Program priorytetowy „Mój Prąd” 3.0. Jak wygląda od strony formalnej?

1 lipca rozpoczęła się trzecia edycja programu „Mój Prąd”, który zapewnia wsparcie finansowe w budowie własnych instalacji fotowoltaicznych i zwiększenie produkcji energii ze słońca. Czym jest program i kto może starać się o dofinansowanie?


O czym przeczytasz?

Czym jest program priorytetowy undefinedMundefinedj Prądundefined?

undefinedMundefinedj Prądundefined to wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program mający na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Założeniem programu jest przyczynienie się do realizacji krajowego celu dotyczącego udziału odnawialnych źrundefineddeł energii (OZE) w konsumpcji energii ogundefinedłem oraz zapewnienie poszanowania środowiska i ochrony krajobrazu.

Trzecia edycja programu undefinedMundefinedj Prądundefined będzie realizowany w latach 2021 undefined 2023, przy czym:

  • zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umundefinedw) podejmowane będą do dnia 31 grudnia 2023r.;
  • środki wydatkowane będą do dnia 31 grudnia 2023 r.

Budżet na realizację celundefinedw trzeciej edycji programu undefinedMundefinedj Prądundefined wynosi do 534 000 tyś. zł.

Tutaj pisaliśmy już o programie "Mundefinedj Prąd 3.0" w przededniu jego uruchomienia.

Trzecia edycja programu priorytetowego undefinedMundefinedj Prądundefined undefined jakie korzyści się z nim wiążą?

Trzecia edycja wprowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu priorytetowego undefinedMundefinedj Prądundefined ma zapewnić osobom fizycznym dofinansowanie do fotowoltaiki dla budynkundefinedw mieszkalnych już istniejących, ktundefinedre może być wykorzystane na zakup i montaż mikroinstalacji o mocy od 2 kW do 10 kW.

Dofinansowanie w ramach programu Mundefinedj Prąd 3.0 można złożyć w ramach instalacji zakupionych od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 22 grudnia 2021 r.

Ważne! Nie podlegają dofinansowaniu projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie z programu priorytetowego undefinedMundefinedj Prądundefined 3.0 mogą złożyć osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, ktundefinedre mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Osoba fizyczna starająca się o dotację z programu priorytetowego undefinedMundefinedj Prądundefined 3.0 określana jest mianem undefinedBeneficjentaundefined lub undefinedGrantobiorcą końcowymundefined.

Wysokość dofinansowania

W ramach programu priorytetowego undefinedMundefinedj Prądundefined 3.0 wysokość dofinansowania w formie dotacji do 50% kosztundefinedw kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia wynosi nie więcej niż 3.000,00 zł na jedno przedsięwzięcie.

Warunki dofinansowania

W pierwszej kolejności należy wskazać, że dotacją z programu undefinedMundefinedj Prądundefined 3.0 objęte są instalacje niezakończone przed dniem 1 lutego 2020 r.

Dofinansowania udziela się na projekty zakończone przed dniem złożenia wniosku. Mianem projektu zakończonego określa się stan w ktundefinedrym dokonano ostatecznej zapłaty za wszystkie elementy (pozycje) wymienione na fakturach (lub rundefinedwnorzędnych dokumentach księgowych) przedstawionych do wniosku o dofinansowanie oraz wszystkie urządzenia zostały trwale podłączone i uruchomione.

Projekty powinny kumulować efekty środowiskowe (bilans energetyczny, bilans CO2, rundefinedżnorodność biologiczną, krajobraz oraz emisję zanieczyszczeń powietrza/emisję PM).

Osoba fizyczna starająca się o dofinansowanie z programu undefinedMundefinedj Prądundefined 3.0 zobowiązana jest do eksploatacji instalacji (we wskazanej we wniosku lokalizacji) przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania.

Ograniczenia i wymogi techniczne

Nie dopuszcza się montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej na budynkach mieszkalnych, ktundefinedrych dachy pokryte są materiałami lub wyrobami zawierającymi azbest. Właściciele takich budynkundefinedw mogą wziąć udział w projekcie pod warunkiem złożenia oświadczenia, że przed wykonaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej, na własny koszt i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wymienią pokrycie dachowe na nowe.

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna powinna być dobrana w taki sposundefinedb, aby całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci energetycznej przez instalację objętą grantem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez wnioskodawcę w tym samym okresie rozliczeniowym.

Inwestycje muszą być realizowane zgodnie z programami ochrony powietrza, z poszanowaniem wymogundefinedw dyrektywy 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy oraz celem dotyczącym zmniejszenia emisji.

Wniosek o dofinansowanie i jego dalsze losy

Nabundefinedr wnioskundefinedw o dofinansowanie z programu priorytetowego undefinedMundefinedj Prądundefined 3.0 trwa od dnia 1 lipca 2021 r. do dnia 22 grudnia 2021 r., z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania alokacji środkundefinedw.

Wniosek należy złożyć w wersji elektronicznej poprzez GWD na formularzu (lub formularzach, jeżeli zakres Programu zostanie rozszerzony o dodatkowe elementy) właściwym dla danego naboru w ramach Programu i właściwym dla wniosku o dofinansowanie w formie dotacji.

Formularz (lub formularze) wniosku o dotację wraz z instrukcją wypełniania dostępny jest w GWD, po utworzeniu konta dla Wnioskodawcy, zalogowaniu na dedykowanej stronie internetowej (http://gwd.nfosigw.gov.pl) i wybraniu odpowiedniego Programu.

