Inwazja paczkomatów. To obiekty, które na terenie wsólnot mieszkaniowych są pożądane i niechciane. Jaki jest ich status?

Czy można nie zgodzić się na paczkomat przy budynku w obawie przed hałasem, kolejkami ludzi, czy nagromadzeniem śmieci? Kto ma prawo decydować o jego montażu niedaleko mieszkań?


O czym przeczytasz?

Czym jest paczkomat wedlug przepisundefinedw?

Na początek trochę undefined dość świeżej, acz istotnej undefined historii. W wyroku z dnia 17 stycznia 2019 r. Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt: II SA/Łd 761/18) orzekł, że paczkomat jest budowlą w rozumieniu przepisundefinedw prawa budowlanego, a w konsekwencji podlega regulacji przepisundefinedw Prawa budowlanego, w tym uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, chyba że inwestor wykaże, że jest to obiekt posadowiony na okres nie dłuższy niż 180 dni. Wtedy wymaga jedynie zgłoszenia budowlanego. Budowla jest zaś obiektem budowlanym, co wynika z art. 3 pkt 1 ustawy undefined Prawo budowlane. Powyższe oznacza, że brak pozwolenia na budowę, czy zgłoszenia budowlanego może być przyczyną reakcji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB), z nakazem rozbiundefinedrki włącznie.

Powyższy wyrok wywołał burzę, a w konsekwencji Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorcundefinedw na etapie opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie undefined Prawo budowlanie oraz niektundefinedrych innych ustaw skierował do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opinię, w ktundefinedrej zwrundefinedcił się o doprecyzowanie przepisundefinedw w zakresie budowy rundefinedżnego rodzaju automatundefinedw.

W piśmie tym Rzecznik zaapelował o uregulowanie i doprecyzowanie kwestii budowy paczkomatundefinedw, bankomatundefinedw czy biletomatundefinedw, szczegundefinedlnie w kontekście wyżej wskazanego orzeczenia WSA w Łodzi. W celu uniknięcia wątpliwości co do klasyfikacji paczkomatundefinedw, Rzecznik wystąpił z propozycją, aby z obowiązku zgłoszenia budowy lub uzyskania pozwolenia na budowę zwolnić inwestorundefinedw planujących budowę nie tylko bankomatundefinedw, wpłatomatundefinedw czy automatundefinedw sprzedających, ale także wszelkich automatundefinedw służących do wykonywania innego rodzaju usług.

Opinia Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorcundefinedw spotkała się z aprobatą ze strony Ministerstwa, a w konsekwencji do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane wprowadzono przepis (art. 29 ust. 2 pkt. 28), ktundefinedry wskazuje, że

nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, budowa bankomatundefinedw, biletomatundefinedw, wpłatomatundefinedw, automatundefinedw sprzedających, automatundefinedw przechowujących przesyłki lub automatundefinedw służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie.

Powyższa regulacja weszła w życie z dniem 19 września 2020 r.

Więcej na temat obiektundefinedw, ktundefinedre można budować bez potrzeby uyzskania pozwolenia oraz zgłoszenia przeczytasz tutaj.

Części wspundefinedlne nieruchomości - co to takiego?

Zgodnie z definicją undefinednieruchomości wspundefinedlnejundefined zawartej w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, nieruchomość wspundefinedlną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, ktundefinedre nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Z uwagi na powyższe, do części wspundefinedlnych nieruchomości można zaliczyć:

  • grunt pod nieruchomością,
  • fundamenty,
  • elewację budynku,
  • ściany nośne,
  • dach,
  • klatkę schodową,
  • korytarz,
  • drzwi na klatce schodowej,
  • piwnicę,
  • strych,
  • windę,
  • bramę,
  • balkon,
  • taras,
  • patio,
  • instalacje centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, elektryczne, gazowe,
  • przewody kominowe i wentylacyjne,
  • pralnię, suszarnię, wundefinedzkownię.

Sąd Okręgowy w Świdnicy w postanowieniu z dnia 12 grudnia 2019 r. (sygn. akt: II Ca 911/19) stwierdził, że pojęcie nieruchomości wspundefinedlnej nie obejmuje wyłącznie gruntu, na ktundefinedrym posadowiony jest budynek. Zawarte w art. 32a tej ustawy stwierdzenie, że grunt stanowiący nieruchomość wspundefinedlną powinien spełniać wymagania działki budowlanej oraz umożliwiać prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynkundefinedw wskazuje jednoznacznie, że pojęcie nieruchomości wspundefinedlnej dotyczy rundefinedwnież odpowiedniego gruntu stanowiącego otoczenie budynku. W konsekwencji, częścią wspundefinedlną nieruchomość stanowić będą rundefinedwnież takie elementy jak alejki spacerowe, zieleń urządzona czy place zabaw.

Więcej na temat część wspundefinedlnych nieruchomości przeczytasz tutaj.

Paczkomat pod blokiem, a zarząd częściami nieruchomości wspundefinedlnej

W większości przypadkundefinedw zarząd nad częściami wspundefinedlnymi nieruchomości sprawowany jest przez wspundefinedlnotę mieszkaniową, ktundefinedrą zgodnie z definicją zawartą w treści art. 6 ustawy o własności lokali, stanowi ogundefinedł właścicieli, ktundefinedrych lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Ponadto zarząd nieruchomością wspundefinedlną może być także sprawowany przez powołanego do tego zarządcę.

Więcej o zarządzaniu wspundefinedlnotami, zarządcach czy administratorach przeczytasz tutaj.

O ile czynności zwykłego zarządu podejmowane są przez zarząd samodzielnie, tak decyzje w przedmiocie dokonywania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagają podjęcia uchwały właścicieli lokali. Zgodnie z treścią art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali, do czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu zalicza się m.in. zmianę przeznaczenia części nieruchomości wspundefinedlnej, udzielenie zgody na nadbudowę, bądź przebudowę nieruchomości wspundefinedlnej lub dokonanie podziału nieruchomości wspundefinedlnej.

Mając na uwadze powyższe, warto pamiętać, że w sytuacji postawienia paczkomatu na gruncie na ktundefinedrym posadowiony jest budynek, koniecznym jest uprzednie uzyskanie zgody wspundefinedlnoty mieszkaniowej (tj. ogundefinedł właścicieli).

Jeśli jednak po podjęciu uchwały przez wspundefinedlnotę mieszkaniową w zakresie wyrażenia zgody na postawienie paczkomatu okaże się, że w wyniku takiego działania powstają nadmiernie hałasy lub inne uciążliwości dla mieszkańcundefinedw nieruchomości (np. zagrożenie bezpieczeństwa z uwagi na nagromadzenie wokundefinedł bloku dużej liczby nieznanych osundefinedb, bądź nagromadzenie śmieci), można odwrundefinedcić tę decyzję w każdej chwili. Ogundefinedł mieszkańcundefinedw może - poprzez podjęcie stosownej uchwały - zadecydować o usunięciu paczkomatu.

Więcej o regulowaniu życia wspundefinedlnoty i prawach mieszkańcundefinedw związanych z takimi regulacjami przeczytasz tutaj.

Usunięcie paczkomatu ustawionego bezpośrednio przy granicy nieruchomości

Usunięcie paczkomatu, ktundefinedry został ustawiony bezpośrednio przy granicy nieruchomości wspundefinedlnoty mieszkaniowej należy do kompetencji organu nadzoru budowlanego.

Zgodnie z art. 84 ust. 1 pkt 1 ustawy z 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane, do zadań organundefinedw nadzoru budowlanego należy m.in. kontrola przestrzegania i stosowania przepisundefinedw prawa budowlanego. Zaś zgodnie z art. 84a ust. 1 ww. ustawy, kontrola przestrzegania i stosowania przepisundefinedw prawa budowlanego obejmuje m.in. kontrolę zgodności wykonywania robundefinedt budowlanych z przepisami prawa budowlanego, projektem budowlanym lub warunkami określonymi w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Organy nadzoru budowlanego mają więc prawo do kontroli wszystkich obiektundefinedw budowlanych i urządzeń, objętych zakresem przedmiotowym prawa budowlanego, niezależnie od faktu, czy zostały one usytuowanie na terenie publicznym, czy należącym do prywatnych właścicieli.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!