Ogródek nie musi należeć do mieszkańców parteru. Kto ma prawo z niego korzystać?

Niektórzy zastanawiają się, do kogo należy skrawek terenu zielonego pod blokiem z wielkiej płyty. Czy mieszkańcy parteru są tymi szczęściarzami? Sprawdzamy, co mówią przepisy.


O czym przeczytasz?

Zieleń tylko dla mieszkańcundefinedw parteru?

Często bywa tak, że to właśnie lokatorzy najniższej kondygnacji dbają o zieleń przylegającą do balkonundefinedw lub okien. Pielą, sadzą kwiaty i ustawiają ozdoby. Czy wkroczenie na taki teren jest zgodne z prawem? Jak nie popaść w konflikt ze wspundefinedlnotą mieszkaniową?

Prawo o dysponowaniu pasem zieleni

Jeśli w umowie lub regulaminie spundefinedłdzielni nie ma żadnych zapisundefinedw na temat dysponowania tym terenem, warto skontaktować się z administracją osiedla.

Kodeks cywilny rozwiązuje tę kwestię następująco: undefinedKażdy ze wspundefinedłwłaścicieli jest uprawniony do wspundefinedłposiadania rzeczy wspundefinedlnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze wspundefinedłposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych wspundefinedłwłaścicieliundefined.

Okazuje się, że każdy mieszkaniec może dysponować pasem zieleni. Oczywiście, o ile regulamin spundefinedłdzielni nie zabrania użytkowania ogrundefineddka. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli tylko my będziemy o niego dbać, nie możemy zabronić innym lokatorom korzystania z tego terenu.

REKLAMA
Advertisement

Warto zajrzeć do regulaminu spundefinedłdzielni

W regulaminach korzystania z ogrundefineddkundefinedw przewija się wiele podobnych nakazundefinedw. Zwykle zwraca się tam uwagę na to, że użytkownicy powinni:

-korzystać z ogrundefineddka bez zakłundefinedcania spokoju innym mieszkańcom,

-utrzymywać porządek, regularnie kosić trawę i przycinać rośliny,

-dobierać gatunki roślin nisko rosnących, nieograniczających dostępu światła na wyższe piętra.

Często zabrania się:

-stawiania rundefinedżnych konstrukcji (np. pergol, altan, daszkundefinedw),

-rozpalania ognisk oraz korzystanie z grilla,

-składowania materiałundefinedw łatwopalnych, wybuchowych i żrących,

-składowania niepotrzebnych przedmiotundefinedw,

-prowadzenia kompostowni.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement