Przy podpisaniu notarialnego zakupu mieszkania musimy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych

Jednym z kosztów, związanych z zakupem mieszkania, jest podatek do czynności cywilno-prawnych. I jest to, niestety, dość spory koszt.


O czym przeczytasz?

PCC to spory koszt dla nabywcy mieszkaniaPrzy zakupie mieszkania trzeba zapłacić podatek. Chodzi o podatek od czynności cywilno-prawnych, które formalnie płacony jest od samej umowy. Taki podatek obowiązuje praktycznie w przypadku każdej transakcji, dokonanej w Polsce.

Jakie są stawki podatu od czynności cywilno-prawnych?

W przypadku transakcji na nieruchomości stawka podatku wynosi 2 proc. wartości mieszkania czy domu, które podlegają sprzedaży. Jak łatwo wyliczyć, w przypadku mieszkania o wartości 400 tys. zł podatek wyniesie aż 8 tys. zł.

Ważne jest, aby pamiętać, że w przypadku transakcji sprzedaży nieruchomości, która musi być poświadczona notarialnie, poborcą podatku jest notariusz. To na konto notariusza trzeba wpłacić wymaganą kwotę ewentualnie przynieść ją w gotówce. Tym samym poza opłatami na rzecz notariusza, jak choćby taksa notarialna, trzeba jeszcze dysponować sporą sumę na opłacenie PCC (bo tak w skrócie nazywa się podatek do czynności cywilno-prawnych).

Czy można liczyć na ulgę w PCC?

Niestety, nie ma zbyt wielu zwolnień od PCC. Jednym z liczących się jest sytuacja, w której cała transakcja tak naprawdę prowadzi do zamiany mieszkań pomiędzy osobami z bliskiej rodziny. Jeśli jednak w grę wchodzi zakup, trzeba odłożyć dodatkowe 2 proc. wartości nieruchomości, bo PCC płacony jest przez nabywcę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować