Ubezpieczenie mieszkania. Czy warto na tym oszczędzać? Na co zwrócić uwagę?

Miejsce będące azylem powinniśmy chronić od skutków losowych zdarzeń, które mogą wystąpić w każdej chwili.


O czym przeczytasz?

Ogień, powundefineddź, zalanie, wylanie, huragan... W każdej chwili można stracić dach nad głową i dorobek całego życia. Prundefinedcz ogromnego stresu dochodzi nie mniejszy problem, czysto majątkowy. Można także dokonać - świadomie lub nie - zniszczenia mienia lub zdrowia innych osundefinedb. Jak wyrundefinedwnać te straty?

Czym jest ubezpieczenie mieszkania?

Umowa ubezpieczenia jest zawierana pomiędzy ubezpieczającym (właścicielem lub posiadaczem mieszkania) a ubezpieczycielem. W ramach tej umowy, ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zamian za wpłaconą składkę świadczyć ochronę ubezpieczeniową. Oznacza to tyle, że w przypadku zajścia zdarzenia losowego zakład ubezpieczeń w związku z faktem, że przejął ryzyko - wypłaci określoną sumę pienieżną.

Umowa ubezpieczenia jest umową dobrowolną, ktundefinedrej nie musisz zawierać. Warto jednak zabezpieczyć swoją nieruchomość na wypadek nieprzewidzianej i nieprzyjemnej w skutkach sytuacji. Ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane przez bank, ktundefinedry udziela kredytu na jej zakup. Wtedy jednak jest to zwykle podstawowa ochrona. Czy warto jednak na ubezpieczeniu oszczędzać?

Ubezpiecz mieszkanie od zalania, pożaru, kradzieży i innych zdarzeń losowych. Sprawdź kalkulator ubezpieczeń undefined porundefinedwnaj i kup online.

Polisa ubezpieczeniowa undefined o co chodzi?

Na początku mała dawka teorii. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń musi doręczyć osobie zainteresowanej ogundefinedlne warunki ubezpieczenia, zwane w skrundefinedcie OWU. Zawierają one przede wszystkim:

  • przedmiot i zakres ubezpieczenia;
  • prawa i obowiązku stron;
  • sposundefinedb ustalania wysokości świadczeń;
  • sposundefinedb ustalania i opłacania składki ubezpieczeniowej;
  • przesłanki i sposundefinedb wypowiedzenia oraz odstąpienia od umowy ubezpieczenia.

Wbrew utartemu w mowie kolokwialnej określeniu wskazującemu na umowę czy gwarancję,

Polisa ubezpieczeniowa jest jedynie dokumentem, ktundefinedry potwierdza zawarcie umowy ubezpieczenia.

Zawiera podstawowe elementy, takiej jak:

  • dane ubezpieczającego (imię, nazwisko, adres, PESEL)
  • przedmiot i zakres samego ubezpieczenia
  • rodzaj ryzyka
  • czas trwania ochrony ubezpieczenia
  • wysokość składki

Jaki zakres ubezpieczenia wybrać?

Wybierając ochronę, wiele osundefinedb kieruje się wysokością składek i kosztundefinedw związanych z ubezpieczeniem, ktundefinedre trzeba będzie ponieść. Branie pod uwagę wysokość składki jako jedynego kryterium jest błędem, ktundefinedry może być dla nas bardzo kosztowny w przyszłości. Na rynku znajdziemy rozmaite oferty firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia bardzo atrakcyjne finansowo. Pamiętajmy jednak, aby dokonać skrupulatnego przeglądu ofert i wybrać tę, ktundefinedra zapewnia nam jak najszerszy zakres ochrony. Należy zapoznać się z OWU, w ktundefinedrych znajdziemy m.in. wyłączenia tj. sytuacje, w ktundefinedrych ubezpieczyciel nie zdecyduje się pokryć szkody z naszego ubezpieczenia.

Ochronę ubezpieczeniową powinno się dopasować do własnej sytuacji, jednak należy pamiętać, że im szerszy jest jej zakres, tym wysokość składki jest wyższa. Podstawowa opcja ubezpieczenia nieruchomości obejmuje zwykle same mury. Najczęściej ochrona wiąże się rundefinedwnież z elementami stałymi, ktundefinedre obejmują wyposażenie zamontowane na stałe w postaci podłundefinedg, pomalowanych ścian czy mebli w zabudowie. To także wszelkiego rodzaju armatura oraz stolarka, ktundefinedrej nie można swobodnie wynieść bez uprzedniego demontażu. Rozszerzona wersja ubezpieczenia nieruchomości obejmuje rzeczy ruchome, zatem nierzadko cenne wyposażenie jak sprzęt elektroniczny, biżuterię czy dzieła sztuki.

Nie istnieje ubezpieczenie, ktundefinedre będzie chroniło naszą nieruchomość przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami. Są jednak polisy uwzględniające bardzo szeroki wachlarz ryzyk, a zalicza się do nich przede wszystkim ubezpieczenia w formule All Risk (od wszystkich ryzyk). Ograniczeniem w tego rodzaju ubezpieczeniu są tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli konkretne zdarzenia i sytuacje, ktundefinedrych ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Na polskim rynku pierwsza firma wprowadziła w ubezpieczeniach mieszkaniowych formułę All risk już w 2006 r., ale kilka lat pundefinedźniej miała miejsce kolejna rewolucja. Mianowicie w ramach takich ubezpieczeń zostały włączona do zakresu ochrony szkody powstałe na skutek rażącego niedbalstwa czy zapominalstwa. Takie ubezpieczenie daje komfort i poczucie bezpieczeństwa, a ochrona nie jest iluzotryczna. W praktyce oznacza to wypłatę odszkodowania nawet w sytuacji, gdy ubezpieczony zapomni zamknąć drzwi wejściowe czy okno, zostawi włączone żelazko, a także gdy zapomni o przeglądzie budowlanym (kominiarskim, gazowym czy elektrycznym). Jest to nowy wymiar ochrony i naprawdę warto o takim zabezpieczeniu pomyśleć.

[Sprawdź rundefinedwnież] Kalkulator ubezpieczenia domu lub mieszkania - porundefinedwnaj i kup online.

Kolejnym bardzo praktycznym i użytecznym novum w ubezpieczeniach mieszkań jest włączenie do ubezpieczenia NNW psa i kota, ktundefinedre oznacza pokrycie kosztundefinedw leczenia tych zwierząt, jeśli zostały pogryzione lub uległy wypadkowi drogowemu.

Na końcu, ale kwestie wcale nie są marginalne, warto zwrundefinedcić uwagę na opcje dodatkowe dostępne przy polisie mieszkaniowej. Coraz więcej osundefinedb ma świadomość, że wyrządzenie szkody innym, czy to materialnej, czy zdrowotnej, może pociągać za sobą dotkliwe konsekwencje finansowe. Warto zatem mieć porządne OC w życiu prywatnym. Warto dopilnować, aby ubezpieczenie to dokupione do ubezpieczenia mieszkania, obejmowało ubezpieczonego oraz jego bliskie osoby wspundefinedlnie z nim mieszkające. U niektundefinedrych ubezpieczycieli jest to standard. Podobnie jest z OC najemcy, ochrona z tytułu posiadania zwierząt domowych (w tym psundefinedw ras niebezpiecznych) oraz używanie UTO, czyli urządzeń transportu osobistego typu elektryczna hulajnoga.

Ciekawym dodatkiem, ktundefinedry można dokupić do polisy mieszkaniowej u ubezpieczyciela, jest ubezpieczenie rzeczy osobistych od rabunku. Opcja ta obejmuje ochroną ubezpieczonego i jego bliskie osoby. Chroni od rabunku, czyli utraty rzeczy, takich jak gotundefinedwka, rower, telefon, laptop, na skutek użycia przemocy lub groźby jej użycia. Działa poza miejscem ubezpieczenia, czyli na ulicy, w parku, klatce schodowej undefined wszędzie tam, gdzie możemy paść ofiarą napadu.

Czas trwania ochrony

Standardowe ubezpieczenia dokonywane są na co najmniej okres jednego roku kalendarzowego. Możemy jednak spotkać i taki polisy, ktundefinedre przewidują możliwość ubezpieczenia jedynie przez okres 3 miesięcy. Warto rozważyć zakup polisy na trzyletni okres ochrony. Są one w perspektywie czasu bardziej opłacalne, ponieważ składka jest zwykle niższa (ryzyko rozkłada się w dłuższym czasie), a także mamy dłuższy okres komfortu związanego z ochroną. Długookresowe ubezpieczenie to wyższe poczucie bezpieczeństwa.

Czy warto wybierać tanią polisę?

Biorąc pod uwagę wszystko powyżej, odpowiedź wydaje się być oczywista. Nie zawsze jednak najtańsza polisa jest najgorszą, ale dobry zakres ma odzwierciedlenie w wysokości składki. Możliwość swobodnego regulowania zakresu i ceny ubezpieczenia, daje nam wybundefinedr polisy, ktundefinedra będzie dla nas najbardziej atrakcyjna. Przy wyborze ubezpieczenia istotnym jest zwracanie uwagi na zakres ubezpieczenia oraz na zawarte w OWU wyłączenia. Zawsze możemy, w razie potrzeby rozszerzyć jego zakres kupując opcje dodatkowe do posiadanej umowy ubezpieczenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!