Polisa ucznia a nauka zdalna. Czy działa także w domu? A kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dzieci?

Od roku dla wielu dzieci centrum aktywności nie stanowi szkoła, a dom. Wypadki jednak zdarzają się wszędzie. Jak się kształtuje odpowiedzialność odszkodowawcza za nie? A co z zachorowaniem na Covid-19?


O czym przeczytasz?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadkundefinedw (NNW) undefined czyli co?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadkundefinedw to rodzaj ubezpieczenia osobowego, ktundefinedrego przedmiotem jest życie lub zdrowie.
Umowa ubezpieczenia NNW jest umową dobrowolną i może mieć format umowy grupowej (obejmuje od kilkunastu do nawet kilkuset osundefinedb) lub undefined coraz częściej występujący undefined umowę indywidualną, zawieraną bezpośrednio między rodzicem, a zakładem ubezpieczeń.

Umowa ubezpieczenia NNW dzieci ma przede wszystkim chronić przed finansowymi konsekwencjami w razie nieszczęśliwego wypadku dziecka. Byłoby dobrze, aby w ramach gwarantowanych usług rodzice mieli zorganizowaną pomoc, leczenie, czy rehabilitację ich dziecka.

Wypadki zdarzają się niezależnie od tego, czy aktualnie wirus jest w ofensywie. Ochrona ubezpieczeniowa może okazać się przydatna, bo każdy wypadek kosztuje. Wybity ząb, złamana ręka to nie tylko bundefinedl dla dziecka, ale też wydatek i to często w prywatnej przychodni.

Dlatego też, przy tego typu ubezpieczeniach, należy zwrundefinedcić szczegundefinedlną uwagę na sumę ubezpieczenia oraz na kwoty odszkodowań za najbardziej prawdopodobne urazy, np. złamanie ręki, czy konkretne, np. kości przedramienia.

Przechodząc do zakresu ochrony powinniśmy w skupić się na szczegundefinedłach dotyczących rodzaju aktywności dziecka, jej miejsca oraz szczegundefinedłach związanych z wypłatą świadczenia. Jak kształtuje się odpowiedzialność ubezpieczyciela poza szkołą, taką jak zajęcia sportowe albo czy obejmuje uprawianie przez dziecko określonego sportu. Co, jeśli dziecko chodzi na zajęcia do klubu sportowego?

Koszty leczenia i rehabilitacji to kolejna istotna cześć ochrony. Tu ważne są koszty pobytu w szpitalu, zwrot za leki, zaopatrzenie ortopedyczne oraz jakie są limity wydatkundefinedw na te świadczenia.

Rundefinedwnie istotną jak sama ochrona pozostaje kwestia wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, czyli zdarzenia nie objęte ochroną ubezpieczeniową. Niektundefinedrzy o tego zaczynają czytanie umowy.

Lekcje w domu a odszkodowanie

Po pierwsze, pandemia nie sprawiła, że NNW okazało się mniej przydatne. Jak wskazuje w swoich statystykach Polska Izba Ubezpieczeń, wypadki domowe, te ktundefinedre dzieją się w naszym najbliższym otoczeniu, zdarzają się najczęściej i jest to 70 % wszystkich zgłaszanych z polis NNW.

Przeniesienie lekcji przed komputery w domach uczniundefinedw nie zmienia odpowiedzialności towarzystw za szkody w ubezpieczeniach następstw nieszczęśliwych wypadkundefinedw.

Świadczenie podstawowe należy się niezależnie od tego, gdzie doszło do szkody, chyba że OWU jasno stanowią, że ubezpieczenie obejmuje wyłącznie szkody, do ktundefinedrych doszło na terenie szkoły.

Normą jest, że w ubezpieczeniu NNW czy to grupowym, czy indywidualnym, zakłady ubezpieczeń wypłacają świadczenia niezależnie od tego czy do nieszczęśliwego wypadku doszło podczas pobytu w szkole, w domu czy w innym miejscu. Ubezpieczenie NNW powinno gwarantować bowiem wypłatę świadczenia za sam fakt uszkodzenia ciała wskutek nieszczęśliwego wypadku, niezależnie od przyczyny.

Zdarza się jednak, że umowa ubezpieczenia zakłada ochronę w ograniczonym zakresie i obejmuje np. jedynie szkody, do ktundefinedrych doszło na terenie placundefinedwki szkolnej. W takim przypadku ubezpieczenie nie zadziała, jeśli uczeń nie będzie znajdował się w szkole. Dlatego warto sprawdzać treść umowy przed zawarciem.

Szkoda poza domem

Jak wspomniałem wyżej ubezpieczenie NNW powinno gwarantować wypłatę świadczenia za sam fakt uszkodzenia ciała wskutek nieszczęśliwego wypadku, niezależnie od przyczyny, ale i niezależnie od miejsca.

Polisy NNW sprawdzają się podczas wszystkich krajowych wyjazdundefinedw. Niezależnie od miejsca destynacji, grupy czy nawet uprawianego sportu, NNW może być dodatkową pomocą, ochroną dla aktywnego dziecka.

Warto pamiętać, że w ramach ubezpieczenia NNW odszkodowanie można dostać z kilku polis. Jeśli okaże się po fakcie, że zakupiona polisa zapewnia zbyt ubogą ochronę, to można zawsze kupić jeszcze jedno ubezpieczenie, ktundefinedre da jeszcze większe zabezpieczenie finansowe. Odszkodowanie wundefinedwczas w razie zdarzenia ubezpieczeniowego rodzice otrzymają z każdej z polis.

Polisa uczniowska a Covid-19

Koronawirus jest powodem opuszczenia szkundefinedł przez dzieci, ale choroba nim wywołana może przecież dotyczyć także samego dziecka. Ubezpieczenia szkolne z definicji mają zabezpieczać dzieci i młodzież oraz ich rodzicundefinedw przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.

Chociaż Rzecznik Finansowy dostrzegł, że oferta zakładundefinedw ubezpieczeń w tym zakresie nie jest zbyt szeroka, to warto poszukać, bo na polskim rynku ubezpieczeń w wielu umowach ubezpieczenia, w tym tych dedykowanych uczniom, pojawiło się dodatkowe ryzyko - zachorowania na Covid.

Dlatego zawsze warto wczytać się w warunki polisy dziecka. Zdarza się, że świadczenie dotyczące zachorowania na Covid-19 jest ujęte w dziennym świadczeniu szpitalnym, ale też np. w kosztach odwołania wycieczek.

Odpowiedzialność szkoły a nauka zdalna

Ciekawą kwestią pozostaje odpowiedzialność szkoły za szkody, ktundefinedrych dozna dziecko na zajęciach zdalnych. Jeśli do uszczerbku na zdrowiu dziecka dojdzie, to na podstawie ubezpieczenia OC szkoły, samo uszkodzenie ciała nie będzie wystarczające.

Kierując roszczenie do szkoły, trzeba wykazać także zaniechanie lub działanie placundefinedwki oraz związek przyczynowy między nim a wypadkiem ucznia. W przypadku nauki zdalnej może to być trudne, ponieważ zmiana trybu nauki nie wynika z decyzji szkoły, lecz z decyzji organundefinedw państwowych.

Jednak nie wszystko stracone, ponieważ dla zaistnienia odpowiedzialności szkoły za szkodę ucznia, konieczne będzie spełnienie wszystkich przesłanek odpowiedzialności z tytułu czynu niedozwolonego. Wystąpienie tej odpowiedzialności zależeć będzie od okoliczności konkretnego przypadku.

Można sobie wyobrazić roszczenie odszkodowawcze dotyczące szkody powstałej podczas zdalnej lekcji WF, choć tu kluczowe będzie ustalenie, czy np. zlecone uczniowi ćwiczenia (w ramach lekcji WF) były dostosowane do wieku ucznia, do warunkundefinedw domowych ich wykonywania albo czy nauczyciel zalecił ich wykonanie pod nadzorem rodzica jeśli były trudne.

Należy ponadto rozrundefinedżnić działalność szkundefinedł publicznych i niepublicznych. W przypadku publicznych, prowadzonych co do zasady przez jednostkę samorządu terytorialnego, odpowiedzialność jest niezależna od stwierdzenia winy. Dla powstania odpowiedzialności konieczne jest wykazanie bezprawności działania lub zaniechania, szkody i związku przyczynowego między działaniem lub zaniechaniem a szkodą.

W przypadku szkoły niepublicznej, ewentualną odpowiedzialność będzie ponosić podmiot prowadzący tę szkołę. Dla powstania odpowiedzialności dodatkowo należy wykazać winę.


Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dziecko?

Podczas zajęć zdalnych zapewni trudno będzie o spowodowanie szkody przez dziecko w szkole, ale undefined przynajmniej w teorii - nawet podczas nauki zdalnej dziecko może wyrządzić szkodę związaną z wykonywaniem poleceń nauczyciela.

Jednak moim zdaniem, w przypadku szkody wyrządzonej przez dziecko podczas nauki zdalnej nie ma mowy o odpowiedzialności szkoły. W takiej sytuacji odpowiedzialność spoczywa na rodzicach.

Co do zasady odpowiedzialność za czyny osundefinedb do 18 roku życia sprawuje osoba sprawująca opiekę, tj. opiekunowie prawni lub nauczyciele w szkole. Niemniej nie zawsze, bowiem należy tę odpowiedzialność undefined w oparciu o polskie przepisy undefined doprecyzować.

Odpowiedzialność dzieci do 13 roku życia

Dzieciom, ktundefinedre nie ukończyły 13 roku życia, przez co nie mają zdolności do czynności prawnych, nie można przypisać im winy. Zgodnie bowiem z art. 426 KC małoletni, ktundefinedry nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

Art. 427 KC mundefinedwi, że kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, ktundefinedrej z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru.

Przepis ten stosuje się rundefinedwnież do osundefinedb wykonywających bez obowiązku ustawowego ani umownego stałą pieczę nad osobą, ktundefinedrej z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można.

Odpowiedzialność dzieci po ukończeniu 13 lat

Jak logicznie można wywieść z powyższego, jeśli dziecku do 13 roku życia nie można przypisać winy, to małoletniemu, po osiągnięciu tego wieku już tak.

Bardzo ważny będzie poziom jego rozwoju, ponieważ niemożliwość przypisania winy z powodu wieku dotyczyć może także osundefinedb małoletnich po ukończeniu 13 lat, ktundefinedrych stopień rozwoju psychofizycznego jest niższy niż w grupie rundefinedwieśniczej.

Odpowiedzialność karna małoletniego

Oprundefinedcz odpowiedzialności cywilnej, nieletni mogą rundefinedwnież - na podstawie Kodeksu karnego undefined odpowiadać za swoje postępowania, ktundefinedre mają charakter czynu zabronionego.

Co do zasady, na zasadach określonych w Kodeksie karnym odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat.

Jednakże nieletni, ktundefinedry po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego wskazanego w art. 10, może odpowiadać na zasadach określonych w tym kodeksie, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczegundefinedlności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne.

Ustawowe wyłączenie odpowiedzialności rodzica

Rodzice lub opiekunowie prawni mogą się uwolnić od obowiązku odszkodowawczego w przypadku, gdy szkoda powstała mimo starannego wykonywania nadzoru. Poszkodowany musi jednak zawsze wykazać szkodę i jej wysokości oraz związek przyczynowy między działaniem sprawcy a szkodą.

Nie jest zatem tak, że za każdą szkodę wyrządzoną przez dziecko rodzic będzie odpowiadać.

W szkole czy na koloniach to osoba nadzorująca dziecko, a więc nauczyciele i opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za czyny nieletnich poniżej 13. roku życia.

Co ważne, nie zawsze obowiązkiem naprawienia szkody musi zostać obarczona osoba, ktundefinedra w danym momencie je nadzorowała. Szkoda może bowiem powstać pomimo dochowania należytego nadzoru i nie być wynikiem niedopilnowania. Jednak to po stronie nadzorującego dziecko leży obowiązek udowodnienia braku swojej winy, aby mundefinedgł uwolnić się od odpowiedzialności.

Jednocześnie polskie prawo przewiduje możliwość egzekwowania naprawy szkody od małoletniego poniżej 13 roku życia.

Zgodnie z art. 428 KC gdy sprawca z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego nie jest odpowiedzialny za szkodę, a brak jest osundefinedb zobowiązanych do nadzoru albo gdy nie można od nich uzyskać naprawienia szkody, poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody od samego sprawcy, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porundefinedwnania stanu majątkowego poszkodowanego i sprawcy, wynika, że wymagają tego zasady wspundefinedłżycia społecznego.

Umowne wyłączenie odpowiedzialności rodzica

Jak już wskazałem, dzieci, ktundefinedre ukończyły 13 lat, uzyskują już zdolność deliktową, czyli mogą odpowiadać za szkody, za ktundefinedre ponoszą winę.

Dla takich dzieci można w niektundefinedrych towarzystwach w ubezpieczeniu szkolnym dokupić ochronę odpowiedzialności cywilnej. Rodzice do ukończenia przez dziecko 18 roku życia nie są zwolnieni z odpowiedzialności w nadzorze, ale jeśli nie można im przypisać winy w tym nadzorze, wundefinedwczas pomocne może okazać się ubezpieczenie.

Podobnie zasada działa w szkole undefined jeśli nauczycielom nie można przypisać winy w nadzorze, wundefinedwczas za szkody wyrządzone przez takie dzieci odpowiedzialność ponosi ubezpieczyciel świadczący ochronę ubezpieczeniową danej placundefinedwce.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!