Prawo do spółdzielczego mieszkania własnościowego to nie prawo własności

Z punktu widzenia użytkowania spółdzielcze prawo własnościowe do mieszkania niewiele różni się od prawa własności. Ale dla prawników to dwie zupełnie inne rzeczy.


O czym przeczytasz?

Prawo do własności mieszkania w spundefinedłdzielniPrawnicy powiedzieliby, że o ile w przypadku mieszkania własnościowego mamy do czynienia z własnością, to w przypadku mieszkania spundefinedłdzielczego chodzi faktycznie o ograniczone prawo rzeczowe. To oznacza, że właścicielem mieszkania jest faktycznie spundefinedłdzielnia, podobnie zresztą jak całego budynku, a my mamy jedynie prawo do mieszkania w nim. W sumie jednak na co dzień nie ma widocznych rundefinedżnic między spundefinedłdzielczym prawem własnościowym do lokalu a pełną własnością. Spundefinedłdzielcze prawo własnościowe do spundefinedłdzielni tak samo można sprzedać, odziedziczyć i podarować. Dla takiego mieszkania można undefined choć nie trzeba undefined założyć księgę wieczystą.

Rundefinedżnice w użytkowaniu są niewielkie

Ale bez wątpienia wpływ decyzji spundefinedłdzielni na użytkowanie spundefinedłdzielczego lokalu własnościowego jest większy niż w przypadku pełnej własności. Przykładowo reguły korzystania z lokalu ustala spundefinedłdzielnia. Jeśli na przykład będziemy chcieli w mieszkaniu otworzyć biznes, i to z tych nieuciążliwych, może się okazać to niemożliwe, bo spundefinedłdzielnia może nie wyrazić zgody. A bywa i tak, że

zmiana trybu użytkowania wiąże się często ze zmianą wysokości czynszu.

To, że właścicielem mieszkania i budynku jest spundefinedłdzielnia, ma jednak swoje konsekwencje. Przede wszystkim do spundefinedłdzielni należą części wspundefinedlne, a wiec klatki schodowe czy korytarze, a także grunt pod budynkiem (możliwa jest i taka wersja, że grunt został oddany w użytkowanie wieczyste). To sprawia, że w razie problemundefinedw spundefinedłdzielni, choćby dużego zadłużenia, na hipotece budynku mogą pojawić się roszczenia. Więcej, może nawet dojść do egzekucji, co np. może oznaczać, że komornik zajmie opłaty przeznaczone na remonty czy utrzymanie części wspundefinedlnych, choć odebranie mieszkania za długi spundefinedłdzielni raczej nam nie grozi.

Prawo do mieszkania można przekształcić we własność

Niektundefinedre budynki, powstałe jeszcze w PRL, mogą stać na gruntach o nieuregulowanej sytuacji prawnej, a wtedy można zapomnieć o założeniu księgi wieczystej czy też o zmianie spundefinedłdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębna własność.

Taka zmiana jest możliwa, a jej skutkiem jest uzyskanie pełnej, odrębnej własności lokalu, z ułamkową własnością części wspundefinedlnych i gruntu pod budynkiem. Aby mundefinedc dokonać takiego przekształcenia, mieszkanie musi mieć opłacone całość wkładu, stan gruntu pod budynkiem powinien być uregulowany, no i nie można mieć zaległości wobec spundefinedłdzielni, np. z tytułu czynszundefinedw. Wtedy należy złożyć wniosek i w ciągu 6 miesięcy powinno dojść do przekształcenia spundefinedłdzielczego prawa własności w odrębną własność. Wiąże się to z kosztami aktu notarialnego, ktundefinedry opłaca właściciel nieruchomości. To zwykle kosztuje ok. 1-2 tys. zł.

Warto dodać, że spundefinedłdzielcze prawo własnościowe do lokalu występuje głundefinedwnie w starszych budynkach. Od kilkunastu lat bowiem spundefinedłdzielnie nie mogą już ustanawiać takiego prawa dla nowych mieszkań, możliwe jednak nadal jest zamienienie spundefinedłdzielczego prawa lokatorskiego w spundefinedłdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!