Ogrodzenie działki rolnej. Czy to jest dozwolone?

Posiadanie działki rolnej wiąże się nierzadko z koniecznością jej ogrodzenia z uwagi na bliską odległość od lasów i łąk, w obawie przed zwierzętami. Czy przepisy prawa umożliwiają budowę ogrodzenia? A jeśli tak, to z jakich materiałów?


O czym przeczytasz?

Definicja undefineddziałki rolnejundefined

Definicję undefineddziałki rolnejundefined można odnaleźć ustawie z dnia 03 lutego 1995 r. o ochronie gruntundefinedw rolnych i leśnych.

Jak wskazuje art. 2 ww. ustawy, nieruchomości rolne stanowią zarundefinedwno tereny zewidencjonowane jako użytki rolne, jak i ogrody działkowe, botaniczne lub ziemie pod stawami rybnymi bądź nieruchomościami przynależącymi do gospodarstw rolnych.

Działki rolne służą wyłącznie celom związanym z produkcją rolną, a ich właściciele są zobligowani do przeciwdziałania wykorzystywaniu gruntu na inne cele oraz do ochrony gleb przed zanieczyszczeniem i erozją.

Grunty rolne według sądundefinedw

Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2006 r. (I OSK 132/06), w ktundefinedrym to Sąd określił, że: o rolniczym charakterze gruntu przesądza tylko jego rolnicze przeznaczenie, a nie sposundefinedb obecnego wykorzystywania. Dlatego do nieruchomości rolnej należą także odłogi i ugory, ktundefinedre potencjalnie biorąc mogą być wykorzystywane rolniczo.

Kryterium wyodrębniającym (cechą wyrundefinedżniającą) nieruchomość rolną jest zatem możliwy sposundefinedb jej wykorzystania. Nie jest konieczne rzeczywiste prowadzenie działalności wytwundefinedrczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej lub ogrodniczej, sadowniczej czy rybnejundefined.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej kwalifikacji, albowiem zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego: undefinedw rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie są nieruchomościami rolnymi takie, ktundefinedre są wprawdzie takimi w znaczeniu przyjętym w art. 46[1] KC, lecz w planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na inne cele niż rolneundefined( Postanowienie SN z dnia 15 maja 2009 r., sygn. II CSK 9/09).

Uznać zatem należy, że działka rolna jest specyficzną formą nieruchomości i aby mieć możliwość gospodarowania nią bez ograniczeń, konieczne jest jej odrolnienie.

Tutaj przeczytasz jak wygląda proces odrolnienia działki.

Więcej na temat gruntundefinedw rolnych i statusu rolnika przeczytasz w tym miejscu.

Definicja undefinedogrodzeniaundefined

Pojęcie undefinedogrodzeniaundefined nie posiada obecnie swojej definicji legalnej, dlatego tez przy ustalaniu jego znaczenia konieczne jest odniesienie do orzecznictwa.

Wojewundefineddzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 13 lutego 2014 r. (sygn. akt: II SA/Go 1119/13) wskazał, że z punktu widzenia prawa budowlanego, ogrodzenie może być urządzeniem technicznym, ktundefinedre związane jest z obiektem budowlanym, zapewniając możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, bądź też budowlą, gdy powstaje bez funkcjonalnego powiązania z innym obiektem budowlanym, tj. obiektem budowlanym niebędącym budynkiem lub obiektem małej architektury.

Dalej sąd stwierdził, że dla zakwalifikowania robundefinedt budowlanych jako polegających na budowie ogrodzenia, nie ma znaczenia ani rodzaj materiałundefinedw, czy sposundefinedb posadowienia ogrodzenia. Dla ustalenia czy dany obiekt jest urządzeniem budowlanym istotne jest więc ustalenie co konkretnie grodzi dana inwestycja.

W tym miejscu przeczytasz na temat możliwości ogrodzenia własnego ogrundefineddka lokatorskiego.

Budowa ogrodzenia na działce rolnej undefined pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgodnie z wprowadzoną przez ustawodawcę nowelizacją prawa budowlanego, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m (art. 29 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane).

Uwzględniając powyższą regulację należy przyjąć, że budowa ogrodzenia na działce rolnej, ktundefinedrego wysokości wyniesie powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia.

Zgłoszenie stanowi prostszą niż procedura uzyskania pozwolenia na budowę drogę, ktundefinedra umożliwia szybkie rozpoczęcie prac w oparciu o tzw. undefinedmilczącą zgodęundefined organu.

Warto jednak pamiętać, że nie w każdym jednak przypadku zgłoszenie budowy ogrodzenia na działce rolnej będzie wystarczające.

Kiedy obowiązkowe pozwolenie na budowę?

Do sytuacji, w ktundefinedrych niewystarczające jest zgłoszenie budowy i konieczne jest uzyskania pozwolenia na budowę zalicza się:

  1. sytuację, w ktundefinedrej inwestycja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko;
  2. sytuację, w ktundefinedrej inwestycja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000;
  3. sytuację, w ktundefinedrej roboty budowlane mają być wykonywane przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytkundefinedw;
  4. sytuację, w ktundefinedrej jeśli budowa lub roboty budowlane będą wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytkundefinedw.

Tutaj przeczytasz co można wybudować bez pozwolenia i bez zgłoszenia.

Ważne! Nawet jeśli planowana wysokość ogrodzenia nie przekracza 2,20 m, ale działka rolna wchodzi w skład obszaru wpisanego do rejestru zabytkundefinedw, wundefinedwczas konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. W sytuacji, gdy grunty jedynie sąsiadują z obszarem objętym ochroną konserwatorską, nie ma konieczności zgłaszania w urzędzie zamiaru budowy ogrodzenia.

Budowa ogrodzenia na działce rolnej w oparciu o zgłoszenie undefined elementy

W sytuacji, gdy planowana wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m, do jego budowy konieczne jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do organu administracji architektoniczno undefined budowlanej.

Wzory zgłoszenia są oficjalnie ustalone, a gotowy formularz można pobrać ze strony organu.

W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposundefinedb wykonywania robundefinedt budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

Nadto, do zgłoszenia należy dołączyć:

  1. oświadczenie o prawie do dysponowania działką na ktundefinedrej ma powstać obiekt objęty zgłoszeniem;
  2. odpowiednie szkice lub rysunki - w zależności od potrzeb;
  3. pozwolenia, uzgodnienia i opinie, ktundefinedrych obowiązek dołączenia wynika z przepisundefinedw odrębnych ustaw, w szczegundefinedlności decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub kopie tych pozwoleń; uzgodnień, opinii i innych dokumentundefinedw.

Zgłoszenia budowy można dokonać w postaci papierowej lub formie dokumentu elektronicznego.

Podmioty uprawnione do zgłoszenia budowy ogrodzenia na działce rolnej

Przepisy prawa budowlanego umożliwiają dokonanie zgłoszenia osobie posiadającej prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jednak inwestor może też ustanowić swojego pełnomocnika, ktundefinedry złoży wniosek i załatwi wszystkie sprawy formalne.

Pełnomocnikiem może być jedynie osoba fizyczna. Do wniosku trzeba też dołączyć oryginał lub urzędowo potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię pełnomocnictwa.

W przypadku ustanowienia pełnomocnika, do zgłoszenia należy załączyć dowundefinedd uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Opłata ta wynosi 17,00 zł.

Kiedy można przystąpić do robundefinedt budowlanych?

Zgłoszenia budowy należy dokonać przed przystąpieniem do jakichkolwiek robundefinedt. Rozpoczęcie robundefinedt bez zgłoszenia lub przed rozpatrzeniem zgłoszenia przez organ może skutkować samowolą budowlaną. Wtedy konieczna będzie legalizacja samowoli w nadzorze budowlanym lub rozbiundefinedrka obiektu.

Do robundefinedt budowlanych można przystąpić po 21 dniach od złożenia zgłoszenia, jeżeli właściwy organ w tym czasie nie wniesie sprzeciwu od zgłoszenia.

Organ może także wydać decyzję o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, w takim wypadku nie będzie już mundefinedgł wnieść sprzeciwu.

Wygaśniecie zgłoszenia budowy ogrodzenia na działce rolnej

W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robundefinedt budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robundefinedt może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Budowa na działce rolnej ogrodzenia o wysokości poniżej 2,20 m

Uwzględniając regulację zawartą w art. 29 ust. 1 pkt 21 ustawy Prawo budowlane, należy przyjąć, że co do zasady budowa ogrodzenia na działce rolnej, ktundefinedrego wysokość nie przekracza 2,20 m nie wymaga zgłoszenia.

Niemniej warto pamiętać, że jeśli budowa ogrodzenia o wysokości poniżej 2,20 m wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, przed rozpoczęciem budowy konieczne będzie uzyskanie decyzji o pozowaniu na budowę.

Ten sam wymundefinedg zaktualizuje się rundefinedwnież w sytuacji, gdy budowa ogrodzenia ma nastąpić przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytkundefinedw lub gdy budowa będzie wykonywana na obszarze wpisanym do rejestru zabytkundefinedw.

Przepisy miejscowego planu a ogrodzenia działki rolnej

Budowa ogrodzenia na działce rolnej to kosztowna inwestycja, nawet jeśli jest to tymczasowe ogrodzenie z siatki ocynkowanej lub leśne. Warto zatem przed podjęciem prac i zakupem materiału upewnić się, czy taka inwestycja nie koliduje z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), ktundefinedry jest obowiązującym na danym terenie aktem prawa i reguluje wszelkie kwestie związane z jego zagospodarowaniem.

Z MPZP można więc zaczerpnąć wiedzę na temat możliwości budowy ogrodzenia, a nawet rodzaju i kolorystyki materiałundefinedw, jakie mogą być stosowane na danym obszarze. Wszelkie odstępstwa od warunkundefinedw zalecanych w tej uchwale, czyli budowa ogrodzenia niezgodnie z prawem, może w ostateczności wiązać się z koniecznością przeprowadzenia jego rozbiundefinedrki.

Jeśli w gminie nie opracowano planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebne informacje znajdziemy w decyzji o warunkach zabudowy.

Więcej informacji na temat planu zagospodarowania przestrzennego znajduje się pod tym linkiem.

Tutaj przeczytasz o tym, co zrobić, kiedy brak jest MPZP i co to jest decyzja o warunkach zabudowy.

W jakich sytuacjach decyzja o warunkach zabudowy może wygasnąć przeczytasz w tym miejscu.

Materiały do budowy ogrodzenia na działce rolnej

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego stanowią nierzadko jedyne, kompletne źrundefineddło informacji na temat materiałundefinedw, jakich właściciel działki rolnej może użyć do budowy ogrodzenia. W polskim prawie budowlanym prundefinedżno szukać jednolitych, spundefinedjnych wytycznych na ten temat, zaś ogrodzenia, ktundefinedrych wysokość nie przekracza 2,20 m i nie mają zbrojenia, najczęściej wykonywane są z lekkich konstrukcji metalowych, siatek leśnych i ocynkowanych.

Na polskim rynku nie brakuje też innych surowcundefinedw do budowy ogrodzeń, jeśli zatem MPZP nie reguluje kwestii doboru materiału, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po sprawdzone, powszechnie dostępne produkty, jak: tarcica, płot drewniany, drut kolczasty czy lakierowane panele ogrodzeniowe.

W celu ogrodzenia gruntundefinedw rolnych można rundefinedwnież zasadzić krzewy iglaste lub liściaste, ktundefinedre utworzą naturalny żywopłot.

Wymiary furtki i bramy

Montaż ogrodzenia wymaga uwzględnienia przy jego budowie furtki oraz bramy. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawa, minimalna szerokość furtki wynosi 0,9 m.

Brama natomiast nie może być węższa niż 2,4 m. Ponadto bramy oraz furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki ani mieć progundefinedw. Przepisy wskazują także, że elementy wykończeniowe ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla ludzi.

Dlatego też zakazane jest umieszczanie ostro zakończonych elementundefinedw, np. powłoki z tłuczonych kawałkundefinedw szkła na płocie poniżej wysokości 1,8 m.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!