Ogrodzenie własnego ogródka lokatorskiego. Czy istnieją jakieś normy w tym zakresie?

Mieszkanie z takim ogródkiem to dzisiaj obiekt westchnień. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Czy można się całkowicie swobodnie odgradzać od innych?


O czym przeczytasz?

Status prawny ogrundefineddka lokatorskiego

Ogrundefineddki lokatorskie, czyli ogrundefineddki związane z konkretnymi lokalami mieszkalnymi są coraz bardziej popularne na rynku nieruchomości. Dyskusja dotycząca statusu prawnego ogrundefineddka trwa, ale zgodnie z dominującym poglądem, przydomowy ogrundefineddek jest częścią wspundefinedlną nieruchomości.

W tym miejscu dowiesz się więcej na temat ogromnej popularności na rynku nieruchomości jaką cieszą się mieszkania z ogrundefineddkami.

Zgodnie z definicją undefinednieruchomości wspundefinedlnejundefined zawartej w art. 3 ust. 2 tej ustawy o własności lokali.

Nieruchomość wspundefinedlną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, ktundefinedre nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

W konsekwencji powyższego - czysto teoretycznie - każdy właściciel lokalu w danym budynku może do każdego ogundefinedrdka niego wejść i z niego skorzystać. W jaki sposundefinedb można się przed tym uchronić?

Wiecej na temat części wspundefinedlnej nieruchomości przeczytasz tutaj.

Ogrundefineddki lokatorskie od deweloperundefinedw i na rynku wtundefinedrnym

Większość deweloperundefinedw w lokalach mieszkalnych usytuowanych na parterach budynkundefinedw mieszkalnych wielorodzinnych przewiduje ogrundefineddki lokatorskie. Ich wielkość i forma uzależnione są od projektu budowlanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego zatwierdzonego przez organ administracyjny. Większość ogrundefineddkundefinedw lokatorskich jest grodzona przez deweloperundefinedw, ktundefinedrzy tym zabiegiem wyznaczają rundefinedwnież ich granice.

Jak pokazuje rynek wtundefinedrny rynku nieruchomości większość nabywcundefinedw lokali mieszkalnych dokonuje własnej aranżacji ogrundefineddka lokatorskiego, w tym także ogrodzenia.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat dopuszczalncyh możliwości aranżacji ogrundefineddkundefinedw lokatorskich.

Część nabywcundefinedw decyduje się na odgrodzenie od sąsiada zielenią, czy to krzewami czy tujami czy innymi roślinami. Jednakże nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie. Część nabywcundefinedw odgradza się np. panelami ogrodzeniowymi, postawionymi na swojej części posesji, a jeszcze inni porozumiewają się z sąsiadem i wspundefinedlnie wymieniają ogrodzenia pomiędzy swoimi ogrundefineddkami lokatorskimi.

W tym miejscu nasuwa się pytanie czy ogrodzenie zostało w jakiś sposundefinedb uregulowane przez ustawodawcę?

Podstawa prawana "granic" grodzenia

Tych regulacji należy szukać zarundefinedwno w ustawie Prawo budowlane oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie uregulował ogundefinedlne zasady jakim powinny odpowiadać ogrodzenia.

Prawo budowlane wskazuje na wytyczne do badania czy dane ogrodzenie wymaga zgłoszenia robundefinedt budowlanych, pozwolenia na budowę czy też nie. Aspekt kosztundefinedw został ujęty w Kodeksie cywilnym.

Poniżej postaram się przybliżyć najważniejsze elementy związane z ogrodzenie ogrundefineddkundefinedw, ktundefinedre powinny być znane każdemu właścicielowi lokalu mieszkalnego, do ktundefinedrego bezpośrednio przynależy ogrundefineddek lokatorski.

Warunki jakim musi odpowiadać każde ogrodzenie

Po pierwsze, zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

Umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementundefinedw, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobundefinedw i materiałundefinedw jest zabronione.

Z powyższego przepisu prawa jednoznacznie wynika, że najważniejszym aspektem każdego ogrodzenia jest bezpieczeństwo. Nie można montować ogrodzeń ktundefinedry stwarzają zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Każdemu nabywcy powinny być znane powyższe uwarunkowania ogrodzeń, ponieważ ich naruszenie skutkować będzie wszczęciem postępowania administracyjnego przeciwko takiemu właścicielowi, w skutek ktundefinedrego zobowiązany on może być do usunięcia ogrodzenia niespełniającego warunkundefinedw określonych w rozporządzeniu.

Materiały ogrodzenia i jego wysokość

Przepisy prawa budowlanego nie precyzują z jakich materiałundefinedw powinno być wykonywane ogrodzenia pomiędzy nieruchomościami. Zatem tutaj właściciele lokali nie mają żadnych ograniczeń pod warunkiem, że spełniają pozostałe warunki ogrodzeń tj. bezpieczeństwo montowanego ogrodzenia dla ludzi i zwierząt wskazane wyżej.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 21 Prawa budowlanego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o ktundefinedrym mowa w art. 30, budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m.

W związku z powyższym, jeśli ogrodzenie przekracza wysokości powyżej 2,20 m to nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie wymaga zgłoszenia wykonania takich robundefinedt budowlanych.

Każdemu właścicielowi ogrundefineddka lokatorskiemu powinien być znany wyżej przytoczony przepis prawa.

Koszty materiałundefinedw i montażu ogrdzenia ogrundefineddka lokatorskiego

Jeśli ogrodzenie montowane jest przez właściciela na jego działce, to koszty związane z montażem i utrzymaniem takiego ogrodzenia w należytym stanie i spełniającym wymogi bezpieczeństwa leży po stronie właściciela działki.

