Odpowiedzialność za szkody wywołane wichurami i huraganami. Co można zrobić?

Ostatnio doświadczamy zjawisk atmosferycznych, którym towarzyszą bardzo silne wiatry. Wiele domostw znalazło się bez prądu lub uległo zniszczeniu. Czy właściciele uszkodzonego mienia mogą domagać się odszkodowania?


O czym przeczytasz?

Wiatr wiatrowi nierundefinedwny. Sorry, taki mamy klimat

W okresie zimowym silne porywy wiatru zdarzają się bardzo często, dając się we znaki mieszkańcom niemal całej Polski, ktundefinedrzy w obawie przed utratą dorobku starają się zabezpieczyć najcenniejsze przedmioty.

Mianem wiatru określa się poziomy ruch powietrza względem powierzchni ziemi, ktundefinedry najczęściej powstaje z pojawiającej się rundefinedżnicy w ciśnieniu atmosferycznym. Z reguły wieje on z obszarundefinedw wyższego ciśnienia do obszarundefinedw niższego ciśnienia. W rejonach średnich szerokości geograficznych (do ktundefinedrych należy Polska) wiatr wieje zazwyczaj rundefinedwnolegle do linii takiego samego ciśnienia (ze względu na siłę Coriolisa).

Wiatr jako jeden ze składowych elementundefinedw pogody jest opisywany poprzez jego siłę (podawaną w metrach na sekundę - m/s lub kilometrach na godzinę - km/h) i jego kierunek. O silnym wietrze można mundefinedwić w sytuacji, gdy jego porywy przekraczają 70 km/h. Przy takiej prędkości na lądzie mamy do czynienia z wichurą, a na morzu z huraganem.

Na pundefinedłnocy kraju często pojawiają się wiatry sztormowe, trwające od 1 do kilku dni. Z uwagi na swoją siłę, wiatr może spowodować wiele szkundefinedd. Jedne z największych w historii wyrządził orkan Ksawery, ktundefinedry w 2013 r. połamał ponad 2 tysiące drzew i podtopił wiele zabudowań. Nie tylko pundefinedłnocna część kraju narażona jest na niebezpieczne spotkania z niszczycielskimi wiatrami.

Obecna sytuacja wskazuje, że problem ten może dotyczyć całej Polski. Natężające się zjawiska pogodowe, przejawiające się silnym i porywistym wiatrem stanowią coraz poważniejsze niebezpieczeństwo dla ludzi i ich dorobku. Przy czym, tak jak miało to miejsce w ostatnich dniach, jeśli wiatr przekroczy prędkość 100 km/h możliwość powstania szkundefinedd staje się jeszcze bardziej prawdopodobna.

Odpowiedzialność za szkodę

Przechodzące co jakiś czas nad krajem wichury i huragany mogą mieć rozmaite konsekwencje. Do stosunkowo najczęstszych należy zaliczyć szkody na mieniu. W takiej sytuacji można oczywiście dochodzić odszkodowania od ubezpieczyciela, jeśli poszkodowany wykupił stosowne ubezpieczenie.

Podstawową ochronę w przypadkach pojawiających się w Polsce anomalii pogodowych gwarantują ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Warto jednak pamiętać, że w umowach ubezpieczenia mogą występować tzw. wyłączeniu odpowiedzialności, ktundefinedre skutkują tym, że zakład ubezpieczeń nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. W takich umowach mogą się zdarzyć także niedoprecyzowane pojęcia undefinedsilnego wiatruundefined lub undefinedhuraganuundefined.

W najlepszym wypadku szkody zostaną objęte wypłatą świadczeń, jeśli zostały spowodowane przez wiatr powodujący zniszczenie, po prostu. W innych umowach płaci się już od wiatru wiejącego z prędkością co najmniej 13 m/s (46,8 km/h). Zdarzają się jednak polisy, gdzie szkody będą uznane dopiero wtedy, kiedy prędkość wiatru przekroczy 24 m/s (86,4 km/h).

