Najemca i wynajmujący - kto kim jest? Prawa i obowiązki

Znajomość praw i obowiązków zarówno wynajmującego, jak i najemcy, jest niezwykle ważna w procesie wynajmu mieszkania. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie i swobodnie negocjować warunki. Kim w świetle prawa jest najemca, a kim wynajmujący?


O czym przeczytasz?

Mieszkanie na wynajem

JAGODA: Otrzymałam w spadku kawalerkę w Warszawie. Chcę ją wynająć, jednak jestem młodą osobą i przyznam, że zupełnie nie wiem od czego zacząć. Kim w świetle prawa jest najemca, a kim wynajmujący? Jakie są ich prawa, a jakie obowiązki? 

ANNA: Oto podstawowe kwestie, które pomogą ci zrozumieć kwestie prawne dotyczące wynajmu:

Wynajmujący, a najemca

Wynajmujący – kto to? 

Wynajmujący to właściciel lokalu (mieszkania, domu), który udostępnia najmującemu za określoną korzyść materialną. 

Najemca – kto to? 

Najemca to osoba, która jest użytkownikiem danego lokalu (mieszknia, domu) i najmuje go za korzyść materialną, którą odprowadza na rzecz wynajmującego. 

 

Zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą być osobami prawnymi. A odprowadzanie korzyści materialnej powinno odbywać się na podstawie wcześniej zawartej, specjalnie przygotowanej umowie najmu. 

Obowiązki i prawa najemcy oraz wynajmującego

Obowiązki i prawa wynajmującego 

Według ustawy o ochronie praw lokatorów na wynajmującym spoczywa obowiązek zapewnienia sprawnego działania istniejącej instalacji i urządzeń związanych z mieszkaniem (instalacji gazowych, kanalizacyjnych, wodnych itp). Jako osoba wynajmująca lokal jesteś zobowiązana do wydania mieszkania w takim stanie, na jaki umówiłaś się z najemcą. 

Masz pełne prawo uzależniać zawarcie umowy z lokatorem od opłacenia przez niego kaucji, która zabezpieczy pokrycie należności za najem lokalu. Kaucja nie może przekroczyć wartości dwunastu czynszów za dane mieszkanie. 

Jeśli chodzi o podwyższenie opłat – możesz to zrobić, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na koniec miesiąca, z zachowaniem terminów wypowiedzenia na które się umówiłaś z lokatorem. 

Obowiązki i prawa najemcy 

Najemca zobowiązuje się przede wszystkim płacić ci za czynsz w terminie uzgodnionym w umowie. Obowiązkiem lokatora jest także utrzymywanie mieszkania w odpowiednim stanie technicznym i przestrzeganie porządku domowego. 

Jeśli konieczna jest naprawa, która leży po twojej stronie, najemca niezwłocznie musi cię o tym poinformować. Lokator odpowiada za wszelkie zniszczenia, które nie są efektem normalnego użytkowania mieszkania np. kiedy wyleje kawę na kanapę czy połamie krzesło. Lokator nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy, z których użytkował prawidłowo np. ślady zużycia podłogi czy blatu kuchennego. 

Jeśli będziesz zwlekać z wykonaniem napraw, które będą należały do twoich obowiązków, a bez których dana rzecz nie jest przydatna do użytku, najemca może wyznaczyć ci odpowiedni termin do wykonania napraw. Jeśli wyznaczony czas minie, a naprawy nadal nie dojdą do skutku, lokator może niezbędne rzeczy naprawić sam na twój koszt. 

Więcej o umowach najmu wraz z doskonałymi wzorami znajdziesz tutaj.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement