Remont mieszkania w bloku - o czym warto pamiętać?

Decydując się na remont mieszkania, warto przygotować plan działania. Podpowiadamy, co zrobić, aby remont w bloku przeszedł bez większych komplikacji.


O czym przeczytasz?

Plan działania przy remoncie

Jednym z najważniejszych elementundefinedw sprawnego przeprowadzenia remontu jest przygotowanie. Zanim zdecydujemy się na skucie kafli, zerwanie tapet, czy podłogi powinniśmy zastanowić się, co dokładnie zostanie zmienione, w jaki sposundefinedb i na co. Po przygotowaniu projektu warto ustalić co i w jakiej kolejności będzie z wynoszone, wyrzucane, bądź zmieniane - trzeba wziąć pod uwagę m.in. rozmiar mebli, drzwi wejściowych, windy, czy klatki schodowej. Remont mieszkania w kamienicy często wymaga także pracy na wysokości, co może stanowić pewne utrudnienie.

Uwaga na ograniczenia

Decydując się na remont mieszkania w blok,u należy zapoznać się z przepisami określającymi, jakie czynności właściciel mieszkania może podjąć samodzielnie, a jakich nie. Do tych drugich należą przede wszystkim prace, ktundefinedre obejmują części wspundefinedlne mieszkańcundefinedw lub mogą naruszyć konstrukcję budynku: kucie w ścianie nośnej bądź przeniesienie instalacji gazowej. Tego rodzaju działania wymagają zgody starosty.

O remoncie mieszkania w bloku należy poinformować spundefinedłdzielnię lub wspundefinedlnotę mieszkaniową. Powinno się zgłosić rundefinedwnież remont starego domu. Same zmiany w lokalu mogą być dokonywane nie wcześniej niż 30 dni po poinformowaniu odpowiednich organundefinedw i 14 dni od uzyskania zgody budowlanej. Od momentu zgłoszenia właściciel ma 2 lata na wykonanie remontu mieszkania.

Przepisy prawne wskazują ponadto, że zakres prac remontowych musi zostać przedstawiony spundefinedłdzielni lub wspundefinedlnocie, a każdorazowa jego zmiana powinna skutkować kolejną informacją do odpowiednich organundefinedw. Dlatego zanim właściciel wybierze się po zgodę, powinien mieć wszystko dokładnie przemyślane.

Po uzyskaniu zgody wypada także poinformować sąsiadundefinedw. Można zrobić to osobiście, wrzucić informację do skrzynek pocztowych lub wywiesić kartki na drzwiach. Warto w informacji uwzględnić daty rozpoczęcia i zakończenia remontu mieszkania oraz godziny, w ktundefinedrych remont ma być przeprowadzany.

Remont w lub poza lokalem

Przyjmuje się, że jeśli prace remontowe mają być wykonywane wewnątrz lokalu, nie naruszając tym samym części wspundefinedlnych nieruchomości (np. klatki schodowej, ścian nośnych, pionundefinedw kanalizacyjnych czy ciepłowniczych, elewacji, stropundefinedw), zgoda wspundefinedlnoty mieszkaniowej nie jest wymagana.

Jeśli jednak remont wpływałby np. na wygląd klatki schodowej, konieczne jest uzyskanie uprzedniej zgody wspundefinedlnoty na przeprowadzenie remontu.

Ważne! W odniesieniu do przewodundefinedw i instalacji w mieszkaniu undefined elementy te można wymieniać bez zgody wspundefinedlnoty, jednakże jedynie do miejsca, w ktundefinedrym znajduje się zawundefinedr od pionu. Można zatem wymienić wszystkie rury w łazience, czy grzejniki bez zgody wspundefinedlnoty, ale pionundefinedw już nie.

Więcej na temat części wspundefinedlnych w nieruchomości przeczytasz tutaj

Logistyka kluczem do sukcesu

Remont mieszkania wymaga wdrożenia odpowiedniej logistyki. Planując remont, warto zatem uwzględnić takie elementy jak:

  • miejsce parkingowe dla samochodu lub samochodundefinedw ekipy remontowej czy dostawcundefinedw mebli lub materiałundefinedw budowlanych undefined samochody nie powinny tarasować wjazdu do osiedla ani miejsc parkingowych sąsiadundefinedw. Nie mogą też stawać na miejscach przypisanych do innych mieszkań;
  • kontenery na śmieci i gruz undefined nie mogą blokować przejazdundefinedw, drundefinedg dojazdowych i pożarowych. Nie powinny być też ustawione pod oknami sąsiadundefinedw mieszkających na parterze (chyba że żyjecie ze sobą tak dobrze, że sąsiadom nie będzie to przeszkadzało). Jeśli blokiem lub kamienicą zarządza wspundefinedlnota lub spundefinedłdzielnia, obowiązkiem właściciela jest ustalenie, w jakim miejscu możliwe jest postawienie kontenera;
  • stare meble undefined muszą zostać wyniesione na zewnątrz i ustawione w miejscu do tego przeznaczonym lub od razu wywiezione. Niedopuszczalne jest ich pozostawienie na klatce schodowej czy na chodniku. Nowe meble najlepiej od razu wnieść do mieszkania. Właściciel mieszkania powinien zaplanować prace w ten sposundefinedb, aby uniknąć sytuacji, w ktundefinedrej nowe meble już się pojawią, a stare będą jeszcze stały w mieszkaniu. Możemy zamundefinedwić dostawę mebli i odbiundefinedr starych na ten sam dzień albo skorzystać z usług firmy, ktundefinedra zajmują się i jednym, i drugim.

Gmina może pomundefinedc z gruzem budowlanym

Po skuwaniu kafli z łazienki i toalety czy kapitalnego remontu ze skuwaniem tynkundefinedw, nie mundefinedwiąc już o wyburzaniu ścian działowych, pozostaje sporo gruzu budowlanego. To problematyczny odpad, ktundefinedry nie może trafić do zwykłych kontenerundefinedw na odpady komunalne.

Jeśli odpadundefinedw nie jest dużo, można zapakować je w wiadra albo w grube worki, np. po tynkach czy cemencie i samemu wywieźć. W każdej gminie wskazane są miejsca selektywnej zbiundefinedrki odpadundefinedw komunalnych. Przywiezienie i samodzielne zrzucenie gruzu to undefined poza kosztami transportu undefined nasz czas i wysiłek, ale oczywiście nie każdy jest w stanie coś takiego zorganizować.

Sprawa komplikuje się, gdy odpadundefinedw jest dużo. W takiej sytuacji możliwa jest pomoc ze strony gminy, ktundefinedra wykorzystując budżet, może postawić kontener na odpady budowlane przed blokiem.

W zależności od gminy, tego rodzaju usługa może być płatna lub darmowa. W wybranych miastach w kraju, choćby w Bydgoszczy, każdy mieszkaniec ma prawo raz w roku zamundefinedwić bezpłatnie wundefinedr na odpady budowlane, ktundefinedry rozwiąże kwestie składowania gruzu. Zamundefinedwienie kolejnego wora z i jego odebranie nie kosztuje jednak zwykle więcej niż 100 zł.

Nie tylko Bydgoszcz proponuje tego typu rozwiązanie. Wiele samorządundefinedw decyduje się na darmowe udostępnienie takich worundefinedw i ich odebranie, bo zauważyły, że dzięki temu spada liczba dzikich wysypisk. Nielegalne pozbywanie się śmieci stanowi niestety nadal jeden z najczęstszych sposundefinedb na pozbycie się gruzu. Bywa jednak dość kosztowny. Mandat za taki występek wynosi 500 zł.

Zachowanie porządku w częściach wspundefinedlnych

Remont mieszkania w bloku może być też sporym wyzwaniem dla relacji z sąsiadami. Uciążliwy hałas podczas skuwania płytek i prac wykończeniowych to jedno, ale bałagan w częściach wspundefinedlnych, to zupełnie inna sprawa. Korytarz czy klatka schodowa nie mogą służyć jako przechowalnia tymczasowo wyniesionych mebli czy skład materiałundefinedw budowlanych.

Zgodnie z prawem w ciągach komunikacyjnych nie powinny znajdować się żadne przedmioty utrudniające swobodne poruszanie się w tych miejscach. Dodatkowo materiały budowlane czy sprzęty domowe mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli są przedmiotami łatwopalnymi.

Remont w bloku undefined do ktundefinedrej godziny?

Ustalenie, do ktundefinedrej godziny możliwe jest prowadzenie remontu w bloku, uzależnione jest od zasad, jakie zostały przyjęte przez spundefinedłdzielnię bądź wspundefinedlnotę mieszkaniową. W większości przypadkundefinedw godziny remontu w bloku wyznaczone są według nieformalnego przepisu mundefinedwiącego, że takie prace można przeprowadzić od 8 do 20.

Nie jest to jednak regułą i zależy od przyjętych wewnętrznie regulacji, a w szczegundefinedlności tych związanych z ustaleniem ciszy nocnej, ktundefinedra w niektundefinedrych przypadkach może trwać od 21 do 7 lub od 20 do 8. W społecznym przekonaniu utarło się jednak, że cisza nocna trwa od 22 do 6.

Cisza nocna a polskie orzecznictwo

O ile w prawie brak jest definicji legalnej undefinedciszy nocnejundefined, tak powoływanie się przez sąsiada zakłundefinedcającego porę nocną na ten fakt należy uznać za akt czystej demagogii. Zgodnie bowiem z powszechnym stanowiskiem sądundefinedw, ustalenie godzin ciszy nocnej w regulaminie porządku domowego jest działaniem pożądanym i jako takie powinno być respektowane.

Jak słusznie bowiem wskazał Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z dnia 22 września 2017 r. (sygn. akt: I C 1896/16), zapisy dotyczące ciszy nocnej pozwalają uregulować wzajemne relacje sąsiedzkie mieszkańcundefinedw wspundefinedlnoty, ktundefinedrzy mają takie samo prawo do wypoczynku, jak i do wykonywania prac remontowych z natury rzeczy wiążących się dla sąsiadundefinedw z koniecznością znoszenia uciążliwości (np. w postaci hałasu).

Regulamin wewnętrzny wspundefinedlnoty mieszkaniowej

Prace polegające na bieżącej konserwacji, remoncie, czy przebudowie mogą w znacznej mierze przyczyniać się do powstawania hałasu, zakłundefinedcania porządku, czy też m.in. rozpylania pyłundefinedw, a nawet uciążliwych dla innych mieszkańcundefinedw zapachundefinedw.

W celu ochrony przed tymi niedogodnościami, wiele wspundefinedlnot mieszkaniowych decyduje się na podjęcie regulaminundefinedw wewnętrznych, tj. regulaminy porządku domowego, ktundefinedre zawierają prawa i obowiązku mieszkańcundefinedw, w tym te związane z możliwością przeprowadzania prac w lokalach.

Możliwość utworzenia regulaminu wewnętrznego wspundefinedlnoty mieszkaniowej wynika z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, ktundefinedry wskazuje na regulamin jako narzędzie pozwalające na określenie zasad korzystania z nieruchomości wspundefinedlnej. Regulaminy umieszczane są w miejscach ogundefinedlnodostępnych, zazwyczaj na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych.

Przepisundefinedw regulaminu porządku domowego muszą przestrzegać właściciele mieszkań, osoby wynajmujące lokale oraz domownicy. W treści regulaminu zawiera się najczęściej przepisy dotyczące ustalenia godzin ciszy nocnej.

Ponadto wspundefinedlnota mieszkaniowa może w regulaminie kształtować także kwestie związane z zabezpieczeniem praw innych osundefinedb. W rzeczywistości jednak, mimo prundefinedśb ze strony sąsiadundefinedw, zdarzają się sytuacje, w ktundefinedrych remonty przeprowadzane są o rundefinedżnych porach, w tym porach nocnych.

Więcej o regulowaniu życia wspundefinedlnoty i prawach mieszkańcundefinedw związanych z takimi regulacjami przeczytasz tutaj

Kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny? Hola, hola!

W artykułach dotyczących kwestii przeprowadzania remontundefinedw w bloku często pojawia się odwołanie do art. 51 undefined 1 Kodeksu wykroczeń, ktundefinedry stanowi, że kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłundefinedca spokundefinedj, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Warto zwrundefinedcić uwagę, że wspomniany przepis niekoniecznie musi znaleźć zastosowanie w przypadku remontu. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego sprawca wykroczenia wymienionego przez art. 51 undefined 1 Kodeksu wykroczeń umyślnie okazuje lekceważenie dla powszechnych norm zachowania. (wyrok z dnia 30 września 2002 r., sygn. akt. III KKN 327/02).

Uwzględniając powyższe można mieć zatem wątpliwości, czy hałaśliwy remont przeprowadzany np. od godziny 8 do 16, będzie skutkował naruszeniem prawa wskazanym przez art. 51 undefined 1 Kodeksu wykroczeń. W tym kontekście warto podkreślić, że Kodeks wykroczeń nie wymienia godzin, w jakich może dojść do zakłundefinedcenia spoczynku nocnego.

Powszechnie stosowany zakres czasowy (tzw. cisza nocna od 22 do 6) jest tylko normą umowną.

Więcej na temat możliwych reakcji prawnych w związku z hałasem sąsiadundefinedw przeczytasz tutaj

Sąsiad może złożyć pozew w związku z immisjami

Większość remontundefinedw kończy się po kilku tygodniach i stanowi tylko przejściową uciążliwość. Warto jednak pamiętać, że długotrwały remont może skutkować wystąpieniem przez sąsiada z powundefineddztwem cywilnym, a konkretniej z roszczeniem negatoryjnym. Podstawę roszczenia stanowi treść art. 222 undefined 2 w zw. z art. 144 k.c.

Art. 144 k.c. stanowi, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, ktundefinedre by zakłundefinedcały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunkundefinedw miejscowych.

Cytowany przepis dotyczący m.in. wibracji oraz hałasu znajduje zastosowanie rundefinedwnież do lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku wielorodzinnym. Na podstawie artykułu 222 undefined 2 k.c., właściciel mieszkania narażonego na hałas oraz wibracje może w drodze sądowej domagać się zaniechania naruszeń (tzw. immisji) i przywrundefinedcenia stanu zgodnego z prawem.

W toku postępowania przed sądem cywilnym można rundefinedwnież domagać się od sąsiada naprawienia szkundefinedd związanych z hałasem i drganiami. Osoby zamierzające wystąpić z takim roszczeniem powinny jednak zdawać sobie sprawę, że spory sądowe dotyczące hałasu emitowanego przez sąsiada często bywają długotrwałe.

W tym miejscu przeczytasz, co zrobić, jeśli sąsiad zakłundefinedca życie nieprzyjemnymi zapachami

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami, napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl Postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!