Podatek od nieruchomości. Czy zawsze trzeba go płacić? Jakie są kary za brak opłat?

Podatki to przymusowe świadczenie pieniężne na rzecz państwa. Daniny publicznoprawne stanowią główne źródło dochodów i umożliwiają finansowanie działalności państwa. Jednym z bardziej powszechnych podatków jest ten od nieruchomości.


O czym przeczytasz?

Ogundefinedlnie o podatku

Ponieważ podatek to danina publicznoprawna, każdy podejmując czynności cywilnoprawne, obowiązany jest uiszczać należną państwu część. Podatki rundefinedżnią się od siebie zarundefinedwno podmiotem opodatkowania tzn. kto jest opodatkowany, przedmiotem tzn. co podlega opodatkowaniu jak rundefinedwnież sposobem poboru podatku tzn. trybem i warunkami płatności.

Obecnie w Polsce wyrundefinedżniamy, kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt rodzajundefinedw podatkundefinedw, z ktundefinedrych większość ma charakter bezpośredni.

Najczęściej spotykanymi podatkami jest: podatek dochodowy od osundefinedb fizycznych undefined PIT, podatek dochodowy od osundefinedb prawnych undefined CIT, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od towarundefinedw i usług- VAT, podatek rolny, podatek leśny, podatek od spadkundefinedw i darowizn czy podatek od nieruchomości.

Kwestie podatkowe zostały uregulowane w obszernej ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Podatek od nieruchomości, czyli co?

Skoro większość czynności w obecnym świecie podlega opodatkowaniu, nic dziwnego, że rundefinedwnież właściciele nieruchomości, obciążeni są tą daniną.

Kwestie opłata z tytułu nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z brzmieniem ktundefinedrej opodatkowaniu opłatom od nieruchomości podlegają zarundefinedwno: grunty, jak i budynki, ich części oraz budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wyłączenia

Zgodnie z art. 2 ust. 2 i 3 wspomnianej powyżej ustawy, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, a także:

  • (pod warunkiem wzajemności) nieruchomości będące własnością państw obcych lub organizacji międzynarodowych albo przekazane im w użytkowanie wieczyste, przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędundefinedw konsularnych i innych misji korzystających z przywilejundefinedw i immunitetundefinedw na mocy ustaw, umundefinedw lub zwyczajundefinedw międzynarodowych;
  • grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, z wyjątkiem gruntundefinedw pod wodami jezior lub zbiornikundefinedw sztucznych; grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi;
  • nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organundefinedw jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędundefinedw gmin, starostw powiatowych, urzędundefinedw związkundefinedw metropolitalnych i urzędundefinedw marszałkowskich;
  • grunty zajęte pod pasy drogowe drundefinedg publicznych.

Kto podlega opodatkowaniu?

Jak możemy przeczytać zarundefinedwno na oficjalnej stronie rządowej, jak i wprost w ustawie, obowiązani do uiszczenia podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne, będące właścicielami nieruchomości lub obiektundefinedw budowlanych; posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektundefinedw budowlanych; użytkownikami wieczystymi gruntundefinedw; posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektundefinedw budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie: wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości lub jest bez tytułu prawnego.

Analizując przepis, można zatem dojść do wniosku, że nie tylko właściciele nieruchomości są obowiązani uiszczać podatek, albowiem dotyczy to rundefinedwnież m.in. użytkownikundefinedw wieczystych.

Kilku właścicieli a podatek

Sprawa jest dość oczywista i nie wymaga głębszej analizy, jeśli mamy do czynienia z jednym undefinedwłaścicielemundefined. Wundefinedwczas on wie, że musi zapłacić i nie ma problemu. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że grunt posiada kilku właścicieli. Co wundefinedwczas? Czy tylko jedna osoba ma płacić? Czy może kilka? Jak podzielić kwotę podatku?

Odpowiedź rundefinedwnież znajdziemy w przepisach, ktundefinedre wskazują nam, że jeśli nieruchomość albo obiekt budowlany stanowi wspundefinedłwłasność czy znajduje się w posiadaniu dwundefinedch lub więcej podmiotundefinedw, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich.

Ważne! Wyjątek stanowi wspundefinedłwłasność w częściach ułamkowych lokalu użytkowego tzn. garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym wraz z gruntem stanowiących odrębny przedmiot własności, albowiem wundefinedwczas obowiązek podzielony jest na wspundefinedłwłaścicieli w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Artkuł 6 wskazuje, że obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w ktundefinedrym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. No dobrze, ale co to w zasadzie oznacza?

Pod pojęciem "zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego" rozumieć należy w szczegundefinedlności: zakup nieruchomości, ustanowienie prawa użytkowania wieczystego, zawarcie umowy najmu lub dzierżawy w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Jeśli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczegundefinedlności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w ktundefinedrym nastąpiło to zdarzenie.

Jeśli chodzi o wygaśnięcie obowiązku podatkowego to wygasa on z upływem miesiąca, w ktundefinedrym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w ktundefinedrych istniał obowiązek.

Ile wynosi podatek od nieruchomości?

Odpowiedź na to pytanie brzmi - zależy od powierzchni gruntundefinedw i budynkundefinedw oraz stawki podatku obowiązującej w danej gminie.

Oznacza to, nie mniej nie więcej, tylko tyle, że to rada gminy w drodze uchwały określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie stawek określonych w ustawie.

Natomiast, gundefinedrne granice stawek kwotowych są ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Finansundefinedw w sprawie gundefinedrnych granic stawek kwotowych podatkundefinedw i opłat lokalnych ogłaszanym corocznie w Monitorze Polskim.

Co jeśli, nie zapłacę podatku?

Podatek od nieruchomości, jest obowiązkiem publicznoprawnym jak wiele innych. Standardowo podatek ten należy zapłacić w połowie marca, prywatni właściciele nieruchomości, ktundefinedrzy mają do zapłaty nie więcej niż 100,00 zł, muszą w połowie marca uregulować wszystkie swoje roczne zobowiązania podatkowe, natomiast przedsiębiorstwa mogą opłacać podatek od nieruchomości miesięcznie.

W przypadku uchybienia terminowi, konsekwencję opisane są w ustawie ordynacja podatkowa, ktundefinedra wskazuje, że za zaległości podatkowe powinny być naliczane odsetki za zwłokę. Stawka takich odsetek za zwłokę wynosi dwukrotność stopy lombardowej NBP powiększoną o 2,00 punkty procentowe, ale nie mniej niż 8,00% rocznie.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!