Wniosek elektroniczny wypełniony w GWD należy podpisać przy użyciu podpisu elektronicznego (profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny).

Po wypełnieniu wniosku, podpisaniu podpisem elektronicznym wniosek należy wysłać do NFOŚiGW z wykorzystaniem GWD, ktundefinedre przesyła dalej wniosek na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Ważne! O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez Wnioskodawcę, poprzez GWD, na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na ePUAP. Wniosek złożony poza terminem wskazanym w ogłoszeniu o naborze podlega odrzuceniu. Odrzucenie wniosku na etapie oceny według kryteriundefinedw dostępu oraz na etapie kryteriundefinedw jakościowych nie stanowi przeszkody do ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach tego samego naboru na podstawie nowo składanego wniosku.

Etapy rozpatrywania wniosku o dofinansowanie

W ramach programu priorytetowego undefinedMundefinedj Prądundefined 3.0 można rozrundefinedżnić następujące etapy postępowania:

  1. rejestracja wniosku o dofinansowanie w systemach informatycznych NFOŚIGW;
  2. ocena wniosku według kryteriundefinedw określonych przez organ;
  3. w przypadku wniosku niezgodnego z Programem undefined odrzucenie wniosku;
  4. jeżeli to konieczne - wezwanie Wnioskodawcy do uzupełnienia brakujących informacji i/lub dokumentundefinedw wymaganych na etapie oceny według kryteriundefinedw dostępu;
  5. ponowna ocena wniosku według kryteriundefinedw dostępu (po uzupełnieniu wymaganych informacji/ dokumentundefinedw);
  6. ocena wniosku według kryteriundefinedw jakościowych;
  7. jeżeli to konieczne - wezwanie Wnioskodawcy do uzupełnienia brakujących informacji i/lub dokumentundefinedw wymaganych na etapie oceny według kryteriundefinedw jakościowych;
  8. ponowna ocena wniosku według kryteriundefinedw jakościowych (po uzupełnieniu wymaganych informacji/ dokumentundefinedw);
  9. kontrola prawidłowości wykonania oceny wnioskundefinedw według kryteriundefinedw dostępu i jakościowych;
  10. poinformowanie Wnioskodawcy o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku;
  11. podjęcie przez Zarząd NFOŚiGW uchwały o dofinansowaniu przedsięwzięcia;
  12. zawiadomienie Wnioskodawcy o przyznaniu dotacji z jednoczesnym poinformowaniem Wnioskodawcy, że zgodnie z oświadczeniem woli zawartym w złożonym wniosku o udzielenie dofinansowania, Wnioskodawca wyraził zgodę na poświadczenie przez NFOŚiGW zawarcia umowy drogą mailową;
  13. wypłata dofinansowania;
  14. zawiadomienie Wnioskodawcy o wypłacie dofinansowania na rachunek bankowy wskazany we wniosku.

Warunkiem wypłaty środkundefinedw jest pozytywne rozpatrzenie (pozytywna ocena) wniosku o dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dofinansowanie jest udzielane jednokrotnie w ramach danej umowy kompleksowej na zakup i dystrybucję energii elektrycznej.

Ważne! Dofinansowanie nie może być udzielone na instalacje sfinansowane lub realizowane z innych środkundefinedw publicznych, w tym programu undefinedCzyste powietrzeundefined. Jeżeli wnioskodawca zamierza ubiegać się o wsparcie w ramach programu undefinedCzyste Powietrzeundefined instalacja fotowoltaiczna, zgłoszona do programu undefinedMundefinedj Prądundefined musi zostać wyłączona z zakresu programu undefinedCzyste Powietrzeundefined.

Obowiązki osoby fizycznej po uzyskaniu dofinansowania

Uzyskanie przez Beneficjenta (Grantobiorcę końcowego) dofinansowania z programu priorytetowego undefinedMundefinedj Prądundefined 3.0 wiąże się z koniecznością realizacji określonych obowiązkundefinedw.

Zgodnie z ustalonymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zasadami programu, Beneficjent zobowiązany jest do eksploatacji instalacji oraz innych dofinansowanych urządzeń we wskazanej we wniosku lokalizacji przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania (daty przelewu na rachunek bankowy Beneficjenta).

Ponadto obowiązkiem Beneficjenta jest także prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych skierowanych do opinii publicznej zarundefinedwno w trakcie realizacji projektu, jak i po jego zakończeniu oraz w okresie trwałości projektu.

Beneficjent po uzyskaniu dofinansowania, obowiązany jest rundefinedwnież do niezwłocznego umieszczenia w widocznym miejscu informacji w formie trwałej tablicy (nie mniejszej niż format A4) wraz z odpowiednimi logotypami, wykonanej we własnym zakresie, o treści: undefinedInwestycja proekologiczna wsparta w Programie Mundefinedj Prądundefined.

W okresie trwałości Beneficjent nie może m.in. zmienić przeznaczenia budynku z mieszkalnego na inny, zdemontować instalacji lub innych urządzeń zakupionych i zainstalowanych w ramach przedmiotowego przedsięwzięcia, zmienić miejsca lokalizacji przedsięwzięcia, ani odsprzedać lub zastawić urządzeń.

Niezrealizowanie przez Beneficjenta ww. obowiązkundefinedw wiązać się będzie z koniecznością wypowiedzenia umowy o dofinansowanie i zwrotem otrzymanych środkundefinedw wraz z odsetkami liczonymi jak od zaległości podatkowych.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!