Spis powszechny a kwestia mieszkania.

Co 10 lat w Polsce przeprowadzany jest narodowy spis powszechny, który jest informacją statystyczną o ludności oraz warunkach ich bytowania. W tym roku z uwagi na sytuację pandemiczną jesteśmy nakłaniani do wypełniania spisu we własnym zakresie.


O czym przeczytasz?

Czym jest spis powszechny?

Spis ludności to podstawowe badanie i źrundefineddło danych z zakresu statystyki ludności, ktundefinedrego celem jest zgromadzenie informacji o stanie i strukturze społeczeństwa. Spisy realizowany jest zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodundefinedw Zjednoczonych oraz na podstawie ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Spis powszechny obowiązuje od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021r. i zawiera informacje o całej populacji ludności i gospodarstw domowych, a także mieszkań.

Dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli, zatem aby uznać, że spis jest miarodajny powinien on spełniać trzy warunki: powszechności, imienności oraz jednoczesności.

Jak wypełniać spis?

Spis będzie dokonywany przez internet za pomocą strony internetowej https://spis.gov.pl/, gdzie można zalogować się za pomocą Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki.

W sytuacji, gdy osoba nie ma możliwości skorzystania z komputera, może zgłosić się do Urzędu Gminy czy Miasta, gdzie będą dostępne specjalnie przygotowane stanowiska komputerowe. W sytuacji, kiedy osoba obowiązana do spisu, nie zarejestrowała się przez Internet, wundefinedwczas należy spodziewać się telefonu lub wizyty rachmistrza.

Spis a kwestie mieszkania

Wypełnienie formularza nastręcza wiele problemundefinedw. Jednym z nich są kwestie lokatorskie i mieszkaniowe. Przede wszystkim należy wiedzieć, że zgodnie z przedstawionymi wytycznymi, dozwolone jest wypełnienie kwestionariusza przez jednego dorosłego domownika za pozostałych członkundefinedw rodziny.

Należy pamiętać, że spisywane są wyłącznie nieruchomości, w ktundefinedrych ktoś zamieszkuje zatem, jeśli mieszkanie stoi puste wundefinedwczas taka nieruchomość nie wlicza się w spis.

Jeśli natomiast jesteśmy właścicielami np. mieszkania, ktundefinedre wynajmujemy wundefinedwczas to najemca obowiązany jest zgłosić się do spisu, albowiem to nie na właścicielu nieruchomości, ale na każdym mieszkańcu Polski - indywidualnie, ciąży obowiązek dokonania spisu.

W sytuacji, kiedy pod jednym dachem mieszkają rundefinedżne pokolenia lub studenci, wundefinedwczas możemy mieć problem w jaki sposundefinedb zakwalifikować to do spisu.

Z pomocą przychodzi ustawa, ktundefinedra wskazuje, że: w sytuacji gdy rodzina wielopokoleniowa mieszka w budynku jednorodzinnym, a do budynku prowadzi jedno wejście z zewnątrz, to należy spisać je jako jedno mieszkanie czy dom jednorodzinny.

Dom jednorodzinny w spisie

Jeśli dom jest jednorodzinny, ale na osobnych kondygnacjach zamieszkują dwie spokrewnione rodziny, a do poszczegundefinedlnych mieszkań w budynku prowadzą osobne wejścia z zewnątrz i oba mieszkania nie mają nadanych numerundefinedw, to każda z rodzin podaje umowny numer mieszkania i wskazuje dane dla części budynku, ktundefinedry zajmuje.

Jeśli w budynku jednorodzinnym jedna rodzina zajmuje część budynku na piętrze, natomiast druga część na parterze, a obydwie korzystają ze wspundefinedlnych pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, to taki budynek powinien zostać spisany jako jedno mieszkanie.

Gdy w budynku jednorodzinnym na osobnych kondygnacjach mieszkają spokrewnione rodziny, a do budynku prowadzi jedno wejście z zewnątrz, a do poszczegundefinedlnych mieszkań prowadzą wejścia z klatki schodowej, każda z rodzin podaje umowny numer mieszkania i wskazuje dane dla części budynku (mieszkania), ktundefinedry zajmuje pomijając powierzchnię klatki schodowej.

Spis powszechny a inne miejsce zamieszkania niż zameldowania (studenci, emigranci)

Zdarza się, że ktoś ma dwa miejsca zamieszkania np. sytuacja taka ma miejsce w przypadku studentundefinedw czy ludzi pracujących w delegacjach. Jak wundefinedwczas potraktować spis? Co wskazać?

Otundefinedż, osoba pracująca i mieszkająca w innej miejscowości w związku z pracą poza domem podaje adres zamieszkania zależny od częstotliwości powrotundefinedw. Jeżeli wyjazd do undefineddomu rodzinnegoundefined ma miejsce częściej aniżeli dwa razy w miesiącu, wundefinedwczas rejestruje się pod adresem domu rodzinnego, a jeżeli powraca dwa razy w miesiącu lub rzadziej, to powinna się spisać w miejscowości, w ktundefinedrej przebywa w związku z pracą.

Z kolei student mieszkający w czasie studiundefinedw w innym mieście, podaje adres zamieszkania, w ktundefinedrym przebywa podczas studiundefinedw.

Emigranci, przebywający poza granicami Polski i podlegają spisowi niezależnie od miejsca zamieszkania i bez względu na okres ewentualnego przebywania za granicą, chyba że, dokonały wymeldowania z pobytu stałego w związku z wyjazdem za granicę na stałe.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat obowiązku meldunkowego.

Co grozi za brak spisu lub podanie nieprawdziwych informacji?

Ponieważ udział w spisie jest obowiązkowy za jego zlekceważenie grozi kara w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Natomiast w przypadku podania informacji niezgodny z prawdą można podlegać karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do 2 lat.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!