Sprzedaż nieruchomości po śmierci współmałżonka

Czy nadal trzeba czekać 5 lat od śmierci współmałżonka, żeby móc sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłacenia 19 % podatku?

Sprzedaż mieszkania po śmierci

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje wspundefinedlność majątkowa między małżonkami i obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonkundefinedw lub przez jednego z nich (art. 31 undefined 1 k.r.o.). Następstwem wspundefinedlności majątkowej jest np. nieopodatkowanie spadku.

Do niedawna stanowisko organundefinedw podatkowych było niekorzystne dla podatnikundefinedw w zakresie sprzedaży nieruchomości, ktundefinedra została odziedziczona w całości po zmarłym wspundefinedłmałżonku.

Zastanawiasz się jaka jest wartość Twojej nieruchomości? Skorzystaj ze sprawdzonych kalkulatorundefinedw Urban.One lub SonarHome. Wyceń mieszkanie online nawet w 1 minutę!

Urząd skarbowy stał na stanowisku, że ze sprzedażą nieruchomości spadkobierca musi odczekać 5 lat od śmierci małżonka, aby nie płacić podatku. W przeciwnym razie, od odziedziczonej części musiał zapłacić 19 % podatek dochodowy. Organ nie uwzględniał tego, że gdyby małżonek żył, nieruchomość można by sprzedać bez podatku.

W związku z rozbieżnościami interpretacyjnymi dotyczącymi opodatkowania dochodundefinedw uzyskanych przez jednego z małżonkundefinedw ze sprzedaży nieruchomości po śmierci drugiego z małżonkundefinedw, Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziundefinedw z dnia 15 maja 2017 roku (sygn. akt II FPS 2/17) podważył interpretację organundefinedw podatkowych i opowiedział się na rzecz podatnikundefinedw, stwierdzając, że datą nabycia nieruchomości jest dzień nabycia tej nieruchomości do majątku wspundefinedlnego małżonkundefinedw. Tak więc początek biegu 5-letniego terminu rozpoczyna się od chwili nabycia nieruchomości przez małżonkundefinedw.

Ustawodawca także uregulował wyżej opisany problem poprzez zmianę przepisundefinedw ustawy o podatku dochodowym od osundefinedb fizycznych (PIT).

Do 2018 r. upływ 5-letniego terminu w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku liczyło się od końca roku kalendarzowego, w ktundefinedrym nastąpiło nabycie spadku, czyli z chwilą śmierci spadkodawcy.

Planujesz sprzedaż nieruchomości? Sfinalizuj transakcję w szybki i prosty sposundefinedb! Dodaj ogłoszenie na mieszkanie.pl

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły nowe przepisy ktundefinedre mundefinedwią, że w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony jest od końca roku kalendarzowego w ktundefinedrym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. W związku z tym zapisem może mieć miejsce sytuacja, ktundefinedra pozwoli na sprzedaż nieruchomości spadkobiercy zaraz po jej nabyciu bez płacenia 19% podatku dochodowego. Natomiast w przypadku sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspundefinedlności majątkowej małżeńskiej, ktundefinedre zostały nabyte do majątku wspundefinedlnego małżonkundefinedw 5-letni okres, liczy się od końca roku kalendarzowego, w ktundefinedrym nastąpiło ich nabycie do majątku wspundefinedlnego małżonkundefinedw.

Przykład

W 2009 r. małżeństwo nabyło do wspundefinedlności majątkowej nieruchomość. W sierpniu 2018 r. mąż zmarł. W wyniku podziału spadku całość majątku po zmarłym przypadła małżonce. W lipcu 2019 r. małżonka zbyła zakupioną wspundefinedlnie z mężem w 2009 r. nieruchomość. Według nowych przepisundefinedw dokonana sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osundefinedb fizycznych. Wskazany w ustawie 5-letni termin, liczony jest w jej przypadku nie od dnia nabycia spadku po mężu, a od dnia nabycia nieruchomości do wspundefinedłwłasności małżeńskiej tj. 2009 r.

Podsumowując nie trzeba już czekać 5 lat od śmierci wspundefinedłmałżonka, żeby mundefinedc sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłacenia 19 % podatku, ponieważ liczy się data nabycia praw przez spadkodawcę a nie spadkobrania oraz data nabycia majątku do wspundefinedlności małżeńskiej.

Nowe przepisy ustawy PIT są korzystną zmianą dla podatnikundefinedw. Obowiązujące do 2018 r. regulacje doprowadzały do absurdu, dawały organom podatkowym możliwość opodatkowania majątku gromadzonego latami wspundefinedlnie przez małżonkundefinedw w ramach wspundefinedłwłasności małżeńskiej jak i majątku gromadzonego przez spadkodawcę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!