Zgodnie z art. 140 Kodeksu cywilnego ten, kto grodzi swoją nieruchomość, stawiając ogrodzenie na własnej nieruchomości, wykonuje w ten sposundefinedb przysługujące mu prawo własności, a skoro tak, to nie może tylko z tego tytułu przerzucać chociażby części kosztundefinedw ogrodzenia na właściciela sąsiedniej nieruchomości, jeżeli co innego nie wynika z zawartej w tej sprawie umowy.

Logiczną konsekwencją usytuowania urządzeń undefinedgranicznychundefined na terenie określonej nieruchomości jest to, że urządzenia te stanowią własność właściciela gruntu, a zatem on tylko ponosi koszty związane z ich wymianą (S. Rudnicki, Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 roku o sygnaturze akt III CZP 75/01 (por. Ciszewski Jerzy (red.), Nazaruk Piotr (red.), Kodeks cywilny. Komentarz do art. 154, Lex).

W przypadku ogrundefineddka, ktundefinedrego ogrodzenie jest jednocześnie granicą (i ogrodzeniem) nieruchomości należącej do wspundefinedlnoty mieszkaniowej powyższe zasady mają zastosowanie właśnie do niej.

Ogrodzenie na granicy działek

Inaczej to wygląda, gdy ogrodzenia stawiane jest na granicy działek sąsiadujących. Zgodnie z art. 154 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntundefinedw sąsiadujących, służą do wspundefinedlnego użytku sąsiadundefinedw.

To samo dotyczy drzew i krzewundefinedw na granicy. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspundefinedlnie koszty ich utrzymania.

W tym miejscu warto przytoczyć wyrok Wojewundefineddzkiego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 07 lutego 2013 roku, o sygnaturze akt II SA/Bk 724/12, zgodnie z ktundefinedrym stosownie do art. 152 k.c. właściciele gruntundefinedw sąsiadujących obowiązani są do wspundefinedłdziałania przy rozgraniczeniu gruntundefinedw oraz przy utrzymywaniu stałych znakundefinedw granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znakundefinedw granicznych ponoszą po połowie.

Powyższy przepis wyraźnie wskazuje, że dokonywanie nakładundefinedw na ogrodzenie, rozgraniczające sąsiednie działki, w żaden sposundefinedb nie wpływa na prawa właścicielskie do tegoż ogrodzenia. Zatem w przypadku, gdy ogrodzenie instalowane jest na granicy działek sąsiednich to wszystkie koszty z nim związane jak i spełnienie wymogundefinedw bezpieczeństwa spoczywa na właścicielach działek sąsiednich na ktundefinedrych montowane jest ogrodzenie.

Wyodrębnienie ogrundefineddka z nieruchomości wspundefinedlnej

Wodrębnienie ogundefinedrdka z nieruchomości wspundefinedlnej to najdalej posunięta czynność służąca ochronie właścicielskiej takiego kawałka ziemi. Żeby tego dokonać koniecznym będzie przeniesienie własności działki na właściciela mieszkania na parterze, ktundefinedry stanie się rundefinedwnocześnie właścicielem działki geodezyjnej o określonej powierzchni i numerze.

Jeśli takie wyodrębnienie jest w ogundefinedle możliwe, koniecznym jest dokonanie podziału geodezyjnego i przeprowadzenie procedury wieczystoksięgowej.

Niestety, rozwiązanie to, o ile jest skuteczne, jest bardzo trudne do zrealizowania. W rzeczywistości często zdarza się bowiem, że podjęcie ww. czynności doprowadziłoby do sytuacji, w ktundefinedrej działka należąca do wspundefinedlnoty mieszkaniowej nie spełniałaby warunkundefinedw przewidzianych dla działki budowlanej.

Ustalenie zasad prowadzenia i grodzenia ogrundefineddkundefinedw jako obowiązek wspundefinedlnoty mieszkaniowej

I na końcu, ale wcale nie najmniej istotna sprawa - regulowanie wewnętrznych spraw wspundefinedlnoty poprzez regulaminy. Ustalenie sposobu i zasad zagospodarowania ogrundefineddkundefinedw lokatorskich należy do obowiązkundefinedw wspundefinedlnoty mieszkaniowej. To na niej ciąży obowiązek ustalenia zasad korzystania z ogrundefineddkundefinedw.

To sama zasada wydaje się mieć zastosowanie w przypadku ogrodzeń tychże ogrundefineddkundefinedw, ktundefinedre - jak już wiemy - stanowią także element nieruchomości wspundefinedlnej. Nie jest to jednak standard występujący w funkcjonowaniu wspundefinedlnot, przez co mamy do czynienia z pewną dowolnością, ktundefinedra przybiera nierzadko postać daleko nieestetyczną, a nawet komiczną. Spotykana kreatywność posiadaczy ogrundefineddkundefinedw przejawiana w formach wykonanych ogrodzeń bywa ciężka do opisania.

Wystarczy, aby organ odpowiedzialny przypilnował właściwego rozstrzygnięcia tej kwestii. Może się to odbyć w formie regulaminu, w ktundefinedrym uregulowane zostaną takie kwestie jak m.in. wysokość opłat za utrzymanie lub pielęgnację zieleni, czy zasady aranżowania ogrundefineddkundefinedw lokatorkich czy też dopuszczalne materiały wykonania i wysokość ich ogrodzeń.

Więcej o regulowaniu spraw życia mieszkańcundefinedw przez wspundefinedlnoty mieszkaniowe przeczytasz tutaj.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!