Uciążliwy sąsiad w bloku

Poprawne stosunki z sąsiadami są ważne. Niestety nie zawsze możemy sobie ich wybrać. Sąsiedztwo w bloku może być niekiedy bardzo trudne zważywszy na niezwykle uciążliwe, stresujące zachowania sąsiadów.


O czym przeczytasz?

Klatka schodowa

Kiedy pojawiają się problemy z sąsiadami często nie wiemy jak się zachować, jak zwrundefinedcić uwagę, że ich zachowanie powoduje, że źle czujemy się we własnym mieszkaniu, chodzimy poddenerwowani, nie możemy w nim wypocząć, czy wyspać się. Wiele osundefinedb boi się zwrundefinedcić uwagę z obawy pogorszenia sytuacji.

Najczęściej występującymi uciążliwościami ze strony sąsiadundefinedw są:

  • Codzienne słuchanie głośno muzyki bez względu na porę dnia
  • 24 h ujadanie psa sąsiada
  • złośliwe stukanie starszej pani w kaloryfer, rury w środku nocy
  • nocne awantury za ścianą wraz z całą litanią wyzwisk
  • co weekendowe głośne spotkania towarzyskie kończące się nad ranem
  • nieprzyjemna woń unosząca się na klatce schodowej wraz z wędrującym robactwem po mieszkaniach na skutek zbierania i składowania w mieszkaniu śmieci

Jakie działania możemy podjąć?

W sytuacji pojawienia się uciążliwych zachowań oczywiście istnieją odpowiednie przepisy, ktundefinedre umożliwiają powstrzymanie tych działań, takie jak przepisy kodeksu cywilnego, kodeksu wykroczeń. Jednak warto na początek sprundefinedbować porozmawiać z sąsiadem, wyjaśnić jemu że jego zachowania mają wpływ na nasze samopoczucie niekiedy i bezpieczeństwo. Może się zdarzyć, że sąsiad, ktundefinedry głośno np. słucha muzyki nie ma w ogundefinedle świadomości, że może nam to przeszkadzać, czy kłundefinedtnie sąsiedzki są słyszalne w naszym mieszkaniu. Dlatego warto nasze działania zainicjować rozmową. Rozmowa aby mogła odnieść, jakiś skutek zdecydowanie nie powinna być agresywna, może to doprowadzić do zaostrzenia konfliktu.

Co w przypadku, gdy rozmowa z sąsiadem nie odniosła żadnego skutku?

W sytuacji, gdy nasz sąsiad zbagatelizował naszą prośbę i nadal np. słucha głośno muzyki do 2 w nocy, czy wciąż słyszymy awantury rozgrywające się za ścianą możemy daną sytuację zgłosić do administratora budynku lub gdy mamy wspundefinedlnotę do zarządu wspundefinedlnoty z prośbą o podjęcie odpowiednich działań. Gdy podjęte działania okażą się bezskuteczne możemy zawiadomić straż miejską albo policję, by podjęła interwencję w stosunku do uciążliwego sąsiada. Uciążliwy sąsiad także za dnia może zostać upomniany przez służby, jeśli jego zachowanie jest uporczywe.

Żadna ustawa nie określa czym jest ,,cisza nocnaundefinedundefined. Czas ktundefinedry powszechnie przyjęto jako ciszę nocną to godziny pomiędzy 22 a 6 rano. Każda spundefinedłdzielnia czy wspundefinedlnota mieszkaniowa może w regulaminie indywidualnie ustalić porę ciszy nocnej, nieraz jest ona od 23 do 7 rano.

Art. 51 undefined 1 Kodeksu wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny dla osoby, ktundefinedra krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłundefinedca spokundefinedj, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym.

Wolnoć Tomku w swoim domku, czy na pewno?

Wiele osundefinedb wychodzi z założenia że w swoim mieszkaniu może robić, co tylko chce. Myślenie to jest błędne, zgodnie z art. 140 kodeksu cywilnego granice naszego prawa wyznaczone są przez ustawę jak rundefinedwnież zasady wspundefinedłżycia społecznego.

Art. 144 kodeksu cywilnego (zakaz immisji) wskazuje, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, ktundefinedre by zakłundefinedcały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę (undefined).

A więc korzystając z naszego mieszkania nie możemy tego robić w sposundefinedb zupełnie dowolny, tzn. nasze działania nie mogą być odczuwalne dla sąsiadundefinedw i oddziaływać na otoczenie (tzw. immisje).

Jakie roszczenia przysługują sąsiadom w związku z nadmiernymi immisjami?

W sytuacji, gdy nasze upomnienia oraz straży miejskiej, czy policji nie przynoszą rezultatu, możemy wszcząć postepowanie sądowe na podstawie art. 222 undefined 2 kodeksu cywilnego. Poszkodowany przez nadmierne immisje może skierować pozew do sądu o zaniechanie naruszeń i przywrundefinedcenie stanu zgodnego z prawem własności (np. żądanie usunięcia rzeczy powodujących fetor). Jeśli immisje wywołały szkodę, to właściciel nieruchomości, ktundefinedry został poszkodowany może dochodzić odszkodowania.

Pamiętajmy, by odrundefinedżniać działania uciążliwe od działań zupełnie naturalnych, ktundefinedre nie są przekroczeniem norm społecznych (np. zawieszanie obrazu na ścianie, chodzenie w butach na obcasach po przyjściu z pracy). Każdy z nas jest inny, ma swoje przyzwyczajenia, rundefinedżne potrzeby życiowe. To co dla nas naturalne, dla innych może być uciążliwe. Stąd często rodzą się konflikty sąsiedzkie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!