To jednak nie jedyny czynnik warunkujący uznanie jego wystąpienia. Istotna w tym przypadku będzie informacja udzielana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej undefined jeśli on nie wskaże (lub nie będzie w stanie wskazać) wystąpienia silnych wiatrundefinedw na danym terenie, zakład ubezpieczeń oceni sytuację na podstawie szkundefinedd wyrządzonych w okolicy. Jeśli jednak ucierpiało tylko mienie ubezpieczonego, dochodzenie świadczeń może być znacznie trudniejsze, bo może to świadczyć o nienależytym stanie nieruchomości.

Jak dochodzić odpowiedzialności?

Co roku do biura Rzecznika Finansowego trafiają skargi związane z likwidacją szkundefinedd powstałych w wyniku działania żywiołundefinedw, w tym silnego wiatru. Poszkodowani chcą się bowiem dowiedzieć, czy postępowanie zakładu ubezpieczeń w ich sprawie było zgodne z prawem.

W części przypadkundefinedw spory na linii poszkodowany undefined ubezpieczyciel wynikają z błędundefinedw zakładundefinedw, ale w części, są także efektem braku wiedzy ubezpieczonych co do sposobu postępowania po szkodzie. Dlatego też Rzecznik Finansowy na swojej stronie internetowej przygotował swoisty poradnik wskazujący w jaki sposundefinedb postępować w przypadku powstania szkundefinedd spowodowanych nawałnicą.

Poradnik od Rzecznika

Poradnik jest przystępny i wskazuje 5 podstawowych krokundefinedw postępowania poszkodowanego. Kroki te obejmują:

  • przeciwdziałanie zwiększeniu się rozmiarundefinedw szkody undefined po przejściu silnego wiatru należy w pierwszej kolejności udokumentować rozmiary zniszczeń. Najlepiej zrobić serię zdjęć pokazujących uszkodzenia w zbliżeniu i z dalszej perspektywy. Dopiero po wykonaniu zdjęć, należy przystąpić do działań związanych z pracami porządkowymi. Zwlekanie z ich podjęciem do momentu przybycia przedstawiciela zakładu ubezpieczeń może spowodować zwiększenie rozmiaru szkody. Wundefinedwczas ubezpieczyciel będzie mundefinedgł podnieść zarzut braku związku części strat ze szkodą albo też odmundefinedwić wypłaty odszkodowania. Możliwość ta jest dopuszczalna jednak jedynie wtedy, jeśli niezachowanie określonych w umowie ubezpieczenia środkundefinedw mających na celu ratowanie przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżeniu zwiększania się szkody jest następstwem umyślnego działania, bądź rażącego niedbalstwa w oszacowanie rozmiaru szkody;
  • oszacowanie rozmiaru szkody undefined po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, ubezpieczony powinien przystąpić do spisu powstałych strat. Warto pamiętać, że wynik porundefinedwnania spisu uszkodzeń dokonanego przez poszkodowanego powinien być zgodny z danymi naniesionymi przez rzeczoznawcę ubezpieczeniowego do protokołu szkody. Brak takiej zgodności może oznaczać, że pominięto element szkody lub niewłaściwie oszacowano rozmiar wypadku ubezpieczeniowego;
  • zgłoszenie szkody - W treści ogundefinedlnych warunkundefinedw ubezpieczenia (o.w.u.) dość często można się spotkać z wymogiem powiadomienia zakładu ubezpieczeń o zajściu wypadku ubezpieczeniowego w określonym terminie. Zwykle jest to termin 3 undefined 7 dniowy. Brak powiadomienia ubezpieczyciela w określonym terminie może skutkować odpowiednim zmniejszeniem odszkodowania. Jednak zgodnie z 818 undefined 3 k.c. tylko wundefinedwczas gdy naruszenie to przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutkundefinedw wypadku. Powyższa sankcja, w przypadku szkundefinedd związanych z klęską żywiołową, w zasadzie nie powinna być stosowana. Przede wszystkim przemawia za tym fakt, iż niezwłoczne zgłoszenie szkody w danych okolicznościach nie przyśpieszy oszacowania rozmiaru powstałych strat, gdyż dana procedura może się rozpocząć dopiero po przeprowadzeniu wstępnych prac porządkowych;
  • postępowanie w trakcie likwidacji szkody - czynności podejmowane przez ubezpieczycieli od momentu zawiadomienia o szkodzie do wypłaty odszkodowania w praktyce ubezpieczeniowej są nazwane likwidacją szkody lub postępowaniem wyjaśniającym. Jak wskazuje się w orzecznictwie, po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku zakład ubezpieczeń obowiązany jest do ustalenia przesłanek swojej odpowiedzialności oraz do zbadania okoliczności dotyczących wysokości szkody. Tego obowiązku, należącego do istoty działalności ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel nie może przerzucić na inne podmioty (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2000 r., sygn. akt: III CKN 1105/98). Do oceny szkody o dużych rozmiarach zawsze niezbędne jest przeprowadzenie oględzin uszkodzonego bądź zniszczonego mienia. Ubezpieczony jest wundefinedwczas zobowiązany na podstawie przepisundefinedw o.w.u. do udostępnienia pomieszczeń nieruchomości, w ktundefinedrych doszło do szkody, aby rzeczoznawcy ubezpieczeniowi mogli dokonać oceny stanu technicznego nieruchomości oraz zakresu uszkodzeń. W toku postępowania istotne są rundefinedwnież wyjaśnienia poszkodowanego co do rozmiarundefinedw szkody. Trzeba bowiem zadbać by prowadzone przez rzeczoznawcundefinedw ubezpieczeniowych ustalenia odpowiadały spostrzeżeniom ubezpieczonego. W tym celu należy dążyć do wspundefinedlnego uzgodnienia treści protokołu oględzin miejsca zdarzenia. Pomocne dla rzeczoznawcy może być także okazanie przygotowanego przez ubezpieczonego spisu spostrzeżonych uszkodzeń;
  • określenie sposobu naprawienia szkody - ustalenie wysokości odszkodowania w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, np. samochodu albo nieruchomości uzależnione jest od wariantu ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości zasadą jest podział na ubezpieczenie mienia w wartości rzeczywistej oraz w wartości odtworzeniowej (nowej).

Nieruchomość ocalała, a zniszczeniu uległ samochundefinedd

Co jednak w sytuacji, gdy w wyniku silnego wiatru nie ucierpiała nieruchomość, a samochundefinedd? Najprostszym rozwiązaniem jest wystąpienie do ubezpieczyciela, u ktundefinedrego poszkodowany wykupił AC. Nie jest ono jednak obowiązkowe, a w konsekwencji nie każdy będzie nim objęty.

W takiej sytuacji, skutecznym rozwiązaniem może okazać się zwrundefinedcenie się do zarządcy drogi, na ktundefinedrej poszkodowany zaparkował samochundefinedd. Jeśli samochundefinedd został zaparkowany na drodze gminnej, działania poszkodowanego powinny zostać w skierowane do urzędu miasta lub gminy, w ktundefinedrym urzęduje wundefinedjt, burmistrz lub prezydent miasta.

Jeśli jednak samochundefinedd został zaparkowany na drodze prywatnej undefined roszczenie powinno zostać skierowane do właściciela nieruchomości.

A co jeśli nie ma ubezpieczenia?

Odszkodowania za uszkodzenia spowodowane wichurami można uzyskać także od lokalnych lub państwowych władz. W usuwaniu skutkundefinedw pomaga np. gminny ośrodek pomocy.

Najlepiej jednak postarać się o ubezpieczenie od nieszczęśliwych zdarzeń. O polisie warto myśleć już podczas budowy domu.

W tym miejscu dowiesz się na co zwrundefinedcić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania.

Poszukiwanie winnych. Wyrok jako przestroga

Poszukiwanie winnych za spowodowanie szkody w wyniku anomalii pogodowej może być trudne. Jeśli ubezpieczyciel uchyli się od wypłaty odszkodowania, a organy władz publicznych i lokalnych skutecznie odmundefinedwią pomocy, sprawa staje się patowa. Czy w rzeczywistości poszkodowany musi w takiej sytuacji pogodzić się z porażką i naprawić szkodę z własnych pieniędzy?

Niekoniecznie, bowiem w niektundefinedrych przypadkach podmiotem odpowiedzialnym będzie ten najmniej spodziewany, jak na przykład spundefinedłdzielnia mieszkaniowa. Spundefinedłdzielnia mieszkaniowa ponosi odpowiedzialność najczęściej w sprawach szkundefinedd spowodowanych na terenie jej funkcjonowania.

