Mieszkanie obciążone kredytem można bez problemu sprzedać. Trzeba tylko przejść przez więcej formalności

Banki zwykle nie mają nic przeciwko temu, aby właściciel sprzedał mieszkanie, będące zabezpieczeniem kredytu. O ile tylko z wpływów ze sprzedaży kredyt zostanie spłacony


O czym przeczytasz?

Sprzedaż lokalu z kredytem nie jest trudnaSprzedaż mieszkania obciążonego kredytem jest jak najbardziej możliwe, choć wymaga nieco więcej zachodu niż w przypadku lokalu bez obciążeń. Aczkolwiek duże znaczenie ma fakt, czy nabywca będzie kupował lokal za gotundefinedwkę (bo wtedy jest po prostu łatwiej), czy też na kredyt (bo wtedy banki czasem żądają dodatkowych dokumentundefinedw).

Planujesz sprzedaż nieruchomości? Sfinalizuj transakcję w szybki i prosty sposundefinedb! Dodaj ogłoszenie na mieszkanie.pl

Zacznijmy od wielkości zadłużenia

Bez względu na to, jak finansowany jest zakup mieszkania, potrzebna będzie informacja o stanie zadłużenia. Wydaje ją bank i zwykle za taki dokument każe sobie płacić. Ile? Takie informacje zwykle znajdują się w tabeli opłat.

Przy okazji warto sprawdzić, czy wcześniejsza spłata kredytu nie będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami. Zazwyczaj za spłatę kredytu w okresie kilku lat od momentu jego zaciągnięcia banki życzą sobie dodatkowej prowizji, ktundefinedra może być całkiem słona, bo wynosi czasem nawet kilka procent kwoty, jaka pozostała do spłacenia.

Konieczna będzie promesa od banku

Dodatkowo od banku trzeba będzie wziąć jeszcze promesę, w ktundefinedrej zobowiąże się on do wykreślenia swojego roszczenia z hipoteki, jeśli kredyt zostanie spłacony oraz wskaże, na jakie konto trzeba przelać kwotę, ktundefinedra potrzebna jest do spłaty kredytu. Ale z tym warto poczekać do momentu, w ktundefinedrym będziemy mieli już chętnego na mieszkanie, bo promesa jest ważna przez 30 dni. Jeśli minie ten okres, trzeba będzie starać się o kolejną, a każdy taki dokument także kosztuje (choć stosunkowo niewiele, zazwyczaj mniej niż bank każe sobie zapłacić za informację o stanie zadłużenia).

Jeśli jest już kupiec na mieszkanie i płaci on gotundefinedwką, to praktycznie można już od razu przejść do podpisania notarialnej umowy kupna. Zazwyczaj w takiej umowie wskazuje się dwa konta, na ktundefinedre muszą trafić pieniądze nabywcy undefined pierwsze, bankowe, na ktundefinedre przelewana jest kwota potrzebna do spłaty zobowiązania, i drugie, ktundefinedre należy do sprzedającego. Łączna wartość tych dwundefinedch przelewundefinedw to oczywiście koszt, jaki kupujący zgodził się zapłacić za mieszkanie.

Zastanawiasz się jaka jest wartość Twojej nieruchomości? Skorzystaj ze sprawdzonych kalkulatorundefinedw Urban.One lub SonarHome. Wyceń mieszkanie online nawet w 1 minutę!

Kto dokona zmian w księdze wieczystej?

Tutaj zatrzymajmy się jeszcze na chwilę. Otundefinedż bardzo często kupujący chce się zabezpieczyć przed sytuacją, w ktundefinedrej przeleje pieniądze na spłatę kredytu oraz resztę ceny mieszkania, a następnie okazuje się, że sprzedający nie pofatygował się do sądu i nie złożył wniosku o wykreślenie zobowiązania banku z księgi wieczystej. Jednym z rozwiązań tego problemu jest na przykład podział płatności na transze undefined jedna jest wypłacana bankowi, ktundefinedry wystawia informację o spłacie kredytu, z ktundefinedrą sprzedający idzie do sądu i dokonuje zmian w księdze wieczystej. Wundefinedwczas można już wypłacić drugą transzę, tę, ktundefinedra ma popłynąć na konto sprzedającego.

Innym rozwiązaniem jest takie skonstruowanie umowy, w ktundefinedrej to kupujący dokonuje zmian w księdze wieczystej (choć oczywiście to wcale nie wyklucza podziału płatności). To rozwiązanie jest o tyle dobre, że kupujący nie jest uzależniony od dobrej woli sprzedającego w sprawie wpisundefinedw i ich terminundefinedw. Prawo pozwala na to, aby zmian w księdze dokonywał kupujący, bo po nabyciu mieszkania jest osobą, ktundefinedra ma w tym interes prawny.

Banki skredytują zakup mieszkania z kredytem

Nieco trudniej jest, jeśli nabycie mieszkania jest finansowane kredytem bankowym. Zazwyczaj wtedy konieczna jest umowa przedwstępna. Zaleca się formę aktu notarialnego, jako bezpieczniejszą. Taka umowa przedwstępna jest podstawą do ubiegania się o kredyt przez kupującego.

Większość bankundefinedw nie widzi problemundefinedw ze skredytowaniem mieszkania z obciążeniem, ale zazwyczaj żądają dodatkowych dokumentundefinedw. Na przykład opinii banku sprzedającego o jego rzetelności w spłacie kredytu, informacji o niezaleganiu z płatnością podatku itd.

To może sprawić, że trzeba będzie się drugi raz pofatygować po promesę bankową, w ktundefinedrej zobowiąże się on do wykreślenia wpisu w hipotece po spłacie kredytu. Ale kiedy już uda się załatwić wszelkie formalności, wundefinedwczas można już umawiać się na wizytę u notariusza i podpisanie umowy sprzedaży. Ta część operacji jest identyczna jak w przypadku zakupu mieszkania za gotundefinedwkę.

Oczywiście, warto pamiętać, że notariusz też ma swoje wymagania co do dokumentundefinedw, ktundefinedre będą potrzebne przed sporządzeniem umowy sprzedaży mieszkania. Chodzi oczywiście o te, dotyczące stanu prawnego nieruchomości.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!