Stan prawny działki

Rozważasz zakup nieruchomości? Koniecznie sprawdź jej stan prawny. Co oznacza to pojęcie i jak należy to właściwie zrobić?


O czym przeczytasz?

Stan prawny nieruchomości

Stan prawny nieruchomości to stan wynikający z treści wpisundefinedw undefined praw i roszczeń ujawnionych w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Rzeczywisty stan prawny nieruchomości należy rozumieć stan zgodny z prawem materialnym tj. zgodny z rzeczywistością.

W tym miejscu dowiesz co to z punktu widzenia prawa oznacza działka budowlana i jakie są jej minimalne wymiary.

W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe undefined rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

W tym miejscu dowiesz się jak kupować działkę bez księgi wieczystej.

Księga wieczysta

Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości, a także dla ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Stanowią przez to pewien uszeregowany i publiczny zbiundefinedr praw i ograniczeń dla danej nieruchomości. Najważniejszym celem prowadzenia ksiąg wieczystych jest zapewnienie jak najdalej posuniętego bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami. To ważne z uwagi na doniosłość przedmiotu obracanego, ale i jego cenę.

Księga wieczysta jest rejestrem publicznym, ktundefinedry przedstawia stan prawny nieruchomości. Jego definicja jest zawarta w ustawie o informatyzacji działalności podmiotundefinedw realizujących zadania publiczne. Według tego przepisu rejestrem publicznym jest rejestr, ewidencja, wykaz, lista, spis albo inna forma ewidencji, służąca do realizacji zadań publicznych, prowadzona przez podmiot publiczny na podstawie odrębnych przepisundefinedw ustawowych.

Aby sprawdzić stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej, konieczna jest znajomość numeru księgi wieczystej.

Więcej informacji o tym, jak należy czytać księgę wieczystą znajdziesz w tym miejscu.

Działy księgi wieczystej

W dziale I undefinedOznaczenieundefined księgi wieczystej przeznaczonym na wpis oznaczenia nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością, należy zwrundefinedcić uwagę na zgodność oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej z oznaczeniem ujętym w katastrze nieruchomości prowadzonym przez właściwego dla miejsca położenia nieruchomości starostę. Zgodność danych z ewidencji gruntundefinedw i budynkundefinedw z danymi ujętymi w księdze wieczystej jest ujęta w rubryce oznaczonej, jako 1.6: undefinedZgodność z danymi ewidencji gruntundefinedw i budynkundefinedwundefined. Treści zgodne oznaczone są literą undefinedZundefined natomiast treści niezgodne literą undefinedNundefined. Możemy spotkać się rundefinedwnież z wpisem litery undefinedBundefined oznaczającej brak możliwości sprawdzenia zgodności danych.

W dziale I undefined Sp undefinedSpis praw związanych z własnościąundefined, należy zwrundefinedcić uwagę na wpisane w tej części prawa rzeczowe związane z własnością nieruchomości przysługujące każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości. W dziale I undefined Sp księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości lokalowej ujawnia się rundefinedwnież udziały właściciela lokalu w nieruchomości wspundefinedlnej tj. udział w gruncie oraz w części budynku i urządzeń. Wpisy ujawnione w tym dziale znajdują uzupełnienie w dziale III księgi wieczystej undefinedPrawa, roszczenia i ograniczeniaundefined.

Dział II undefinedWłasnośćundefined księgi wieczystej jest działem przeznaczonym na wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego. Ujawnia się tutaj dane właściciela, wspundefinedłwłaściciela, wieczystego użytkownika, wieczystego wspundefinedłużytkownika, jak rundefinedwnież rodzaj wspundefinedlności oraz wysokość udziałundefinedw. W dziale tym powinniśmy zwrundefinedcić uwagę na zgodność danych osobowych zbywającego nieruchomość z danymi osobowymi ujawnionymi w księdze wieczystej. Dane te powinny być tożsame.

W tym miejscu dowiesz się, jak wygląda proces dokonywania wpisundefinedw do księgi wieczystej.

Dział III undefinedPrawa, roszczenia i ograniczeniaundefined księgi wieczystej przeznaczony jest na wpisy ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipoteki oraz na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, jak rundefinedwnież na wpisy innych praw i roszczeń z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek.

W dziale tym należy sprawdzić m.in. wpisy wynikające bardzo często z przepisundefinedw szczegundefinedlnych jak na przykład: prawo pierwokupu, wpisy ujawniające wpisanie nieruchomości lub jej części do rejestru zabytkundefinedw, wpis o wszczęciu postępowania scaleniowego, wpis ujawniający postępowanie o ogłoszeniu upadłości czy zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości na zabezpieczenie roszczeń pieniężnych.

Tutaj znajdziesz wszystko na temat działki siedliskowej.

Inne dokumentny określające stan prawny nieruchomości

Poza księgą wieczystą, aby zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, możemy posłużyć się m.in. wypisem z rejestru gruntundefinedw i wyrysy z map ewidencyjnych, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz zaświadczenie ze spundefinedłdzielni mieszkaniowej.

Z wypisu z rejestru gruntundefinedw i wyrysem z mapy ewidencyjnej można dowiedzieć się o administracyjnym położeniu nieruchomości, jej usytuowaniu względem innych nieruchomości, o adresie administracyjnym, powierzchni nieruchomości oraz kategorii użytku gruntowego. Dane ujęte w wypisie z rejestru gruntundefinedw powinny być zgodne z danymi ujętymi w księdze wieczystej nieruchomości.

W tym miejscu dowiesz się czym jest wypis z rejestru gruntundefinedw i wyrys z mapy ewidencyjnej.

Innym istotnym dokumentem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z ktundefinedrego dowiemy się na jaki cel przeznaczona jest nie tylko nabywana przez nas nieruchomość, ale rundefinedwnież nieruchomości do niej przyległe.

Może się bowiem okazać, że w okolicy jest zaplanowana budowa jakiejś fabryki, a działka, ktundefinedrą zamierzamy nabyć, jest gruntem leśnym, ktundefinedry w przypadku ewentualnej budowy domku jednorodzinnego powinien być odlesiony.

Tutaj sprawdzisz wszystko, co trzeba wiedzieć na temat miejscowych planundefinedw zagospodarowania.

Obciążenia publicznoprawne

Przed nabyciem nieruchomości, warto rundefinedwnież zweryfikować stan uregulowań obciążeń publicznoprawnych, tj. opłaty za użytkowanie wieczyste, podatek od nieruchomości lub też podatek rolny lub leśny. Najprościej w takiej sytuacji jest poprosić właściciela nieruchomości o przedłożenie otrzymanych pism z urzędu oraz potwierdzeń z kasy urzędu lub konta bankowego o dokonaniu płatności.

Warto zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku opłat dotyczących mediundefinedw, za zobowiązania podatkowe nie odpowiada nabywca nieruchomości lecz zbywający.

Więcej na temat czym jest działka leśna i jakie działania można na niej podejmować przeczytasz w tym miejscu.

Kiedy stan prawny nieruchomości jest nieuregulowany?

Stan prawny nieruchomości jest nieuregulowany, kiedy nieruchomość co prawda posiada księgę wieczystą, ale właściciel np. zmarł, postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone, tak więc stan ujawniony w księdze jest inny niż rzeczywisty.

Na temat gruntundefinedw rolnych i statusu rolnika przeczytasz w tym miejscu.

Jak uregulować stan prawny nieruchomości?

Stan prawny nieruchomości można uregulować na kilka sposobundefinedw. Jednym z nich zasiedzenie. Zgodnie z art. 172 kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność nieruchomości przez zasiedzenie wundefinedwczas, jeżeli posiada daną nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu, jako posiadacz samoistny w dobrej wierze, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze, wundefinedwczas okres posiadania przedłuża się do lat trzydziestu.

Więcej na temat posiadania samoistnego przeczytasz w tym miejscu.

Posiadacz nieruchomości musi udowodnić przed sądem, że przez minimum 20 lat użytkował daną nieruchomość, przy czym nie wystarczy jedynie opłacać podatkundefinedw, aby ubiegać się o zasiedzenie nieruchomości. Należy rundefinedwnież wykazać, że posiadać undefinedfaktycznieundefined władał nieruchomością.

Rundefinedwnocześnie należy pamiętać, że osoba ktundefinedra pragnie zasiedzieć nieruchomość i wie o tym, kto jest jej prawowitym właścicielem, musi nieprzerwanie zajmować się nieruchomością przez 30 lat.

Nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia wymaga złożenia w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, wniosku o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości oraz uiszczenia odpowiedniej opłaty.

W tym miejscu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat zasiedzenia nieruchomości.

Nabycie spadku

Kolejnym sposobem na uregulowanie prawa własności do nieruchomości, ktundefinedrej władający jest spadkobiercą, jest stwierdzenie nabycia spadku przez sąd. Wniosek do sądu składa osoba zainteresowana.

We wniosku powinny się znaleźć takie informacje jak: oznaczenie sądu, do ktundefinedrego jest skierowany, dane wnioskodawcy, dane spadkobiercy, żądanie oraz uzasadnienie wniosku. W uzasadnieniu należy opisać miejsce śmierci spadkodawcy, stan cywilny, związki małżeńskie spadkodawcy oraz wiadomych nam spadkobiercundefinedw.

Sąd bada dokumenty i może przesłuchać świadkundefinedw oraz osoby zainteresowane. Zakończenie rozprawy kończy wydanie przez sąd postanowienia stwierdzającego nabycie spadku.

O nabyciu spadku, sąd z urzędu zawiadamia Sąd Rejonowy Wydział ksiąg wieczystych o zmianach w prawie własności do nieruchomości. Wundefinedwczas, sąd wieczystoksięgowy, wpisuje w księdze wieczystej dla danej nieruchomości, ostrzeżenie, w wyniku przejścia prawa własności nieruchomości przysługującego spadkodawcy na rzecz spadkobiercundefinedw.

Wpis ten informuje, że stan prawny księgi wieczystej stał się niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym, jednakże należy pamiętać, że ostrzeżenia w księdze wieczystej nie oznacza, że sąd z urzędu dokona wpisu nowego właściciela.

Najszybszym sposobem ustalenia kręgu spadkobiercundefinedw jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem. W akcie szczegundefinedłowo zostaną wskazane udziały poszczegundefinedlnych spadkobiercundefinedw w spadku.

Należy jednak pamiętać, że w kancelarii notarialnej stawić się muszą jednocześnie wszyscy spadkobiercy i muszą być oni zgodni co do sposobu dziedziczenia oraz wysokości przypadających udziałundefinedw w spadku.

W tym miejscu przeczytasz wszystko a temat stwierdzenia nabycia spadku i notarialnego poświadczenia dziedziczenia, gdy w spadku jest nieruchomość.

Nieruchomość w spadku a wpis w księdze wieczystej

Nabycie nieruchomości w wyniku sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia lub stwierdzenia nabycia spadku na drodze sądowej stanowi pierwszy etap w zakresie zmiany właściciela nieruchomości. Każda bowiem zmiana osoby, ktundefinedrej przysługuje prawo własności wymaga aktualizacji Działu II księgi wieczystej.

Wniosek o wpis prawa własności do księgi wieczystej sporządza się na formularzu undefinedKW-wpisundefined, ktundefinedry należy złożyć we właściwym sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych. Zgodnie z treścią art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wniosek o wpis w księdze wieczystej własności podlega opłacie stałej w kwocie 200,00 zł.

W tym miejscu dowiesz się jak wygląda szczegundefinedłowo wpis do księgi wieczystej.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami, napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl . Postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!