Jak wskazuje się w orzecznictwie, właściciel lub zarządca winien zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne korzystanie innym z nieruchomości oraz przedmiotundefinedw na niej się znajdujących, a służących zaspakajaniu potrzeb osundefinedb na nieruchomości przebywających, w tym przypadku czuwać nad zapobieżeniem negatywnym skutkom wystąpienia czynnikundefinedw zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, nieruchomość związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak właśnie silne wiatry czy intensywne opady atmosferyczne (wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 9 lutego 2018 r., sygn. akt: II Ca 1013/17).

Czy dom zniszczony przez nawałnicę można wyremontować bez uzyskania pozwolenia?

I tak i nie. W remoncie i odbudowie zniszczonych budynkundefinedw mogą pomundefinedc przepisy upraszczające formalności budowlane. Są one zawarte w ustawie z 11 sierpnia 2001 r. o szczegundefinedlnych zasadach odbudowy, remontundefinedw i rozbiundefinedrek obiektundefinedw budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (tzw. specustawa).

Obowiązuje ona przez określony czas od daty wejścia w życie rozporządzenia prezesa Rady Ministrundefinedw zawierającego listę gmin i miejscowości poszkodowanych przez żywioł. Specustawę stosuje się tylko w miejscowościach i gminach wymienionych w rozporządzeniu.

Nie trzeba zgłaszać remontu budynkundefinedw, w tym mieszkalnych, ktundefinedre mają kubaturę do 1000 m sześc. i wysokość do 12 m. Znaczy to tyle że w miejscowości, w ktundefinedrej uszkodziło dachy lub ściany w budynkach o takich właśnie parametrach, nie jest konieczne spełnienie formalności budowlanych. Warunkiem jest, aby zaplanowane prace będą remontem w rozumieniu prawa budowlanego, czyli odtworzeniem stanu pierwotnego.

W tym miejscu dowiesz się czym jest kubatura budynku i jak się ją oblicza.

Wyjątkiem od powyższego są budynki wpisane do rejestru zabytkundefinedw. Specustawa przewiduje także prostsze zasady odbudowy całości lub części zniszczonych domundefinedw.

Zgodnie z przepisami odbudową jest odtworzenie obiektu budowlanego w całości lub w części. Przy czym jeżeli odbudowa następuje w dotychczasowym miejscu, to budynek musi odpowiadać wymiarami temu zniszczonemu lub uszkodzonemu.

Jeśli jednak odbudowa następuje na terenie tej samej gminy w innym miejscu, ale wskazanym w planie odbudowy, miejscowym planie albo w warunkach zabudowy undefined obiekt odbudowany może się rundefinedżnić wymiarami od zniszczonego lub uszkodzonego.

W tym miejscu dowiesz się, jak wygląda procedura uzyskania pozwolenia na budowę.

Do odbudowy z reguły niepotrzebne jest pozwolenie na budowę, wystarczy zgłoszenie takiego zamiaru staroście (prezydentowi miasta na prawach powiatu). W zgłoszeniu trzeba tylko określić zakres i sposundefinedb wykonania robundefinedt budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć odpowiednie szkice lub rysunki.

Do użytkowania odbudowanego budynku można przystąpić, gdy tylko będzie gotowy i po zawiadomieniu powiatowego nadzoru budowlanego.

W tym miejscu dowiesz się, jak wygląda proces uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie budynku.

Wracając do ostatnich wichur w naszym kraju trzeba przyznać, że faktycznie obowiązuje obecnie ustawa o szczegundefinedlnych zasadach odbudowy, remontundefinedw i rozbiundefinedrek obiektundefinedw budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Jednakże undefined jak już wskazałem undefined do jej stosowania wymagane jest wydanie rozporządzenia.

Obecnie nie funkcjonuje jeszcze rozporządzenie dotyczące ostatnich nawałnic, a przynajmniej ja go nie znalazłem. Ostatnie wydane rozporządzenie dotyczy gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu 17, 18 i 19 lipca 2021 r., czyli na pewno nie tych, ktundefinedre ucierpiały w ostatnich dniach.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami, napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl . Postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!