Świadectwo charakterystyki energetycznej. Wszystko, co trzeba wiedzieć.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub lokalu to często wymieniany dokument w rozmaitych sprawach. Choćby w umowach związanych z obrotem nieruchomości. Kiedy jest ono przekazywane, ile jest ważne i kto może je sporządzić?


O czym przeczytasz?

Podstawa prawna

Obowiązki prawne dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej określa ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynkundefinedw.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera:

  • dane identyfikacyjne budynku lub części budynku;
  • charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku;
  • zalecenia określające zakres i rodzaj robundefinedt budowlano-instalacyjnych, ktundefinedre poprawią charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku.

Na świadectwie charakterystyki energetycznej budynku znajdują się także dane identyfikujące osobę sporządzającą takie świadectwo, a mianowicie imię i nazwisko, nr wpisu do wykazu, datę wystawienia świadectwa, a także podpis i pieczątkę.

Kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Sporządzanie świadectwa energetycznego wymagane jest obecnie jedynie przy transakcjach związanych z obrotem nieruchomościami.

Obowiązek przedstawienia świadectwa spoczywa zawsze na stronie sprzedającej lub wynajmującej, a dokument powinien być dołączony do umowy lub przy sporządzaniu aktu notarialnego.

Chociaż za prawidłowe przeprowadzenie transakcji obrotu nieruchomością odpowiada notariusz, to trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze sporządzenie świadectwa będzie możliwe, np. przy zakupie domu dopuszczonego warunkowo do użytkowania od dewelopera w stanie niewykończonym.

W nowych budynkach parametry energetyczne (nie wszystkie) znajduję się w dokumentacji projektowej, w ktundefinedrej zamieszczana jest zaplanowana charakterystyka energetyczna, wykorzystystywana rundefinedwnież do opracowania tego świadectwa. W przypadku starszych budynkundefinedw dokumentacja techniczna bywa bardzo uproszczona lub wybrakowana, przez co trudno ocenić jakie koszty wiążą się z użytkowaniem danej nieruchomości.

Kiedy przekazuje się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, ktundefinedrej przysługuje spundefinedłdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, ktundefinedrej przysługuje spundefinedłdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, przekazuje odpowiednio nabywcy albo najemcy:

  • świadectwo charakterystyki energetycznej undefined przy zawarciu umowy sprzedaży albo zbycia spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  • kopię świadectwa charakterystyki energetycznej undefined przy zawarciu umowy najmu.

W przypadku, gdy zbywca albo wynajmujący nie wywiąże się z obowiązku, o ktundefinedrym mowa powyżej, nabywca albo najemca może, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy przeniesienia własności albo umowy najmu, wezwać pisemnie zbywcę lub wynajmującego do wywiązania się z tego obowiązku w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia wezwania.

W przypadku, gdy świadectwo charakterystyki energetycznej albo jego kopia nie zostaną przekazane w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia wezwania, o ktundefinedrym mowa powyżej, nabywca albo najemca może, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy w przypadku umowy najmu oraz 12 miesięcy w przypadku umowy sprzedaży albo zbycia spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu, licząc od dnia zawarcia umowy, zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej na koszt zbywcy albo wynajmującego.

Termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Świadectwo charakterystyki energetycznej traci ważność przed upływem terminu, o ktundefinedrym mowa powyżej, jeżeli w wyniku przeprowadzonych robundefinedt budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku.

Na świadectwie charakterystyki energetycznej budynku znajduje się informacja do kiedy jest ono ważne.

Kto sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza osoba, ktundefinedra:

1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

2) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentundefinedw, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;

3) ukończyła:

  1. studia wyższe zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, inżyniera pożarnictwa, magistra inżyniera architekta, magistra inżyniera architekta krajobrazu, magistra inżyniera pożarnictwa albo magistra inżyniera, albo
  2. studia wyższe inne niż wymienione w lit. a oraz studia podyplomowe, ktundefinedrych program uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynkundefinedw, wykonywaniem audytundefinedw energetycznych budynkundefinedw, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źrundefineddłami energii,

4) posiada uprawnienia budowlane, o ktundefinedrych mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku undefined Prawo budowlane.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku nie może być sporządzane przez właściciela lub zarządcę tego budynku lub tej części budynku oraz osobę, ktundefinedrej przysługuje w tym budynku lub w tej części budynku spundefinedłdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo spundefinedłdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Obowiązki autora świadectwa

Osoba uprawniona do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej jest obowiązana do:

  • przechowywania sporządzonego świadectwa charakterystyki energetycznej przez okres 10 lat;
  • zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej;
  • przechowywania dokumentundefinedw lub ich kopii i danych, na podstawie ktundefinedrych zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, przez okres ważności tego świadectwa, a także do udostępniania tych dokumentundefinedw lub danych na żądanie ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, w przypadku, o ktundefinedrym mowa w art. 36.

Uwaga na sankcje związane ze świadectwami

Normy, przepisy czy wskazania pozostają często zupełnie bez oddźwięku, czyli ich realizacji, jeśli nie są zabezpieczone odpowiednimi sankcjami przez przepisy. Nierzadko zdarza się, że są to przepisy karne i tak jest w sprawach związanych z wystawianiem i używaniem świadectw charakterystyki energetycznej.

Przepis stanowi, że podlega karze grzywny kto:

  • sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej, nie spełniając wymagań,
  • nie spełnia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej,
  • nie spełnia obowiązku poddania budynku w czasie jego użytkowania kontroli czasowej,
  • dokonuje kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji, nie spełniając wymagań, tj. nie posada odpowiednich uprawnień i kwalifikacji

Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynkundefinedw, wprost uregulowała, iż w sprawach, o ktundefinedrych mowa powyżej, orzeka się na podstawie przepisundefinedw ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 roku undefined Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Zatem powyższe naruszenia stanowią wykroczenia.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku na pierwotnym rynku nieruchomości

Deweloper przekazuje nabywcy świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Deweloper nie przekazuje nabywcy świadectwa dla lokalu, ktundefinedry jest nabywany prze nabywcę.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynkundefinedw świadectwo powinno zostać przekazane przez dewelopera przy zawarciu umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży.

W praktyce jednak często dzieje się tak, że świadectwo charakterystyki energetycznej budynku przekazywane jest w dniu odbioru przez nabywcę lokalu, a w umowie ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jego sprzedaży składane jest oświadczenie, że przedmiotowe świadectwo zostało przekazane nabywcy.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!