z niego korzystać.

W umowie należy oznaczyć imiona i nazwiska stron, serie i numery dowodundefinedw tożsamości, oznaczenie numeru PESEL, adresy zamieszkania stron. Jeśli umowa najmu miejsca garażowego zawierania jest przez przedsiębiorcę, powinien on zostać oznaczony poprzez wskazanie imienia i nazwiska reprezentanta, adresu siedziby przedsiębiorstwa oraz oznaczenie numeru NIP i REGON.

Umowa najmu powinna zawierać rundefinedwnież postanowienia, ktundefinedre w sposundefinedb szczegundefinedłowy określą przedmiot umowy. Dlatego też w umowie powinny zostać zawarte informacje dotyczące miejsca garażowego, m.in. dotyczące jego lokalizacji, powierzchni i numeru.

Czynsz

Elementem koniecznym umowy najmu miejsca garażowego jest określenie wysokości i zasad płatności czynszu. W umowie powinno być zatem wskazane jaka będzie wysokość czynszu i w jakim okresie rozliczeniowym oraz formie ma być on uiszczany.

Jeśli formą uiszczania czynszu ma być przelew, w umowie należy wskazać numer rachunku bankowego wynajmującego, na ktundefinedry ma być przekazywany czynsz oraz termin, kiedy pieniądze powinny znaleźć się na koncie wynajmującego. Jeśli czynsz ma być płatny gotundefinedwką undefined umowa powinna wskazywać kiedy i komu pieniądze z tytułu najmu należy przekazać oraz w jaki sposundefinedb płatność ta będzie potwierdzana.

Warto pamiętać, że czynsz najmu może być też regulowany w formie niepieniężnej, w postaci innego świadczenia lub zobowiązania.

Okres obowiązywania

W umowie najmu miejsca garażowego powinien znaleźć się także zapis dotyczący okresu obowiązywania umowy. Umowa może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Jeśli umowa najmu ma zostać zawarta na czas oznaczony undefined należy wskazać konkretną daty, w ktundefinedrych umowa będzie obowiązywać. Jeśli okres ten nie zostanie wskazany undefined umowa zawarta między wynajmującym a najemcą będzie traktowana jako umowa na czas nieoznaczony.

Warto także pamiętać, że jeśli umowa ma obowiązywać dłużej niż rok, to niezachowanie formy pisemnej będzie rundefinedwnoznaczne z zawarciem jej na czas nieoznaczony.

Umowa najmu miejsca garażowego powinna zostać podpisana przez obie strony umowy, a zatem zarundefinedwno przez wynajmującego, jak i najemcę.

Dodatkowe postanowienia umowy najmu miejsca garażowego

Dla zabezpieczenia interesundefinedw wynajmującego oraz najemcy, w umowie najmu miejsca garażowego można zawrzeć dodatkowe postanowienia dotyczące kwestii szczegundefinedlnie ważnych dla stron.

Decydując się na zawarcie umowy najmu miejsca garażowego warto zawrzeć w jej treści postanowienia dotyczące okresu wypowiedzenia umowy. Zapis ten nie jest obowiązkowy w sytuacji, gdy umowa została zawarta na czas oznaczony. Niemniej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu, strony mogą dodatkowo ustalić na jakich zasadach i w jakim terminie umowę można będzie wypowiedzieć. Jeśli okres wypowiedzenia nie zostanie ustalony, będą obowiązywały terminy ustawowe, ktundefinedre zależą od ustalonej w dokumentach częstotliwości opłacania czynszu.

Przy płatności miesięcznej minimalny okres wypowiedzenia wynosi miesiąc naprzundefinedd. Jeśli czynsz opłacany jest rzadziej, to najem można wypowiedzieć najpundefinedźniej na trzy miesiące naprzundefinedd, na koniec kwartału kalendarzowego. Jeśli czynsz regulowany jest częściej niż raz w miesiącu undefined wypowiedzenie można złożyć na trzy dni przed. Wynajmujący ma prawo rundefinedwnież rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, gdy najemca w sposundefinedb rażący narusza ustalenia.

Podnajem miejsca

Elementem dodatkowym, ktundefinedry rundefinedwnież warto zawrzeć w umowie najmu miejsca garażowego jest także postanowienie dotyczące możliwości podnajęcia miejsca garażowego lub jego przekazania do bezpłatnego użytkowania.

Warto bowiem pamiętać, że co do zasady najemca może daną rzecz lub przekazać ją do bezpłatnego użytkowania innej osobie tylko wundefinedwczas, gdy ma na to zgodę właściciela. Zatem w umowie warto o tym wspomnieć zarundefinedwno jeśli właściciel takiej zgody udziela (na jakich zasadach), jak i wundefinedwczas, gdy takiej zgody odmawia.

Tutaj znajdziesz informacje na temat podnajmu mieszkania.

Kaucja

Postanowienia umowy najmu miejsca garażowego mogą także nałożyć na najemcę obowiązek wpłaty kaucji w celu zabezpieczenia ewentualnych nieuregulowanych należności powstałych w okresie obowiązywania umowy.

Przy czym, kaucja podlega zwrotowi w momencie zakończenia umowy i może być pomniejszona jedynie o zaległości w opłatach lub szkody powstałe z winy najemcy.

W tym miejscu znajdziesz informacje dotyczące kaucji w umowie najmu mieszkania.

Użytkowanie miejsca garażowego

Zgodnie z treścią undefined 4 ust. 1 pkt. 11 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynkundefinedw, innych obiektundefinedw budowlanych i terenundefinedw, w obiektach oraz na terenach przyległych do nich zabronione jest składowanie materiałundefinedw palnych na drogach komunikacji ogundefinedlnej służących ewakuacji lub umieszczanie przedmiotundefinedw na tych drogach w sposundefinedb zmniejszający ich szerokość albo wysokość poniżej wymaganych wartości określonych w przepisach techniczno-budowlanych.

Ponadto zgodnie z brzmieniem undefined 4 ust. 1 pkt. 16 ww. rozporządzenia, zabrania się także lokalizowania elementundefinedw wystroju wnętrz, instalacji i urządzeń w sposundefinedb zmniejszający wymiary drogi ewakuacyjnej poniżej wartości wymaganych w przepisach techniczno-budowlanych.

Uwzględniając regulacje zawarte w ww. rozporządzeniach należy zatem uznać, że w garażach możliwe jest przechowywanie jedynie samochodundefinedw osobowych, bowiem usytuowanie na miejscu postojowym innych niż samochody przedmiotundefinedw powodowałoby ograniczenie wymaganej szerokości drogi ewakuacyjnej.

Ponadto odpowiedzi co do kwestii związanej z możliwością składowania przedmiotundefinedw (w tym materiałundefinedw palnych) można odnaleźć w regulaminach wykorzystywania miejsca w hali garażowej. Regulaminy te niemal zawsze zawierającą postanowienia o niedopuszczalności składowania materiałundefinedw palnych w tych obszarach (lub bardziej ogundefinedlnie undefined o konieczności przestrzegania przepisundefinedw przeciwpożarowych).

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat możliwości wykorzystywania miejsca postojowego w hali garażowej.

Więcej na temat przechowywania w garażu podziemnym pojazdundefinedw z instalacją LPG przeczytasz tutaj.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!