Nowelizacja Kodeksu karnego. Projekt ma kilka bardzo mocnych akcentów.

Kodeks karny jest jedną z najczęściej stosowanych ustaw przez polskie sądy, dlatego cieszy się on takim zainteresowaniem nie tylko prawników, ale także obywateli. Po nie tak dawnej zmianie przepisów karnych idą kolejne. Kurs na zaostrzenie.


O czym przeczytasz?

Zmiany, ktundefinedre miały już wejść

Opisane niżej zmiany, w dużej mierze dotyczą założeń, ktundefinedre już w czerwcu 2019 roku miały wejść w życie. Jednakże wtedy Prezydent Andrzej Duda powziął wątpliwości co do procedowania nad zmianami i skierował projekt do Trybunału Konstytucyjnego, ktundefinedry wątpliwości te potwierdził.

Proponowane zmiany mają nie tylko zmienić wysokość kar, ale rundefinedwnież między innymi, w przypadku niektundefinedrych przestępstw właściwość sądundefinedw. W projekcie możemy przeczytać o tym, że to sądy okręgowe będą zajmowały się sprawami dotyczącymi kradzieży z włamaniem lub kradzieży szczegundefinedlnie zuchwałej w przypadku mienia o co najmniej znacznej wartości a także przestępstwami przyjęcia zlecenia na zabundefinedjstwo i przygotowania do zabundefinedjstwa.

Co więcej, pojawi się więc nowa kategoria przestępstw. Zmiany mają dotyczyć rundefinedwnież Kodeksu postępowania karnego np. przepisy dotyczące przepadku auta kierowcy, ktundefinedry miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, a w przypadku "drogowej recydywy" co najmniej 0,5 promila. Zaproponowano rundefinedwnież wydłużenie okresu przedawnienia zbrodni zabundefinedjstwa z 30 do 40 lat.

Przede wszystkim zaostrzenie kar

Nie będzie tu poddany analize sens czy przytaczanie statystyk z innych krajundefinedw, ale lustrując proponowane zmiany, ktundefinedre proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, można dojść do wniosku, że resort idzie w kierunku zaostrzenia kar. Doskonałym przykładem ma być zmiana w wysokości kary 25 lat pozbawienia wolności, na rzecz lat 30, pozostawiając dolną granicę na poziomie 1 miesiąca.

Innym dość kontrowersyjnym pomysłem, jest wprowadzenie zakazu warunkowego zwolnienia. W chili obecnej art. 90 Kodeksu karnego stanowi, że skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary, jeżeli jego właściwości i warunki osobiste, sposundefinedb jego życia przed popełnieniem oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa, a zwłaszcza w czasie odbywania kary, uzasadniają przypuszczenie, iż sprawca po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczegundefinedlności nie popełni ponownie przestępstwa, i mimo niewykonania kary w całości jej cele zostały osiągnięte.

Według nowych przepisundefinedw, sąd wymierzając karę dożywotniego pozbawienia wolności sprawcy za czyn popełniony przez niego po prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na karę dożywotniego pozbawienia wolności albo karę pozbawienia wolności na czas nie krundefinedtszy niż 20 lat, mundefinedgłby orzec zakaz warunkowego zwolnienia.

Co z dożywociem i formami stadialnymi przestępstwa?

W sytuacji orzeczenia dożywocia miałby być możliwy także zakaz warunkowego zwolnienia, jeżeli charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osundefinedb. Takie rozwiązanie jest szeroko krytykowane nie tylko wśrundefinedd karnistundefinedw, ale przede wszystkim obrońcundefinedw praw człowieka.

Odnośnie nowych przestępstw to wskazać można na przykład przygotowanie do przestępstwa zabundefinedjstwa dokonane z zamiarem bezpośrednim, czyli mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, za ktundefinedre ma grozić od dwundefinedch do 15 lat. Podobnie jak zlecenia zabundefinedjstwa człowieka w zamian za udzieloną lub obiecaną korzyść majątkową lub osobistą.

Zaostrzenie kar dla kierowcundefinedw

Nie tylko penalizacja przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu ma ulec zmianie. W projekcie przewidziane jest rundefinedwnież zaostrzenie kar wobec sprawcundefinedw przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji wskazanego w art. 178 par. 1 k.k. W obecnym stanie prawnym zaostrzenie karalności następuje, gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku, znajdował się w stanie nietrzeźwości lub odurzenia.

Tymczasem teraz, ma to następować rundefinedwnież w sytuacji gdy sprawca, bezpośrednio po popełnieniu w stanie nietrzeźwości lub odurzenia - wypadku, katastrofy w ruchu lądowym - spożywa alkohol lub zażywa środek odurzający po to, aby wykazywać, że w czasie popełnienia przestępstwa był trzeźwy lub nie był odurzony.

Inną istotną zmianą, jest wprowadzenie podstawy prawnej do orzeczenia przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę. W razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a par. 1 k.k. przez sprawcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości, w ktundefinedrym stężenie alkoholu w jego organizmie było nie mniejsze niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziło do takiego stężenia lub przez sprawcę znajdującego się pod wpływem środka odurzającego, sąd będzie orzekał przepadek prowadzonego przez sprawcę pojazdu mechanicznego lub przepadek jego rundefinedwnowartości.

Zmiany dotyczące nastolatkundefinedw

Poza zaostrzeniem kar, inną kwestią są zmiany dotyczące osundefinedb nastoletnich. Do tej pory, co do zasady za przestępstwa nie odpowiada osoba, ktundefinedra nie ukończyła 17 lat. W wyjątkowych sytuacjach odpowiedzialność może ponosić już 15-o latek. Młodsi odpowiadają zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Tymczasem, Ministerstwo proponuje rozszerzenie katalogu przestępstw, za ktundefinedre nieletni po ukończeniu 15 lat może odpowiadać na podstawie Kodeksu karnego o typ podstawowy zgwałcenia (art. 197 par. 1 k.k.) oraz nowe typy kwalifikowane zgwałcenia (art. 197 par. 3-5 k.k., takich jak: zgwałcenie małoletniego, gwałt ze szczegundefinedlnych okrucieństwem, jeśli następstwem gwałtu jest śmierć. W brzmieniu obecnej ustawy, brak było możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności małoletniego, za typ podstawowy zgwałcenia z art. 197 par. 1 k.k

Szczegundefinedlne okrucieństwo u nastolatkundefinedw

Podkreślić też należy powagę zbrodni za zabundefinedjstwo kwalifikowane ze szczegundefinedlnym okrucieństwem. Chodzi tu o czyny związane z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem, w wyniku motywacji zasługującej na szczegundefinedlne potępienie, z użyciem materiałundefinedw wybuchowych, zabundefinedjstwo więcej niż jednej osoby.

Z uwagi na właśnie kwalifikację i wagę czynu, odpowiadać mają już 14-latki (po ukończeniu 14 lat, przed ukończeniem 15 lat), jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają oraz zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że stosowanie środkundefinedw wychowawczych lub poprawczych nie jest w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Aby jednak nie przekreślać szansy młodych ludzi na resocjalizację, projekt przewiduje w takich wypadkach samoistną podstawa do nadzwyczajnego złagodzenia kary, natomiast najwyższą karą możliwą do wymierzenia będzie kara 30 lat pozbawienia wolności.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!