Jak sprzedać mieszkanie? 3 pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć nim wystawisz mieszkanie na rynek

Sprzedaż mieszkania to poważna decyzja. Nim przejdziesz do działania, powinieneś odpowiedzieć sobie na parę pytań. Pozwoli Ci to zdefiniować cele i zrealizować projekt zbycia nieruchomości: skutecznie, bezpośrednio i za satysfakcjonującą kwotę.


O czym przeczytasz?

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Dlaczego chcesz sprzedać swoje mieszkanie?

To pozornie błahe pytanie jest kluczowe dla całego procesu sprzedażowego. Twoim celem może być uzyskanie maksymalnej ceny, ale nie zawsze pieniądze są najważniejsze w całej transakcji.

Niekiedy właściciele są gotowi na ustępstwa i sprzedaż mieszkania za mniejsze pieniądze, ponieważ bardziej zależy im na jak najszybszym zbyciu mieszkania. Taka sytuacja ma miejsce na przykład przy poważnych zmianach życiowych jak rozwundefinedd, przeprowadzka do innego kraju lub choroba. Szybka chęć sprzedaży mieszkania na rynku wtundefinedrnym może być związana z pilną potrzebą uzyskania gotundefinedwki na opłacenie bankowych zobowiązań lub rozwundefinedj biznesu.

Bywają też mniej undefinedstandardoweundefined powody, dla ktundefinedrych właściciele decydują się sprzedać mieszkanie: uciążliwi i hałaśliwi sąsiedzi, planowana budowa drogi szybkiego ruchu w okolicy, zbyt duża odległość do miejsca pracy.

Na liście najbardziej typowych powodundefinedw sprzedaży mieszkania najwyższą lokatę zajmuje jednak chęć zwiększenia metrażu ze względu na plany rodzinne. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy zamiast sprzedaży nieruchomości nie lepszą opcją będzie jej wynajem. Wszystko jednak zależy od sytuacji finansowej sprzedającego i tego, w jaki sposundefinedb chce sfinansować kolejne mieszkanie.

Czy masz oczekiwania, z jakich środkundefinedw kupujący będzie finansował zakup mieszkania?

Warto mieć świadomość, że kupujący dysponujący gotundefinedwką zdarzają się rzadko, a z kolei kredytowanie zakupu może wydłużyć cały proces nawet o 3 miesiące.

Jak łatwo przewidzieć, sprzedając mieszkanie raczej nie masz co liczyć na to, że trafi się kupiec z odpowiednią ilością pieniędzy na koncie. Oczywiście takie sytuacje się zdarzają, jednak stanowią niewielki procent transakcji na rynku wtundefinedrnym, jeśli mundefinedwimy o standardowych nieruchomościach. Mimo to, jeżeli dysponujesz mieszkaniem w wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji, jest szansa, że zakupem zainteresuje się majętna osoba lub podmiot.

Najczęściej jednak sprzedaż mieszkania związana jest z procesem kredytowym, ktundefinedry oczywiście ma miejsce po stronie kupującego. Jeśli osoba ta jest dobrze przygotowana do zakupu, tzn. posiada zdolność kredytową, uzyskanie kredytu nie będzie trwało zbyt długo. Aby dodatkowo usprawnić ten proces warto przy sprzedaży mieszkania zadbać o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, ktundefinedrej bank kupującego będzie potrzebować do weryfikacji stanu nieruchomości i przyznania środkundefinedw.

Jak szybko jesteś w stanie wyprowadzić się z mieszkania po sprzedaży?

Pytanie to dotyczy oczywiście nie tylko Ciebie, ale rundefinedwnież potencjalnych lokatorundefinedw, jeśli w sprzedawanym mieszkaniu nie przebywasz osobiście, tylko komuś je wynajmujesz. Najczęściej kupujący pragną wprowadzić się do swojego nowego lokum zaraz po szczęśliwym sfinalizowaniu transakcji - a przynajmniej rozpocząć w świeżo zakupionym mieszkaniu gruntowny remont.

Jeżeli nie będzie to możliwe z Twojego powodu, musisz liczyć się z tym, że jest to argument dla kupującego, aby negocjować kwotę zakupu. Dlatego niekiedy warto odłożyć sprzedaż mieszkania do czasu, gdy jesteś w stanie wyprowadzić się natychmiast lub nieruchomość będzie już opuszczona. Bywa, że taki ruch pozwoli uzyskać od kilku do nawet kilkunastu procent wyższą cenę transakcyjną.

Już wiesz, od czego zacząć sprzedaż mieszkania. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie powinny być Twoje dalsze kroki, zajrzyj do ebooka Sprzedaj mieszkanie z mieszkanie.pl - wszystko co istotne, aby sfinalizować sprzedaż mieszkania.

jak sprzedać mieszkanie

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!