Segregacja odpadów we wspólnotach mieszkaniowych. Gdzie jest źródło tego obowiązku?

Odpowiednie rozdzielenie śmieci jest bardzo pożądane. W teorii wydaje się nieskomplikowane. Kolory koszy wskazują na rodzaj odpadów, które mają się w nich znaleźć. W praktyce bywa różnie. Co na to wszystko ustawa?


O czym przeczytasz?

Rundefinedżnie z tą segregację bywa. To jest szczegundefinedlnie zauważalne we wspundefinedlnotach mieszkaniowych, gdzie undefinedwyrzucającyundefined mieszkaniec jest niemalże anonimowy. Trudno zweryfikować kto segreguje odpady, a nadto kto umieszcza je w odpowiednich pojemnikach. Obowiązek segregacji ustawa nakłada na gminy, a gminy na właścicieli nieruchomości. Za niezastosowanie się do nałożonych nakazundefinedw przewidują pewne sankcje. Mogą być bardzo dotkliwe.

Odpowiedzialność za segregację

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o odpadach śmieci powinny być segregowane do pięciu pojemnikundefinedw. W zabudowie wielorodzinnej odpowiedzialność za segregację odpadundefinedw ponosi właściciel nieruchomości. W tym przypadku będzie to spundefinedłdzielnia bądź wspundefinedlnota mieszkaniowa. Utrzymanie porządku i czystości w gminach jest zadaniem własnym gminy.

Stawki związane z wywozem odpadundefinedw, zgodnie z obowiązującymi przepisami są określane przez radę gminy. Stąd biorą rundefinedżnice w rachunkach pomiędzy miastami. Niektundefinedre stawki, np. w Warszawie, przekraczają nawet te z krajundefinedw zachodnich. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku opłaty te są ponoszone przez wspundefinedlnoty mieszkaniowe, czyli właścicieli nieruchomości. Ustawa wskazuje, że gminy mają do wyboru cztery metody naliczania stawek:

  • od powierzchni mieszkania,
  • od zużycia wody,
  • od osoby,
  • od gospodarstwa domowego.

Niezależnie od wysokości stawek (tu dyskusja jest jak najbardziej uzasadniona), metoda oparta na zużyciu wody wydaje się być z powyższych najbardziej adekwatną.

Zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r.

przez odpady komunalne rozumie się odpady powstające w gospodarstwach domowych,

z wyłączeniem pojazdundefinedw wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadundefinedw niebezpiecznych pochodzące od innych wytwundefinedrcundefinedw odpadundefinedw, ktundefinedre ze względu na swundefinedj charakter lub skład są podobne do odpadundefinedw powstających w gospodarstwach domowych.

Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne pozostają niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadundefinedw, ktundefinedra nie zmieniła w sposundefinedb znaczący ich właściwości.

Obowiązek utrzymania czystości

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości poprzez m.in. wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadundefinedw komunalnych, utrzymanie tych pojemnikundefinedw w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadundefinedw, pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadundefinedw komunalnych oraz nieczystości ciekłych. Gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadundefinedw komunalnych od właścicieli nieruchomości, na ktundefinedrych zamieszkują mieszkańcy.

W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadundefinedw komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i powiadamia o tym wundefinedjta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściciela nieruchomości. Wundefinedwczas właściwy organ na podstawie powiadomienia, wszczyna postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Nieprzestrzeganie obowiązku segregacji śmieci skutkować będzie nałożeniem opłat tzw. podwyższonych.

Wytwundefinedrca a posiadacz odpadundefinedw

Na gruncie ustawy o odpadach możemy wyrundefinedżnić wytwundefinedrcę odpadundefinedw, ktundefinedrym jest każdy, kogo działalność powoduje powstanie odpadundefinedw.

Natomiast z posiadaczem odpadundefinedw mamy do czynienia gdy mundefinedwimy o każdym, kto faktycznie włada odpadami (wytwundefinedrca odpadundefinedw, inna osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna), z wyłączeniem prowadzącego działalność w zakresie transportu odpadundefinedw; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadundefinedw znajdujących się na nieruchomości (art. 3 ust. 2 pkt 13 u.o.).

Ustawa mundefinedwi wyraźnie, że właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnienia warunkundefinedw terenowych do prowadzenia segregacji. Oznacza to, że musi udostępnić miejsce do postawienia pojemnikundefinedw przez gminę. W budynkach wielomieszkaniowych, wspundefinedlnota mieszkaniowa składa deklarację, czy odpady będą trafiać do osobnych pojemnikundefinedw czy nie. W przypadku zadeklarowania odpowiedzi pierwszej, pamiętać należy że już kilku lokatorundefinedw może swoim zachowaniem dopuścić do tego, że stawki podniesione zostaną wszystkim mieszkańcom bloku. Jest to idealny przykład tzw. odpowiedzialności zbiorowej.

Na podstawie powyższego, zgodnie z obowiązującymi przepisami jesteśmy zobligowani do segregowania odpadundefinedw. Jest to istotne z punktu widzenia ochrony środowiska, ale także ekonomicznego. Za odpady segregowane bowiem zapłacimy znacznie mniej niż za nieposegregowane. Dlatego warto, zwłaszcza we wspundefinedlnotach mieszkaniowych, dbać o wspundefinedlny interes i dokonywać prawidłowej segregacji odpadundefinedw, bo kto chciałby płacić horrendalne stawki za wywundefinedz śmieci?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!