Bezpieczeństwo mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej a zakres odpowiedzialności ochrony.

Bezpieczeństwo jest dla każdego sprawą co najmniej ważną. Właśnie z tego powodu większą popularnością cieszą się osiedla strzeżone. Pytanie czy ochrona obejmuje sam budynek, czy także mieszkania?


O czym przeczytasz?

Nawet w tych najlepiej pilnowanych obiektach zdarzają się niespodziewane sytuacje, ktundefinedre mogą stanowić zagrożenia dla mienia, a nawet życia. Co w przypadku kiedy na naszym chronionym osiedlu dojdzie do włamania bądź innego typu zdarzenia? Czy można odpowiedzialnością za nie obciążyć ochronę wspundefinedlnoty?

Ochrona we wspundefinedlnocie mieszkaniowej

Bezpieczeństwo wspundefinedlnoty mieszkaniowej jest jedną z najważniejszych spraw, ktundefinedre powinny pozostawać w katalogu zainteresowań zarządcy budynku. Wspundefinedlnoty mieszkaniowe często decydują się na profesjonalne usługi ochroniarskie, ktundefinedre mają przyczynić się do poprawienia bezpieczeństwa zarundefinedwno mieszkańcundefinedw jak i ich własności. Umowy dotyczące takich usług zawierane są pomiędzy wspundefinedlnotą a wybraną przez nią agencją ochrony. Oprundefinedcz tego, ochrona może być zapewniona poprzez zainstalowanie kamer rejestrujących dźwięk i obraz (tzw. monitoring).

Więcej informacji na temat samej umowy na ochronę mienia znajdziesz tutaj.

Zakres ochrony

Najważniejszym elementem takiej umowy jest zakres usług. Firmy oferujące profesjonalne usługi ochroniarskie w umowie wskazują konkretnie, jakie usługi świadczą. Zdarza się w nich nierzadko także katalog czynność wprost wyłączony spod odpowiedzialności agencji ochrony.

Najczęściej wśrundefinedd usług gwarantowanych wskazywane są:

  • zapobieganie prundefinedbom dewastacji mienia należącego do spundefinedłdzielni mieszkaniowej np. sprzętu przeciwpożarowego,
  • kontrolowanie ruchu kołowego/pieszego,
  • zapobieganie kradzieżom mienia (zarundefinedwno będącego na wyposażeniu osiedla, jak stanowiącego własność mieszkańcundefinedw),
  • dbanie o drożność drundefinedg ewakuacyjnych,
  • zapobieganie zakłundefinedcaniu ciszy nocnej,
  • nadzorowanie ruchu kołowego,
  • czynne przeciwdziałanie ewentualnym prundefinedbom kradzieży, napadom rabunkowym bądź dewastacji mienia,
  • wpływanie na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańcundefinedw.

W celu świadczenia ww. usług, firmy ochroniarskie zapewniają przeszkolonych pracownikundefinedw, ktundefinedrzy mają czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańcundefinedw i podejmować czynności zapobiegające ewentualnym naruszeniom.

W celu najdalej posunięteego komfortu i bezpieczeństwa chronionej wspundefinedlnoty , zarządca powinien zadbać o to, aby umowa zawierała postanowienia, ktundefinedre pozwolą na ich ochronę w sposundefinedb jak najszerszy.

Należy pamiętać, że ochrona ma charakter przede wszystkim prewencyjny i porządkowy. Jej głundefinedwnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa części wspundefinedlnych nieruchomości oraz zapewnienie bezpieczeństwa ich użytkownikom czyli mieszkańcom. Przy podpisywaniu umowy z firmą ochroniarską, należy zwrundefinedcić uwagę na szkolenia pracownikundefinedw, wspundefinedłpracę ze wspundefinedlnotą (jej mieszkańcami) w ramach wykonywania umowy oraz warunki zakończenia usług wraz z rozwiązaniem umowy.

Kto ponosi koszty ochrony?

Koszt usług ochrony we wspundefinedlnocie mieszkaniowej musi być rozłożony na wszystkich właścicieli lokali według udziałundefinedw w nieruchomości wspundefinedlnej. Odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne wyjątkowo i tylko w przypadku lokali użytkowych. Właściciel małego mieszkania nie może bowiem płacić tyle samo, co właściciel apartamentu. Takie stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 21 czerwca 2018r. w sprawie I ACa 846/17. Tym samym właściciele lokali obowiązani są ponosić wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspundefinedlnej (w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach) w stosunku do udziałundefinedw ich lokali w nieruchomości wspundefinedlnej.

Odpowiedzialność firmy ochroniarskiej

Nie należy przeceniać zakresu odpowiedzialności ochrony zatrudnionej we wspundefinedlnocie mieszkaniowej. Jej zadaniem jest głundefinedwnie ochrona mienia oraz części wspundefinedlnych nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku włamania do mieszkania, odpowiedzialność ochrony najpewniej będzie wyłączona, gdyż lokale nie stanowią części wspundefinedlnej. Jeżeli dojdzie do kradzieży mienia pozostawionego na terenie części wspundefinedlnej bądź na terenie objętym zakresem zainstalowanego monitoringu, będzie można skutecznie pociągnąć do odpowiedzialności firmę ochroniarską zapewniającą nam bezpieczeństwo.

Więcej o częściach wspundefinedlnych nieruchomości przeczytasz tutaj.

Rodzaje odpowiedzialności

Zatrudniona przez wspundefinedlnotę mieszkaniową firma ochroniarska, w przypadku niewywiązania się z określonych umową obowiązkundefinedw, może być pociągnięta do odpowiedzialności deliktowej bądź kontraktowej. Odpowiedzialność kontraktowa polega po prostu na nienależytym wykonaniu umowy przez agencję ochrony. Z kolei odpowiedzialność deliktowa zajdzie wtedy, gdy będziemy mieć do czynienia z zawinionym działaniem bądź brakiem działania ze strony firmy ochroniarskiej.

Oprundefinedcz tego trzeba wykazać powstanie szkody oraz związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem czy zaniechaniem firmy a zaistniałą szkodą. Taka odpowiedzialność nastąpi np. gdy zatrudniony ochroniarz w czasie dyżuru utnie sobie drzemkę zamiast śledzić obraz kamer zainstalowanych na terenie wspundefinedlnot, na skutek czego dojdzie do kradzieży mienia znajdującego się w zasięgu tych kamer.

Dopiero wtedy ma sens zwrundefinedcenia się do ubezpieczyciela firmy ochroniarskiej z roszczeniem o zapłatę. Zakłądając przy ty, że zakres polisy obejmuje zdarzenia, ktundefinedre miało miejsca na terenie chronionego budynku. Jeśli nie, obowiązek zapłaty odszkodowania spoczywa na firmie.

Czy firma ochroniarska może zwolnić się z odpowiedzialności?

Cechą umowy zawieranej z firmą ochroniarską jest należyta staranność przy wypełnianiu obowiązkundefinedw. Tym samym ochrona nie ponosi odpowiedzialności za np. sam fakt kradzieży ale za brak zachowania należytej staranności wskutek ktundefinedrej doszło do kradzieży. Agencja ochrony, aby uniknąć odpowiedzialności będzie musiała wykazać, że do zdarzenia doszło wskutek okoliczności, za ktundefinedre nie ponosi ona odpowiedzialności.

Dlatego prundefinedcz samego zakresu usług wskazanych w umowie dobrze jest określić w niej sposundefinedb jej wykonywania.

Inne formy ochrony mienia

Dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe. Ich zaletą jest to, że są o wiele tańsze niż korzystanie z usług firm ochroniarskich oferujących nam profesjonalnych pracownikundefinedw ochrony do zapewnienia bezpieczeństwa mienia i osundefinedb. Systemy te mają też swoje zalety. Usługa monitoringu pozwala na stały dozundefinedr sygnałundefinedw przesyłanych za pomocą m.in. internetu do lokalnej stacji monitorowania, ktundefinedra jest przez całą dobę obsługiwana przez wyszkolonych pracownikundefinedw. W przypadku zakłundefinedceń detektorundefinedw, system przesyła do stacji odpowiednie informacje po czym operator wysyła patrol interwencyjny oraz wzywa służby np. Straż pożarną, policję czy pogotowie. Taki monitoring pozwala na pełną, 24 undefinedgodzinną ochronę i natychmiastową reakcję.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!