Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wystarczy zgłoszenie czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Popularność przydomowych oczyszczalni stale rośnie z uwagi na korzyści ich eksploatacji. Przed przystąpieniem do budowy warto zapoznać się z prostymi regułami, które zagwarantują szybkie i skuteczne przeprowadzenie robót budowlanych.


O czym przeczytasz?

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ściekundefinedw?

Przydomowa oczyszczalnia ściekundefinedw stanowi pożyteczne i ekologiczne urządzenie do domundefinedw położonych w gminach o rozproszonej zabudowie, w ktundefinedrych poprowadzenie sieci zbiorczej kanalizacji sanitarnej jawi się jako technicznie lub ekonomicznie nieuzasadnione.

Podstawowa zasada działania przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw polega na przeprowadzaniu wewnątrz instalacji intensywnych, ale naturalnych procesundefinedw biologicznych, rozkładających ścieki bytowe na proste i nieszkodliwe dla środowiska naturalnego związki mineralne, ktundefinedre można odprowadzać do gruntu, rowu melioracyjnego lub rzeki bez narażania ich na skażenie.

Kwestie dotyczące budowy przydomowych oczyszczalni ściekundefinedw regulują przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze.

Przydomowa oczyszczalnia ściekundefinedw undefined zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Niezależnie od rodzaju przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw (drenażowej, biologicznej, roślinnej), jej budowa wymaga przeprowadzenia określonych robundefinedt budowlanych, ktundefinedre co do zasady wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Niemniej, wprowadzona przez ustawodawcę we wrześniu 2020 r. nowelizacja przepisundefinedw prawa budowlanego umożliwia skorzystanie z uproszczonej procedury budowy przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo budowlane.

Zgodnie z ww. przepisem, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowa oczyszczalni ściekundefinedw o wydajności do 7,50 m3 na dobę.

W tym miejscu przeczytasz co można wybudować bez pozwolenia na budowę oraz bez zgłoszenia.

Czynnośvi krok po kroku

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw należy w pierwszej kolejności pobrać mapkę opiniodawczą działki, dla ktundefinedrej planowana jest inwestycja z Wydziału Geodezji w Starostwie Powiatowym (jeśli inwestor dysponuje mapką projektową undefined jest ona wystarczająca).

Następnie, na pobraną mapkę należy nanieść urządzenia przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw (m.in. przyłącze oraz rozsączenie oczyszczonych ściekundefinedw).

Po naniesieniu danych na mapkę, należy uzupełnić niezbędne druki dostępne w odpowiednim starostwie powiatowym.

Do drukundefinedw tych zalicza się:

  • druk zgłoszenia robundefinedt budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę;
  • druk oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Sprawdź ceny przydomowych oczyszczalni ściekundefinedw na ceneo.pl oraz leroymerlin.pl

Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw

Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw wraz z kompletem dokumentundefinedw należy złożyć do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robundefinedt budowlanych. Komplet dokumentundefinedw obejmuje:

  • wypełniony i podpisany druk zgłoszenia;
  • wypełniony i podpisany druk oświadczenia;
  • mapę z naniesionym rozmieszczeniem urządzeń;
  • opis techniczny urządzeń.

Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw.

Do wykonywania robundefinedt budowlanych związanych z budową przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw można przystąpić, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniundefinedsł sprzeciwu w tym terminie.

W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robundefinedt budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robundefinedt może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Przepisy o zgłoszeniu nie tylko dla przydomowych oczyszczalni ściekundefinedw

Wprowadzone nowelizacją z dnia 19 września 2020 r. przepisy prawa budowlanego dotyczące możliwości przeprowadzania robundefinedt budowlanych w oparciu o zgłoszenie umożliwiają budowę oczyszczalni ściekundefinedw o wydajności do 7,50 m3 na dobę.

Przy czym, ustawodawca nie ogranicza zastosowania tego przepisu tylko do określonych kategorii oczyszczalni ściekundefinedw (np. przydomowych oczyszczalni ściekundefinedw), wskazując, iż możliwość przeprowadzania robundefinedt budowlanych dotyczy wszystkich oczyszczalni, ktundefinedrych wydajność nie przekracza 7,50 m3 na dobę.

Nie ma przy tym znaczenia jaki jest cel funkcjonowania danej oczyszczalni ściekundefinedw, a zatem czy służy ona oczyszczaniu ściekundefinedw z gospodarstwa domowego, czy też z obiektundefinedw innego rodzaju (np. szkoła, siedziba spundefinedłki, dom wielorodzinny).

W konsekwencji należy uznać, że przepisy dotyczące przeprowadzenia robundefinedt budowlanych w oparciu o zgłoszenie znajdą zastosowanie do wszystkich rodzajundefinedw oczyszczalni ściekundefinedw, ktundefinedrych wydajność nie przekracza 7,50 m3 na dobę.

Rozbieżności w prawie budowlanym i w prawie wodnym

Obecnie przepis art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy undefined Prawo budowlane kształtuje zasadę, zgodnie z ktundefinedrą na podstawie zgłoszenia mogą być wykonywane roboty budowlane dotyczące realizacji wszystkich rodzajundefinedw oczyszczalni ściekundefinedw, ktundefinedrych przepustowość nie przewyższa 7,50 m3 na dobę.

W poprzednim brzmieniu przepis ten dotyczył oczyszczalni o tej samej wydajności, jednakże ze wskazaniem, iż chodzi bezpośrednio o przydomowe oczyszczalnie ściekundefinedw, a zatem te służące bezpośrednio do zwykłego korzystania z wundefinedd.

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. undefined Prawo wodne definiuje undefinedzwykłe korzystanie z wundefineddundefined jako korzystanie z wundefinedd w celu zaspokojenia potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, w tym zakresie odprowadzania ściekundefinedw do środowiska undefined jako wprowadzanie ściekundefinedw do wundefinedd lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5m3 na dobę (art. 33 ust. 3 i 4 ustawy undefined Prawo wodne).

Taki sposundefinedb korzystania z wundefinedd nie wymaga pozwolenia wodno-prawnego.

Wymagania związane z Prawem wodnym

Wymaga przy tym wskazania, że zgodnie z interpretacją przepisundefinedw prawa wodnego, opublikowaną na stronie internetowej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, rundefinedwnież urządzenia służące do odprowadzania ściekundefinedw z instalacji służącej do oczyszczania oraz odprowadzania ściekundefinedw w ramach zwykłego korzystania wundefinedd mogą być wykonywane bez pozwolenia wodno-prawnego, jeśli system odprowadzania ściekundefinedw z przydomowej oczyszczalni stanowi integralną jej część (np. drenaż, studnia chłonna, wylot).

Warunkiem niezbędnym jest, aby instalacja posiadała niezbędne dokumenty świadczące o zgodności z obowiązującymi normami (przede wszystkim deklarację właściwości użytkowych).

Powyższe stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zostało rundefinedwnież potwierdzone w odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śrundefineddlądowej na interpelację nr 10482 z dnia 3 września 2020 r. w sprawie wymogundefinedw związanych z budową przydomowych oczyszczalni.

Operat wodno-prawny undefined kiedy będzie niezbędny?

Co do zasady budowa przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw opiera się na zgłoszeniu. Jednakże w prawie wyrundefinedżnia się także sytuacje, w ktundefinedrych do rozpoczęcia procedury konieczne jest złożenie operatu wodno-prawnego.

Złożenie operatu wodno-prawnego jest konieczne w sytuacji gdy:

  • inwestor planuje odprowadzenie oczyszczonego ścieku do rowu melioracyjnego, rzeki lub innego urządzenia wodnego, ktundefinedre nie znajduje się na terenie stanowiącym jego własność;
  • planowany zrzut ściekundefinedw jest większy niż 5m3 na dobę.

Planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ściekundefinedw? Sprawdź ceny na ceneo.pl oraz leroymerlin.pl

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!