Opłata z segregację śmieci. WSA wypowiedział się na temat zmiany opłaty za błąd w segregacji.

Niewykonanie obowiązku odpowiedniej segregacji odpadów powoduje zwiększenie opłaty. Jest to swego rodzaju sankcja. Ustawodawcy nie chodziło jednak o jednostkowe przypadki. Jego intencją było karanie tych, którzy robią to uporczywie.


O czym przeczytasz?

Kilka słundefinedw o samej regulacji

Aktem regulującym kwestie gospodarowania odpadami jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jej art. 3 utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy.

Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania. Spore zmiany w materii odpadundefinedw nastąpiły 1 lipca 2013 r., kiedy to weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Do tego czasu o wyborze odbiorcundefinedw śmieci decydowali bowiem właściciele nieruchomości, spundefinedłdzielnie i wspundefinedlnoty mieszkaniowe oraz, w przypadku domundefinedw komunalnych, gminy. Powodowało to pełną swobodę i doprowadzało do licznych nadużyć.

Od lipca 2013 roku wybundefinedr firm odbierających odpady odbywa się na drodze przetargu organizowanego przez samorząd. Rada gminy określa, w drodze uchwały, gundefinedrne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usług.

Nowe stare przepisy

Utrzymanie porządku należy do zadań gminy. Dnia 11 sierpnia 2021 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach wprowadził kolejne możliwości do reorganizacji lokalnych systemundefinedw gospodarki odpadami.

Wiele obecnych zmian w przepisach przywrundefinedciło stan sprzed nowelizacji z 2019 r., a w przypadku ustawy o odpadach przywrundefinedciło przepisy starej ustawy z przed 2018 r. Mimo wprowadzonych zmian, część problemundefinedw dotyczących segregacji odpadundefinedw nie została jeszcze rozwiązana.

W tym miejscu przeczytasz o nielegalnym wywozie śmieci.

Co wprowadziła ustawa z dnia 11 sierpnia 2021r. ?

Nowelizacja z 11 sierpnia 2021 r. przywrundefinedciła radzie gminy możliwość limitowania ilości odpadundefinedw stanowiących części roślin pochodzących z pielęgnacji terenundefinedw zielonych, ogrodundefinedw, parkundefinedw i cmentarzy.

Ponadto, ustawa przywrundefinedciła 3-letni okresu magazynowania odpadundefinedw, ktundefinedry obowiązywał przed 2018 r. Powrundefinedt do dłuższego okresu magazynowanie było konsekwencją licznych protestundefinedw wielu branż.

Kolejną kwestią uregulowaną w ustawie była zmiana dotycząca wypisania się gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych. Do tej pory, właściciel nieruchomości mundefinedgł złożyć deklarację o przystąpieniu do systemu gospodarki odpadami komunalnymi, natomiast po zmianach właściciel znajduje się w nim automatycznie po podjęciu przez radę gminy stosownej uchwały.

Istnieje jednak możliwość wyłączenia się w 60-dniowym terminie ogłaszanym przez gminę przed zawarciem przez nią nowej umowy na odbieranie i zagospodarowanie odpadundefinedw z tych nieruchomości. Należy jednak mieć na uwadze, że ponieważ termin zbierania informacji zwrotnych może nie pokrywać się z terminem końca umowy zawartej przez gminę, to praktyczne wyłączenie z systemu gospodarki odpadami komunalnymi może trwać dużo dłużej niż 60 dni.

Częstotliwość odbierania

Ponadto, w art. 6r ust. 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 23 września 2021 r. ustawodawca dopuścił możliwość zmniejszenia częstotliwości odbierania zmieszanych odpadundefinedw komunalnych oraz bioodpadundefinedw na obszarach wiejskich powyżej dwundefinedch tygodni. Nie wprowadzono żadnej bariery przed wprowadzeniem np. częstotliwości raz na kwartał, a może i raz w roku.

Poza opisanymi powyżej, chyba najczęściej komentowaną zmianą wśrundefinedd samorządowcundefinedw, wynikającą z nowelizacji, jest dopuszczenie nielimitowanego, bezwarunkowego dopłacania do systemu odpadowego ze środkundefinedw innych niż opłaty wnoszone przez zobowiązanych ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W tym miejscu przeczytasz o opłatach o gospodarowaniu odpadami.

Kto jest za co odpowiedzialny?

Kwestia odpadundefinedw jest dość problematyczna, jednak ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wskazuje, że to gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadundefinedw komunalnych od właścicieli nieruchomości, na ktundefinedrych zamieszkują mieszkańcy.

Właściciele nieruchomości znajdujących się na terenie gminy, obowiązani są natomiast ponosić opłaty związane z odbieraniem odpadundefinedw. Ustawa wskazuje, że obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje w przypadku nieruchomości, na ktundefinedrej zamieszkują mieszkańcy za każdy miesiąc, w ktundefinedrym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec.

W przypadku nieruchomości, na ktundefinedrej nie zamieszkują mieszkańcy undefined za każdy miesiąc, w ktundefinedrym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne lub też w przypadku nieruchomości, na ktundefinedrej znajduje się domek letniskowy, i innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe undefined za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości.

Ponadto, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektundefinedrych innych ustaw od 1 stycznia 2021r. każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiundefinedrki odpadundefinedw.

Co jeśli właściciel nie dopełni obowiązku?

W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadundefinedw komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i powiadamia o tym wundefinedjta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściciela nieruchomości, ktundefinedry na podstawie powiadomienia, wszczyna postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wundefinedjt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, albo rok, w ktundefinedrych nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadundefinedw komunalnych, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej.

Czy jeśli się pomylę i przez przypadek nie posegreguje śmieci, organ od razu nałoży na mnie karę?

Czasami zdarza się, że regularnie segregujemy odpady, ale w wyniku pomyłki czy pewnego zaniedbania nie zrobimy tego dokładnie. Co wtedy? Czy organ ma prawo nałożyć na nas karę?

Sprawą zajął się Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny, albowiem w lutym 2020 r. prezydent miasta otrzymał informację, że w jednej z nieruchomości odebrano niesegregowane odpady. Do pisma dołączono zdjęcia. Wobec powyższego organ wydał decyzję, określając opłatę w podwyższonej wysokości za luty. Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało to rozstrzygnięcie w mocy.

Analiza WSA

Sąd, analizując sprawę i przepisy wziął przede wszystkim pod uwagę undefinedintencjęundefined ustawy.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji wskazano, że przepis nakładający sankcję za nieprzestrzeganie obowiązku selektywnego zbierania odpadundefinedw komunalnych dotyczy właścicieli nieruchomości, ktundefinedrzy nie chcą selektywnie zbierać odpadundefinedw i na przykład permanentnie w pojemnikach na odpady zmieszane umieszczają odpady, ktundefinedre powinny być gromadzone selektywnie w pojemnikach na papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło oraz odpady ulegające biodegradacji.

Jednorazowy błąd

Sankcja nie może być więc nałożona w sytuacjach sporadycznych, incydentalnych.

Co więcej, aby wyciągnąć konsekwencje konieczne jest wskazanie liczby przypadkundefinedw niesegregowania odpadundefinedw. W ocenie WSA nie można robić tego ogundefinedlnikowo, albowiem nie można wskazać takiej liczby bez znajomości z jaką częstotliwością wywożone są odpady. W przypadku niewielkich obiektundefinedw mieszkalnych, gdy odpady są wywożone raz w tygodniu, to nawet sporadyczne stwierdzenie niewłaściwej segregacji może skutkować zastosowanie stawki sankcyjnej.

Jeśli natomiast chodzi o wielomieszkaniowe bloki mieszkalne, to wywundefinedz następuje z dużą częstotliwością. Sąd wskazał, że w takim przypadku należy udokumentować więcej przypadkundefinedw, szczegundefinedlnie gdy dzieliły je kilkudniowe okresy. Oznacza to, że organ jest uprawniony do obciążenia podwyższona opłatą, jeżeli dochodzi do notorycznego naruszania obowiązku segregacji.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!