Pies szczeka w bloku? Sąd może orzec, że właściciel popełnił wykroczenie

Czy właściciel może odpowiadać przed sądem za szczekającego psa, który uprzykrza życie sąsiadom? Okazuje się, że tak. W polskim sądownictwie wydano orzeczenie niekorzystne dla właścicielki psa rasy posokowiec bawarski.


O czym przeczytasz?

Pies uciążliwy dla otoczenia

Sąsiedzi skarżyli się na czworonoga, ktundefinedry miał szczekać w jednym z mieszkań przez kilka miesięcy. Trwało to wiele godzin, także w porze nocnej. Jego zachowanie było uciążliwe dla otoczenia. Potraktowano je więc jako zakłundefinedcenie spokoju domowego mieszkańcundefinedw budynku (art. 51 par. 1 kw):

undefinedKto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłundefinedca spokundefinedj, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.undefined

Właściciel nie dołożył starań, by zwierzę nie szczekało

Uzasadniając wyrok, sąd stwierdził, że właścicielka: undefinednie zachowała zwykłych środkundefinedw ostrożności i nie dołożyła starań, by zwierzę to nie szczekało i nie było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia, czym zakłundefinedciła spokundefinedj domowy mieszkańcom blokuundefined.

Warto dodać, że zwierzę należało do rasy psundefinedw myśliwskich. To uparte psy gończe, ktundefinedre oczekują od opiekuna cierpliwości, konsekwencji, dyscypliny i dużej aktywności.

Pies w bloku? Tak, aleundefined

Poświęćmy mu czas. Zadbajmy o to, by nie nudził się pod naszą nieobecność. Psy często stają się naszymi najwierniejszymi przyjaciundefinedłmi, ale też szczekają, ujadają, drapiąundefined Niekiedy potrafi to być naprawdę uciążliwe dla sąsiadundefinedw. Uporczywe szczekanie bywa konsekwencją błędundefinedw wychowawczych. Często jednak jest po prostu skutkiem problemundefinedw behawioralnych, z ktundefinedrymi nie tak łatwo sobie poradzić.

Lęk separacyjny undefined nie można go bagatelizować

Gdy wychodzimy na cały dzień do pracy, pies może odczuwać lęk separacyjny. To poważny problem, z ktundefinedrym borykają się właściciele czworonogundefinedw. Czasem opiekun psa nie potrafi zdiagnozować tego zaburzenia. Niestyty bez właściwego szkolenia zwierzę stresuje się coraz bardziej. Dlatego warto monitorować zachowanie psa pod naszą nieobecność. A informacje od sąsiadundefinedw o hałasach potraktować jako cenną wskazundefinedwkę.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement